Kanadyjskie śledztwo w sprawie zarzutów ingerencji w wybory w Chinach zostało wykluczone

  • Napisane przez Nadine Youssef
  • BBC News, Toronto

podpis pod zdjęciem,

Premier Justin Trudeau został zmuszony do zwołania publicznego dochodzenia w sprawie zarzutów ingerencji.

Premier Kanady Justin Trudeau poparł zalecenie specjalnego sprawozdawcy, aby przeprowadzić przesłuchania publiczne w sprawie zagranicznej ingerencji w wybory.

We wtorek sprawozdawca wyznaczony przez rząd powstrzymał się od zalecenia formalnego dochodzenia publicznego.

Ta rada jest odpowiedzią na zarzuty, że Chiny próbowały ingerować w ostatnie wybory federalne w Kanadzie.

Trudeau znalazł się pod presją, by rozpocząć publiczne dochodzenie, a posłowie opozycji potępili tę decyzję.

Premier David Johnston, były generalny gubernator Kanady, wyznaczył w marcu specjalnego sprawozdawcę do zbadania zarzutów ingerencji, którym Chiny zaprzeczają.

Na wtorkowej konferencji prasowej Johnston powiedział, że zagraniczne rządy „niewątpliwie próbują wpłynąć na kandydatów w Kanadzie”.

Powiedział jednak, że publiczne dochodzenie nie byłoby możliwe ze względu na delikatność danych wywiadowczych.

Johnston powiedział, że doszedł do swoich wniosków po przejrzeniu tajnych raportów i przeprowadzeniu wywiadów z wysokimi rangą politykami i funkcjonariuszami wywiadu.

Johnston powiedział: „Co pozwoliło mi ustalić, czy rzeczywiście doszło do ingerencji, której nie można ujawnić publicznie”. „Ogólny przegląd tajnych danych wywiadowczych nie może być po prostu przeprowadzony”.

Zamiast tego w raporcie dotyczącym zarzutów zalecił przeprowadzenie publicznych przesłuchań w celu omówienia tego, co określił jako „poważne niedociągnięcia w sposobie przekazywania danych wywiadowczych z agencji bezpieczeństwa do różnych departamentów rządowych” w Kanadzie na temat wykrywania i powstrzymywania obcej ingerencji.

W swoim raporcie stwierdzono, że „należy zająć się tymi poważnymi lukami i je naprawić”.

Uważa się, że wysiłek ten nie zmienił wyniku wyborów powszechnych, ale wstrząsnął kanadyjską polityką.

We wtorek na konferencji prasowej pan Trudeau zatwierdził zalecenia z publicznych przesłuchań pana Johnstona.

„Ostra debata jest jednym z filarów demokracji” – powiedział.

Nasze instytucje są kwestionowane, a wszystkie szczeble władzy są pociągane do odpowiedzialności. Ale demokracja to nie gra.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Były kanadyjski gubernator generalny David Johnston zalecił formalne dochodzenie w sprawie zarzutów chińskiej ingerencji

Raport Johnstona skrytykował również niektóre doniesienia medialne dotyczące zarzutów ingerencji, mówiąc, że były one oparte na ograniczonych informacjach i pozbawione kontekstu.

I chociaż rząd Trudeau spotkał się z oskarżeniami, że nie podjął działań w konkretnych przypadkach ingerencji, Johnston powiedział, że nie znalazł żadnego przykładu premiera lub innych osób „umyślnie lekceważących informacje, porady lub zalecenia dotyczące zagranicznej interwencji”.

Lider Partii Konserwatywnej, Pierre Poiliver, skrytykował raport Johnstona, zarzucając specjalnemu sprawozdawcy, że jest raczej przyjazny dla pana Trudeau niż bezstronny w tej sprawie.

„Potrzebujemy całorocznego dochodzenia, aby dotrzeć do sedna wpływu Pekinu na naszą demokrację” – powiedział Poiliver na konferencji prasowej.

Lider NDP Jagmeet Singh nazwał raport „niewiarygodnie rozczarowującym” i powiedział, że jego partia nadal wzywa do śledztwa.

Johnson nazwał ataki na jego integralność „bezpodstawnymi oskarżeniami”.

Zarzuty chińskiej ingerencji w kanadyjską politykę trafiły na pierwsze strony gazet w ostatnich miesiącach.

Wywiad donosi również o szczegółowych zarzutach, że Pekin obrał za cel członka parlamentu i jego rodzinę w Hongkongu po tym, jak polityk oskarżył Chiny o łamanie praw człowieka. W odpowiedzi Kanada ogłosiła dyplomatę Zhao Wei „persona non grata” na początku tego miesiąca i nakazała mu wyjazd. Kraj.

Chiny wielokrotnie zaprzeczały jakiejkolwiek ingerencji w kanadyjską politykę, oskarżając Kanadę o „oszczerstwo i zniesławienie” po wydaleniu jej dyplomatów.

Kwestia ta napięła stosunki dyplomatyczne między obydwoma krajami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *