Kalifornijska ustawa pozwoliłaby pracownikom ignorować telefony i wiadomości od szefa po godzinach pracy

Pracownicy w Kalifornii mogą mieć prawo ignorować wiadomości od szefa po zakończeniu dnia pracy.

W ostatnich latach presja, aby odpowiadać na wiadomości służbowe po godzinach pracy, gwałtownie wzrosła, zwłaszcza że praca zdalna podczas pandemii zatarła granicę między pracą a życiem osobistym.

Według Światowego Forum Ekonomicznego zwiększyło to zmęczenie pracowników i zmusiło wiele krajów do rozważenia wprowadzenia przepisów dotyczących „prawa do odłączenia się”.

Demokratyczny poseł Matt Haney z San Francisco zamierza dodać Kalifornię do tej listy poprzez projekt ustawy, który przedstawił w lutym, a który jest rozpatrywany przez legislaturę stanową.

Jeśli zostanie przyjęta w obecnym brzmieniu, ustawa Assembly Bill 2751 „wymagałaby od pracodawcy z sektora publicznego lub prywatnego ustalenia polityki w miejscu pracy, która zapewnia pracownikom prawo do zerwania komunikacji z pracodawcą poza godzinami pracy, z wyjątkiem przypadków określonych”.

Oznacza to, że z wyjątkiem sytuacji awaryjnych lub określonych w harmonogramie pracownicy będą mieli „prawo ignorować komunikację od pracodawcy poza godzinami pracy”, zgodnie z tekstem projektu ustawy.

Godziny wolne od pracy zostaną ustalone w drodze pisemnego porozumienia między pracownikami a pracodawcą.

Zgodnie z aktualną wersją ustawy, jeśli pracodawca naruszy tę zasadę, może zostać ukarany karą cywilną w wysokości co najmniej 100 dolarów.


W ostatnich latach presja, aby odpowiadać na wiadomości służbowe po godzinach pracy, gwałtownie wzrosła, zwłaszcza że praca zdalna podczas pandemii zatarła granicę między pracą a życiem osobistym. WavebreakMediaMicro – Stock.adobe.com

Kalifornia stanie się pierwszym stanem w kraju, który rozważy wprowadzenie takiego prawa.

Jednak kilkanaście krajów wprowadziło już podobne przepisy.

Według Światowego Forum Ekonomicznego Kenia zrobiła to najpóźniej.

Francja jako pierwsza wprowadziła prawo do odłączenia w 2017 r.

Biuro Haney powiedziało FOX 5, że badania wykazały, że po wejściu w życie tych przepisów pracownicy stali się „zdrowi, szczęśliwsi i bardziej produktywni”.

Tymczasem Haney powiedział, że prawo pomoże stanowi lepiej konkurować z innymi stanami, jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników.

„Nieustannie konkurujemy z innymi stanami, takimi jak Teksas i Nowy Jork, które próbują przyciągnąć pracowników z Kalifornii do swoich stanów” – powiedział.

READ  Kontrakty terminowe Dow: poślizgi rynkowe, ponieważ liderzy mogli się załamać; Tesla, zbliżają się nowe wiadomości

„[Giving] Prawo naszych pracowników do odłączenia się byłoby ogromną korzyścią dla naszej siły roboczej i uczyniłoby kalifornijski sektor technologiczny bardziej konkurencyjnym pod względem wykwalifikowanych pracowników.

FOX Business skontaktował się z biurem Haneya.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *