Kalifornia zatwierdza ekspansję Waymo na Los Angeles i autostrady

SAN FRANCISCO — Kalifornijskie organy regulacyjne w piątek zatwierdziły oddział Alphabet zajmujący się samochodami autonomicznymi Waymo, aby rozszerzyć usługę robotaxi, co jest znaczącym rozszerzeniem w związku z obawami dotyczącymi wpływu większej liczby samochodów autonomicznych w kilku miastach Bay Area i dużych częściach Los Angeles. Na ulicach miasta.

Decyzja Kalifornijskiej Komisji ds. Usług Publicznych (CPUC) pozwala firmie na obsługę robotaxis na drogach lokalnych i autostradach z prędkością do 100 km/h. Jednak rzeczniczka Waymo, Julia Ilina, stwierdziła w oświadczeniu, że firma planuje przyjąć „ostrożne i stopniowe podejście do ekspansji” i „nie ma bezpośrednich planów” rozszerzenia usługi robotxi na autostrady.

Orzeczenie to oznacza kolejny znaczący rozwój firmy, która od miesięcy oferuje usługę robotaxi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w San Francisco i Phoenix. Firma testowała swoje samochody na autostradach w Kalifornii z kierowcą zapewniającym bezpieczeństwo za kierownicą, ale w testach w Phoenix na autostradach nie brał udziału człowiek – dodała Illina. Obecnie firma nie przewozi pasażerów autostradami.

Piątkowa decyzja wywołała ostry sprzeciw lokalnych urzędników – szczególnie w hrabstwach San Mateo i Los Angeles – którzy próbowali zatrzymać ekspansję i argumentowali, że powinni mieć większą władzę nad sposobem wykorzystania tej technologii na swoich ulicach. W listopadowym piśmie do komisji stanowej burmistrz Los Angeles Karen Bass wyraziła zaniepokojenie „niekorzystnymi skutkami”, jakie będzie miała ta rozbudowa.

„W mieście o powierzchni 500 mil kwadratowych, liczącym około 4 miliony mieszkańców i posiadającym 7500 mil dróg, niebezpieczeństwo jest wykładnicze” – napisał.

Jednak CPUC, który reguluje technologię w państwie, stwierdził w swojej decyzji, że Waymo „spełniło wymagania” i może natychmiast się rozwijać. Pomimo sprzeciwu Waymo otrzymało wsparcie od kilku grup w Kalifornii, w tym Kalifornijskiej Izby Handlowej i Kalifornijskiej Koalicji Rowerowej.

„CalBike postrzega technologię jazdy autonomicznej jako szansę na ulepszenie dróg w Kalifornii i całym kraju” – stwierdziła koalicja w oświadczeniu. „Technologia Waymo może wyeliminować błędy ludzkie i stworzyć bezpieczniejsze środowisko drogowe poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego – takich jak ograniczenia prędkości – których wielu kierowców nie przestrzega”.

READ  Kontrakty terminowe Dow w górę dzięki pułapowi zadłużenia

Mimo to w Kalifornii może nadal trwać gniew z powodu samochodów autonomicznych, a kilka incydentów w zeszłym miesiącu wzbudziło obawy urzędników publicznych dotyczące bezpieczeństwa pojazdów przyjeżdżających do ich miast. Na przykład przez kilka dni w lutym pojazd Waymo podczas opuszczania kampusu Uniwersytetu Południowej Kalifornii uderzył w zamykającą się bramę, a następnego dnia inny samochód potrącił rowerzystę w San Francisco.

Następnie kilka dni później firma ogłosiła dobrowolne wycofanie swojego oprogramowania w związku z incydentem z udziałem pickupa w Phoenix.

W żadnym z incydentów nie zgłoszono żadnych poważnych obrażeń.

„Firma jest wdzięczna CPUC za wotum zaufania dla naszych działań” – powiedziała Illina.

„Jesteśmy niesamowicie wdzięczni pasażerom i partnerom społecznym, którzy wsparli nasze usługi – łącznie z ponad 15 000 przejazdów w Los Angeles” – powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *