Japoński Abe trafił do szpitala po strzelaninie w NHK

TOKIO (Reuters) – Były premier Japonii Shinzo Abe został zastrzelony w piątek podczas kampanii w mieście Nara, powiedział rzecznik rządu, podczas gdy publiczny nadawca NHK powiedział, że mężczyzna z bronią palną strzelił do niego od tyłu. .

Główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno powiedział, że nie zna stanu Abe. Kyodo News i NHK powiedziały, że 67-letni Abe wydawał się mieć zatrzymanie akcji serca, kiedy został zabrany do szpitala.

Słychać strzały i widać było biały kłęb dymu, gdy Abe przemawiał w niedzielnych wyborach do Senatu przed dworcem kolejowym w zachodnim mieście, poinformował NHK.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reporter NHK na miejscu zdarzenia powiedział, że słyszeli dwa uderzenia z rzędu podczas przemówienia Abego.

Matsuno powiedział w wiadomościach, że Abe został zabity około 11:30 (0230 GMT), dodając: „Takiego barbarzyńskiego aktu nie można tolerować”.

TBS poinformował, że Abby została postrzelona w lewą stronę klatki piersiowej i najwyraźniej również w szyję.

Abe służył przez dwie kadencje jako najdłużej urzędujący premier Japonii, zanim ustąpił w 2020 roku z powodu złego stanu zdrowia.

Ale pozostała dominującą obecnością w rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej i kontrolowała jedną z jej głównych frakcji.

Analitycy twierdzą, że jego pasierb, premier Fumio Kishida, startuje w niedzielnych wyborach do izby wyższej, mając nadzieję, że wyjdzie z cienia Abego i określi jego stanowisko premiera.

Media podały, że Kishida zawiesił kampanię wyborczą po zastrzeleniu Abe i wraca do Tokio.

Ambasador USA, Rahm Emanuel, powiedział, że był zasmucony i zszokowany postrzeleniem wybitnego przywódcy i niezachwianego sojusznika. Powiedział, że rząd Stanów Zjednoczonych i ludzie modlą się o dobro Abe.

Abe był najbardziej znany ze swojej charakterystycznej polityki „Abenomics”, charakteryzującej się agresywnym luzowaniem monetarnym i wydatkami fiskalnymi.

Zwiększyło również wydatki na obronę po latach spadku i rozszerzyło zdolność wojska do projekcji siły za granicą.

READ  Marynarka Tajlandii poszukuje 31 marynarzy zaginionych po zatonięciu statku

W historycznym zwrocie w 2014 r. jego rząd dokonał reinterpretacji powojennej pacyfistycznej konstytucji, aby po raz pierwszy od II wojny światowej umożliwić żołnierzom walkę za granicą.

W następnym roku ustawodawstwo zakończyło zakaz korzystania z prawa do zbiorowej samoobrony, czyli obrony zaprzyjaźnionego narodu, który jest atakowany.

Jednak Abe nie osiągnął swojego od dawna celu zrewidowania konstytucji opracowanej przez USA, pisząc o Siłach Samoobrony, jak są one znane japońskiej armii, w pacyfistycznym Artykule 9.

Odegrał kluczową rolę w wygraniu igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 roku, żałując, że nie może przewodniczyć igrzyskom, które zostały przełożone na rok do 2021 z powodu pandemii COVID-19.

Abe po raz pierwszy objął urząd w 2006 roku jako najmłodszy premier Japonii od czasów II wojny światowej. Po roku skandali politycznych, gniewu wyborców z powodu utraty emerytury i porażce wyborczej swojej partii rządzącej, Abe zrezygnował, powołując się na zły stan zdrowia.

Ponownie został premierem w 2012 roku.

Abe pochodzi z zamożnej rodziny politycznej, w skład której wchodzi ojciec, który jest ministrem spraw zagranicznych i stryjeczny dziadek, który pełnił funkcję premiera.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Chang Ran Kim) Napisane przez Roberta Percelle; Montaż przez Christiana Schmolingera i Williama Mallarda

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *