Jerome Powell zaproponował rynkom ostateczny termin. Zniknęła w mgnieniu oka.

(Bloomberg) – Inwestorzy z Wall Street wiwatowali w środę, gdy przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell zasygnalizował, że nie spodziewa się rychłych podwyżek stóp procentowych pomimo presji inflacyjnej. Uroczystość nie trwała długo.

Najczęściej czytane w Bloombergu

W skrócie, amerykańskie akcje wzrosły, rozpoczynając największy od grudnia wzrost po posiedzeniu politycznym, podczas gdy rentowność obligacji skarbowych spadła o ponad 10 punktów bazowych w poszczególnych terminach zapadalności. Handel ulgami rozpoczął się, gdy Powell powiedział reporterom, że „jest mało prawdopodobne, aby następna zmiana stóp procentowych była podwyżką”.

Problem w tym, że Powell nie wskazał wprost, że obniżki stóp nastąpi również w tym roku, stwierdzając, że bankierom centralnym prawdopodobnie zajmie więcej czasu zdobycie wystarczającej pewności co do ścieżki spadkowej inflacji, aby rozważyć złagodzenie polityki. Ta konfrontacja z rzeczywistością doprowadziła do niespodziewanego odwrócenia się na giełdach, które w ciągu dnia zakończyły się spadkami. Rentowność obligacji skarbowych częściowo odrobiła swój spadek, a rentowność dwuletnich obligacji wrażliwych na politykę utrzymuje się poniżej progu 5% – ale nieznacznie.

„Powell dał jasno do zrozumienia, że ​​przeszkoda na drodze do podniesienia stóp procentowych jest niewiarygodnie wysoka” – powiedział Michael de Passe, globalny szef handlu stopami procentowymi w Citadel Securities. „Ostatecznie uważają poziom cen za restrykcyjny, to jest niezaprzeczalne, czy jest on wystarczająco restrykcyjny i ile czasu zajmuje dotarcie do gospodarki. Oto są teraz pytania”.

Fakt, że rynek w ogóle zareagował na pomysł ewentualnej podwyżki stóp nie wchodzi w grę, pokazuje, jak bardzo nastroje zmieniły się od początku roku, kiedy konsensus przewidywał wielokrotne obniżki stóp i oczekiwaną stałą tendencję spadkową w inflacji. Oczekiwania dotyczące wyższych stóp procentowych były nieliczne.

Jednak ostatnio inwestorzy – zwłaszcza w świecie obligacji skarbowych – mieli powody, aby martwić się potencjalnym jastrzębim zwrotem ze strony Fed, ponieważ gospodarka amerykańska pozostaje odporna, przy coraz silniejszym tworzeniu miejsc pracy i inflacji, która okazała się trudna do powstrzymania. Na początku stycznia inwestorzy obligacji obniżyli swoje oczekiwania na obniżkę stóp procentowych do nieco ponad jednej na sześć transz o ćwierć punktu procentowego.

READ  Inflacja prowadzi do rekordowego spadku wynagrodzeń pracowników

Kwietniowa wyprzedaż akcji i obligacji, która podniosła rentowność dwuletnich obligacji skarbowych powyżej 5% i spowodowała spadek indeksu S&P 500 do najgorszej miesięcznej straty od października, ilustruje napięcie, które narastało przed odbywającym się w tym tygodniu posiedzeniem Federal Open Market Committee. Nadal pozostają potencjalnie kluczowe dane: oczekuje się, że piątkowy kwietniowy raport o zatrudnieniu wykaże silny wzrost liczby miejsc pracy, podczas gdy w nadchodzących tygodniach zostanie opublikowanych więcej raportów o inflacji. Bankierzy centralni będą musieli to wszystko rozważyć.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh)Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh)

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przemawia podczas konferencji prasowej w Banku Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie, środa, 1 maja 2024 r. (AP Photo/Susan Walsh) (Agencja prasowa)

„Wydaje się, że FOMC jest zdeterminowany, aby nie pozwolić rynkowi zbytnio oddalić się od scenariusza bazowego, jakim jest silny wzrost, stała inflacja i zamiar jej ograniczenia w dalszej części tego roku” – napisali w notatce stratedzy Citigroup pod przewodnictwem Stuarta Kaisera, odnosząc się do polityki pieniężnej. Utworzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. „Rezultatem był dzień pełen ciągłych zmian handlowych”.

Powell podkreślił ryzyko dla inwestorów, mówiąc, że choć jego zdaniem obecna polityka stóp procentowych jest „ograniczona i sądzimy, że z biegiem czasu będzie wystarczająco ograniczona”, „będzie to pytanie, na które będą musiały odpowiedzieć dane”. „

Nawet gdy Powell przyznał, że w ostatnim czasie nie udało się osiągnąć celu inflacyjnego Fed na poziomie 2%, jego sygnały, że obniżki są bardziej prawdopodobne niż wyższe stopy, wystarczyły, przynajmniej początkowo, aby uspokoić rynek. Inną kwestią jest to, czy zapewni to trwały wzrost zapasów.

Co mówią stratedzy Bloomberga…

„Powell: Obniżki stóp procentowych przed końcem roku są nadal rozważane. Na wynos: Stopy procentowe są ograniczone, ale Fed obniży je, jeśli bezrobocie wzrośnie znacznie dalej. Fed ma łagodne nastawienie”.

READ  Xiaomi: Nabywcom samochodów elektrycznych powiedziano, że będą musieli czekać sześć miesięcy

— Edward Harrison, współautor bloga Markets Live

„Byłem bardziej zdezorientowany, próbując domyślić się, co powiedział Powell, że ceny akcji wzrosły tak gwałtownie” – powiedział Steve Sosnick, główny strateg w Interactive Brokers. „Jasne, powiedział, że nie jest konieczne podnoszenie stóp procentowych i bagatelizował obawy dotyczące stagflacji, ale nie było to warte spekulacyjnego skoku”.

Jeśli chodzi o to, jak długo potrwa ostatni rajd łagodzenia obligacji, Citadel de Pas ostrzegł, że chociaż odbicie „ma sens”, rynek zbliża się do swoich granic.

„To już wyczerpało się, gdy rynek wycofuje się z najniższych poziomów rentowności” – stwierdził. „Rynek może mieć trudności z częstszym działaniem, ponieważ działamy w środowisku opartym na danych”.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *