„Kanibal” wirówka słoneczna kierująca się prosto na Ziemię może przenieść zorzę polarną aż na południe, aż do stanu Illinois i doprowadzić do problemów z napięciem zasilania.

Słońce może wysłać burzę na Ziemię w ciągu najbliższych kilku dni. Według National Oceanic and Atmospheric Administration, nasza ognista gwiazda w niedzielę wywołała serię eksplozji zmierzających w kierunku naszej planety, które mogą wywołać potężną burzę geomagnetyczną.

Oczekuje się, że jedna z tych erupcji, zwana koronalnym wyrzutem masy lub CME, zderzy się i pochłonie inną, tworząc tak zwany kanibal CME. Według The Weather Channel wydarzenia te mogą wywołać potężne burze geomagnetyczne — w takim przypadku zmierzają w naszym kierunku.

Zdjęcie Słońca wykonane przez NASA, przedstawiające rozbłysk słoneczny i koronalny wyrzut masy
To zdjęcie z 2004 roku z Obserwatorium Słonecznego i Heliosferycznego NASA pokazuje rozbłysk słoneczny, po prawej, który wybuchł z gigantycznej plamy słonecznej 649, wysyłając w kosmos koronalny wyrzut masy (CME).

NASA SOHO/AFP przez Getty Images


Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) spodziewa się, że wyrzuty nastąpią w czwartek, ale zanim to nastąpi, agencja podała, że ​​Ziemia również zapadnie się w środę przy stosunkowo szybkim wietrze słonecznym, znanym jako dziura koronalna powracająca z dużą prędkością. Sam wiatr słoneczny może wywołać w środę lekką burzę geomagnetyczną, ale takie są też warunki Oczekuje się eskalacji W przypadku silnych warunków, znanych jako G3, po pojawieniu się rozbłysków słonecznych.

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) stwierdziła, że ​​co najmniej cztery koronalne wyrzuty masy mogą bezpośrednio wpłynąć na Ziemię.

Burze geomagnetyczne rozmieszczone na A Skala Od G1 do G5, przy czym G5 jest najbardziej ekstremalny. W takiej sytuacji wystąpiłyby powszechne problemy z kontrolą napięcia, a niektóre sieci energetyczne mogłyby doświadczyć „całkowitej awarii lub przerwy w dostawie prądu”, zgodnie z NOAA.

Burza G3, jak oczekiwano, może wymagać skorygowania niektórych systemów napięcia zasilania, a także może spowodować fałszywe alarmy w urządzeniach zabezpieczających zasilanie.

Taka burza może również wywołać piękny efekt uboczny – widoczne zorzy polarne poza ich zwykłym królestwem.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna stwierdziła wcześniej, że zorzę polarną, znaną również jako zorzę polarną, można zobaczyć tak daleko na południe, jak Illinois i Oregon, jeśli uderzą w G3.

Kiedy CME uderzył w Ziemię w środę, wywołał burzę geomagnetyczną G2, a zorza polarna została zaobserwowana w Herzogswaldzie w Niemczech, według brytyjskiej gazety The Guardian. pogoda kosmiczna.com, który śledzi najnowsze dane z NOAA. Herzogswald znajduje się na 51 stopniu szerokości geograficznej północnej, mniej więcej na linii ze środkowym Quebekiem i Ontario w Kanadzie. Jak zauważył spaceweather.com, światła były widoczne w tym mieście przez „chmury, mgłę i światła miejskie”.

W czwartek rano Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) powiedziała, że Obszar oddziaływania Są to w większości regiony 50°N i dalej, dodając, że zorza polarna może być widoczna na wyższych szerokościach geograficznych, takich jak Kanada i Alaska.

Również w środę astronauta NASA Bob Haynes, pilot misji SpaceX Crew-4, która wystartowała w kwietniu, udostępnił swoje własne zdjęcia zorzy polarnej widzianej z kosmosu. Wskazał na niedawną aktywność słoneczną, aby stworzyć ekstrawagancję.

Gdzie i jak intensywne będą światła najlepiej oszacować NOAA z 30-90 minutowym wyprzedzeniem. Radar pokazuje, że w czwartek rano około 2:45 ET prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej z Północnej Dakoty, Minnesoty i większości Kanady dramatycznie wzrosło.

Można znaleźć krótkoterminową prognozę świateł tutaj.

Zorza polarna na niebie Minnesoty
Zorza polarna jest widoczna na północnym horyzoncie na nocnym niebie nad jeziorem Wolf w Lesie Stanowym Cloquet w Minnesocie we wczesnych godzinach porannych 28 września 2019 r.

Alex Corman/Star Tribune przez Getty Images


READ  Astronomowie z MIT odkryli czarną dziurę pochłaniającą gwiazdę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *