Kardynał Joseph Zen aresztowany pod zarzutem współudziału zagranicznego

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

HONG KONG – Policja Bezpieczeństwa Narodowego Hongkongu aresztowała 90-letniego kardynała Josepha Zen, najbardziej wypowiadającego się duchownego rzymskokatolickiego w Hongkongu i honorowego biskupa miasta, wraz z trzema. Inni w środę za zaangażowanie w fundusz pomocy humanitarnej, według prawników zaangażowanych w sprawę.

Aresztowania mogą wskazywać na nową falę aresztowań na podstawie ustawy o bezpieczeństwie narodowym od tego czasu John Lee Wybrany na nowego dyrektora naczelnego Hongkongu. Podkreślił, że jednym z jego głównych celów będzie utrzymanie stabilności i bezpieczeństwo narodowe.

Zane, z Margaret Ng, pierwszą prawniczką; badacz Hui Po-keung; Piosenkarka ludowa Denise Ho została aresztowana zgodnie z prawem za współudział w obcych siłach, pomagając jako powiernicy obecnie rozwiązanego 612 Humanitarian Relief Fund. Trzech prawników zaznajomionych ze sprawą, którzy ze względu na delikatność sprawy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, potwierdziło aresztowania. W oświadczeniu policja potwierdziła aresztowanie czterech powierników funduszu pomocowego i wszyscy zostali zwolnieni za kaucją. W oświadczeniu stwierdzono, że aresztowania będą kontynuowane.

Fundusz Pomocy udzielił pomocy finansowej zatrzymanym w protestach w 2019 r., domagając się demokracji i uiszczając opłaty prawne. Fundusz został rozwiązany w Wrzesień Po tym, jak policja bezpieczeństwa narodowego wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​zbada, czy podmiot naruszył ustawę o bezpieczeństwie.

Eric Yan Ho Lai, prawnik z Hongkongu z Centrum Prawa Azjatyckiego Uniwersytetu Georgetown, powiedział, że aresztowanie, które podniosło kwestię bezpieczeństwa narodowego „do poziomu geopolityki i stosunków zagranicznych”, było „nierozsądnym posunięciem”.

„Aresztowanie zaniedbało i tak już napięte stosunki między Pekinem a Watykanem i wywoła powszechne zaniepokojenie w świecie międzynarodowym” – powiedział Lai, zauważając, że kontrowersyjna sprawa zgoda Między Pekinem a Watykanem kwestia mianowania biskupów ma zostać odnowiona w tym roku, w miarę zbliżania się dwuletniego cyklu. To była umowa skazany przez Stany Zjednoczone w celu dalszej marginalizacji tajemniczych chińskich księży lojalnych wobec Rzymu.

READ  Myśliwiec zestrzeliwuje rosyjski pocisk lecący na Ukrainę: Air Force

Aresztowanie Zaina wywołało reakcję Watykanu. „Stolica Apostolska z niepokojem dowiedziała się o aresztowaniu kardynała Zeina iz dużym zainteresowaniem śledzi rozwój sytuacji” – napisało w oświadczeniu biuro prasowe Watykanu.

Zen był orędownikiem kwestii prodemokratycznych w Hongkongu i krytyk Watykan za milczenie w sprawie Hongkongu i rosnące represje wobec kościołów na kontynencie. W 2018 roku Zen był wokalistą przeciwny Porozumienie Pekin-Watykan, powołujące się na długoterminowe szkody dla wiarygodności Kościoła. Dwa lata później Zayn próbował Spotkanie z papieżem Franciszkiem Podczas wizyty w Watykanie, aby przekonać go do mianowania nowego biskupa Hongkongu „któremu ludzie ufają” i który mógłby twardo przeciwstawić się wdzieraniu się Pekinu w region, ale nie mógł się z nim spotkać.

W styczniu pro-pekińska gazeta Ta Kung Pao Krytykować Zain oskarżył go o „nadużywanie swojej roli duchownego”, mówiąc, że „ingerował w sprawy Hongkongu”. Zane nadal brał udział w procesach i odwiedzał uwięzionych działaczy katolickich, w tym Jimmy’ego Laia, założyciela nieczynnego już prodemokratycznego Apple Daily.

Chiny oskarżyły kilku biskupów katolickich, w szczególności proces kardynała Ignatiusa Kong Bin Mei, arcybiskupa Szanghaju w latach pięćdziesiątych, który był więziony przez ponad trzy dekady za odmowę złożenia przysięgi wierności władzom chińskim.

Chico Harlan z Rzymu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *