Julian Assange zgadza się na ugodę z administracją Bidena, która pozwoli mu uniknąć więzienia w Stanach ZjednoczonychCNN

Założyciel WikiLeaks Julian Assange Niedawno doniesiono, że zgodził się przyznać do zarzutów karnych związanych z jego rzekomą rolą w jednym z największych naruszeń przez rząd USA materiałów niejawnych, w ramach porozumienia z Departamentem Sprawiedliwości, które pozwala mu uniknąć więzienia w USA . Złożono dokumenty sądu federalnego.

Zgodnie z warunkami nowego porozumienia prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości będą domagać się kary 62 miesięcy więzienia – odpowiadającej okresowi, jaki Assange spędził w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Londynie podczas walki z ekstradycją do Stanów Zjednoczonych. W ugodzie przewidziano zaliczenie odbytego czasu Assange’a, co umożliwi mu natychmiastowy powrót do Australii, kraju jego pochodzenia.

Ugodę musi jeszcze zatwierdzić sędzia federalny, ale według WikiLeaks od poniedziałku rano Assange został zwolniony z brytyjskiego więzienia.

„Julian Assange jest na wolności 24 czerwca rano opuścił więzienie Belmarsh po spędzeniu w nim 1901 dni. Wysoki Trybunał w Londynie przyznał mu zwolnienie za kaucją, a następnie po południu zwolniono na lotnisku Stansted, gdzie wsiadł do samolotu. i opuścił królestwo – poinformowało we wtorek WikiLeaks United. oświadczenie.

Film przesłany przez grupę przedstawia czarną ciężarówkę jadącą autostradą, a następnie materiał przedstawiający Assange’a wchodzącego na pokład samolotu.

Według tamtejszego Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych sędzia federalny na Marianach Północnych zaplanował rozprawę i wydanie wyroku na środę rano. Jak wynika z pisma prokuratorów, prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości zwrócili się do sądu o podjęcie działań jeszcze tego samego dnia, ponieważ Assange sprzeciwiał się wejściu do Stanów Zjednoczonych ze względu na przyznanie się do winy.

Prokuratorzy podali, że sąd na wyspach znajduje się w pobliżu Australii, której Assange jest obywatelem i dokąd ma wrócić po rozprawie.

Prokuratorzy powiedzieli sędziemu, że „oczekują, że oskarżony przyzna się do zarzutów… i że sąd skarze go za to przestępstwo”.

READ  Policja aresztowała 23 osoby w Hongkongu w rocznicę Tiananmen

Władze USA ścigały Assange’a za publikację tajnych akt wojskowych dostarczonych przez byłego analityka wywiadu wojskowego Chelsea Manning w latach 2010 i 2011. W akcie oskarżenia z 2019 r. postawiono mu 18 zarzutów za rzekomą rolę w włamaniu, za który w 2019 r. groziła mu maksymalnie 175 lat więzienia, chociaż jest mało prawdopodobne, że zostanie skazany na taki pełny wymiar czasu pracy.

Urzędnicy amerykańscy twierdzili, że Assange zapłacił Manningowi za uzyskanie tysięcy stron dokumentówNiefiltrowane depesze dyplomatyczne USA Które potencjalnie naraziły na szwank poufne źródła, ważne raporty z działalności związane z wojną w Iraku oraz informacje dotyczące więźniów w Zatoce Guantanamo.

Prezydent Joe Biden zrobił to w ostatnich miesiącach W nawiązaniu do możliwej transakcji Urzędnicy australijskiego rządu nalegali na powrót Assange’a do Australii, chociaż rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział CNN we wtorek, że Biały Dom nie był zaangażowany w ugodę.

„To była niezależna decyzja podjęta przez Departament Sprawiedliwości i Biały Dom nie był w nią zaangażowany” – powiedziała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Przedstawiciele FBI i Departamentu Sprawiedliwości sprzeciwiali się jakiejkolwiek umowie, która nie obejmowała przyznania się Assange’a do winy, powiedziały CNN osoby zaznajomione ze sprawą.

W zeszłym miesiącu brytyjski sąd skazał Assange’a na karę więzienia Miał prawo złożyć apelacjęJego najnowsze wyzwanie dotyczy ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, co oznacza zwycięstwo w jego wieloletniej walce o uniknięcie oskarżenia w Stanach Zjednoczonych za rzekome zbrodnie.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Caitlin Polantz, Holmes Lybrand, Lauren Said Morehouse, Claudia Ribaza i Christian Edwards z CNN wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *