Jedna osoba zginęła w rosyjskich atakach rakietowych na Ukrainę w Kijowie

  • Rosja wystrzeliła ponad 20 pocisków manewrujących, zabijając jedną osobę
  • Prezydent Zełenski mówi, że Rosjanie są sprzymierzeni z diabłem
  • Atak nazwany „terrorem sylwestrowym” w Kijowie
  • Minister energii twierdzi, że ataki nie spowodowały poważnych szkód

Kijów (Reuters) – Rosja wystrzeliła w sobotę ponad 20 pocisków manewrujących w cele na Ukrainie, zabijając co najmniej jedną osobę w Kijowie, w atakach, które według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazały, że Moskwa jest w zmowie z diabłem.

Druga fala dużych rosyjskich ataków rakietowych w ciągu trzech dni poważnie uszkodziła hotel w Kijowie i budynek mieszkalny. Niemiecki minister energetyki Gałuszenko powiedział na Facebooku, że strajki nie spowodowały poważnych szkód w krajowym systemie elektroenergetycznym.

Rosja od października atakuje krytyczną infrastrukturę Ukrainy zaporą rakietową i dronami, powodując przerwy w dostawie prądu w miarę zbliżania się niskich temperatur.

Zełenski zauważył w przemówieniu wideo, że Rosja przeprowadzała również ataki na Wielkanoc i Boże Narodzenie.

„Nazywają siebie chrześcijanami… ale są z szatanem. Są dla niego iz nim” – powiedział.

W atakach rannych zostało co najmniej 12 osób. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że wśród rannych jest japoński dziennikarz, który został przewieziony do szpitala.

DTEK, największa prywatna firma energetyczna w kraju, poinformowała później, że odwołała awaryjne przerwy w dostawie prądu w Kijowie i okolicach.

Zełenski powiedział w uwagach skierowanych do rosyjskojęzycznych, że prezydent Władimir Putin niszczy przyszłość Rosji.

„Nikt wam nie wybaczy terroryzmu. Nikt na świecie wam nie wybaczy. Ukraina nie wybaczy” – powiedział, ponawiając apele do sojuszników o dostarczenie większej ilości systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

Szef armii Walerij Załużny powiedział, że obrona powietrzna zestrzeliła 12 pocisków manewrujących, w tym sześć w obwodzie kijowskim, pięć w obwodzie żytomirskim i jeden w obwodzie chmielnickim.

Powiedział w telegramie, że pociski manewrujące zostały wystrzelone z bombowców strategicznych nad Morzem Kaspijskim oddalonych o setki mil oraz z naziemnych platform startowych.

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba napisał na Twitterze po ataku: „Zmasowany rosyjski atak rakietowy celowo wymierzony jest w obszary mieszkalne, a nawet w naszą infrastrukturę energetyczną”.

„Zbrodniarz wojenny Putin świętuje Nowy Rok zabijając ludzi” – powiedział Kuleba, wzywając do pozbawienia Rosji stałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Dmytro Lubinets, Rzecznik Praw Obywatelskich Ukrainy, opisał atak jako „terror sylwestrowy”.

Plasty na terenie całego kraju

Zbombardowano także inne miasta na Ukrainie. W południowym obwodzie mikołajowskim miejscowy gubernator Witalij Kem powiedział w telewizji, że sześć osób zostało rannych.

W osobnym poście na Telegramie Kim powiedział, że Rosja atakowała cywilów, czemu Moskwa wcześniej zaprzeczała.

„Zgodnie z panującymi trendami okupanci nie tylko uderzają we wrażliwe (infrastrukturę)… W wielu miastach (mają na cel) po prostu dzielnice mieszkalne, hotele, garaże i drogi”.

Doradca prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko powiedział, że dwie osoby zostały ranne w ataku drona w zachodnim mieście Chmielnicki. Poinformował również o strajku w południowym przemysłowym mieście Zaporożu, który według Tymoszenko uszkodził budynki mieszkalne.

Ministerstwo Obrony Ukrainy odpowiedziało na Telegramie, mówiąc: „Z każdym nowym atakiem rakietowym na infrastrukturę cywilną coraz więcej Ukraińców przekonuje się o konieczności walki aż do całkowitego upadku reżimu Putina”.

Na całej Ukrainie obowiązuje godzina policyjna od 19:00 do północy, co uniemożliwia publiczne świętowanie początku 2023 roku.

Kilku gubernatorów dystryktów zamieściło w mediach społecznościowych komunikaty ostrzegające mieszkańców, aby nie łamali ograniczeń w sylwestra.

(Ta historia została przeredagowana, aby naprawić literówkę w tytule)

Dodatkowe raporty autorstwa Pavla Politiuka i Davida Leungrena. Napisane przez Maxa Hundera i Toma Palmfortha; Montaż autorstwa Hugh Lawsona, Davida Holmesa i Marka Portera

READ  Sekretarz obrony Lloyd Austin dochodzi do siebie po hospitalizacji

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *