Kapsuła astronautów SpaceX zadokowana do stacji kosmicznej

(CNN) Grupa astronautów na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zakończyła całodniową podróż na spotkanie z orbitującym obserwatorium po wystrzeleniu w czwartek z Florydy.

Kapsuła nawiązała pierwszy kontakt ze stacją kosmiczną o godzinie 1:40 czasu wschodniego w piątek. Astronauci wysiądą z kapsuły i dołączą do siedmiu innych astronautów na stacji kosmicznej przed 3 nad ranem.

Statek kosmiczny miał zadokować do ISS około 1:15 czasu wschodniego, ale zostało to opóźnione, ponieważ załogi naziemne pracowały nad rozwiązaniem problemu z czujnikiem sprzętu dokującego kapsuły, który służy do dokowania pojazdu do portu.

Inżynierowie na ziemi napotkali ten sam problem w czwartek rano po tym, jak kapsuła Crew Dragon dotarła na orbitę. Wadliwy czujnik spowodował problemy podczas próby podniesienia dziobu statku kosmicznego, który chroni sprzęt dokujący podczas startu i musi zostać odblokowany po dotarciu w kosmos. Zespoły naziemne były jednak w stanie wdrożyć system tworzenia kopii zapasowych, aby rozwiązać problem.

Kapsuła została zmuszona do utrzymania swojej pozycji w piątek rano, ponieważ znajdowała się 70 stóp (20 metrów) od stacji kosmicznej, a inżynierowie pracowali nad znalezieniem rozwiązania w czasie rzeczywistym.

O tej misji

Pochodzący z trzech różnych krajów, The Grupa-6 grupa Astronauci NASA to między innymi Stephen Bowen, weteran trzech misji wahadłowców kosmicznych, oraz debiutant Warren „Woody” Hoberg. Sułtan Alneyadi, drugi astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, oraz rosyjski kosmonauta Andrey Fedayov dopełnili załogę.

Oczekuje się, że spędzą w kosmosie do sześciu miesięcy, prowadząc eksperymenty naukowe i przeprowadzając rutynową konserwację dwudziestoletniej stacji kosmicznej. W ciągu najbliższych kilku dni astronauci Crew-6 przejmą obowiązki od czterech członków załogi Crew-5, którzy przebywają na stacji kosmicznej od października 2022 roku.

Astronauci z załogi 5 – Nicole Mann i Josh Kasada z NASA, astronauta JAXA Koichi Wakata lub Japońska Agencja Kosmiczna oraz rosyjska kosmonautka Roscosmos Anna Kikhina – mają wrócić do domu w najbliższych dniach. Po ukończeniu Instrukcji Operacyjnej dla załogi-6.

READ  Senator z Arizony Kirsten opuściła Cinema Democrats i zarejestrowała się jako niezależna

Bowen, Hoburg, Fedyaev i Alneyadi będą nadzorować ponad 200 projektów naukowych i technicznych, w tym badania i badania spalania niektórych materiałów w środowiskach mikrograwitacyjnych. Próbki drobnoustrojów Zostanie on pobrany spoza stacji kosmicznej.

Misja Crew-6 pracuje nad niepowiązanym problemem transportowym z Roscosmosem, głównym partnerem Ameryki na stacji kosmicznej. W grudniu rosyjski statek kosmiczny Sojuz używany do transportu kosmonautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petelina oraz astronauty NASA Franka Rubio do laboratorium na orbicie doznał wycieku płynu chłodzącego. Po tym, jak kapsuła została uznana za niebezpieczną dla powrotu astronautów na Ziemię, Roscosmos Uruchomił pojazd zastępczy 23 lutego.

Nadchodzące misje na stację kosmiczną

Astronauci z załogi 6 przeprowadzą również dwie inne duże misje, które zatrzymają się na stacji kosmicznej podczas ich pobytu. Pierwszy to test w locie z załogą Boeinga, oznaczający pierwszy lot kosmiczny w ramach partnerstwa Boeing-NASA. Lot, zaplanowany na kwiecień, zabierze astronautów NASA Barry’ego Willmore’a i Sunitę Williams do laboratorium na orbicie, wyznaczając ostatnią fazę programu testowego i demonstracyjnego, który Boeing musi podjąć, aby certyfikować swój statek kosmiczny Starliner do regularnych misji kosmicznych.

Następnie, w maju, zespół czterech astronautów wystrzelił Axiom Mission 2, w skrócie AX-2 — finansowaną ze środków prywatnych misję na stację kosmiczną. Wysiłek ten, który będzie korzystał z kapsuły SpaceX Crew Dragon oddzielnie, będzie dowodzony przez Becky Whitson, byłą astronautkę NASA, która jest teraz prywatnym astronautą w firmie kosmicznej Axiom z siedzibą w Teksasie.

Podobnie jak Axiom Mission 1, która odwiedzi stację kosmiczną w kwietniu 2022 r., obejmie trzech płacących klientów, w tym pierwszych astronautów z Arabii Saudyjskiej, którzy odwiedzą laboratorium na orbicie. Ich miejsca były opłacone Królestwo Arabii Saudyjskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *