KATASTROFA POCIĄGU W GRECJI: W Atenach wybuchają protesty po śmiertelnym zderzeniu

(CNN) Protestujący wylewali się na ulice Grecja Po zderzenie czołowe Pomiędzy dwoma pociągami dziesiątki zginęło, a dziesiątki zostało rannych, wśród oburzenia z powodu słabych wyników kraju w zakresie bezpieczeństwa kolei.

Protestujący starli się z policją w stolicy Grecji, Atenach, po tym jak pociąg pasażerski przewożący ponad 350 osób zderzył się we wtorek wieczorem z pociągiem towarowym w Tempe, niedaleko miasta Larissa, zabijając co najmniej 46 osób i raniąc dziesiątki. Oczekuje się, że liczba ofiar śmiertelnych wzrośnie.

Grecki minister transportu podał się do dymisji po tragedii, podczas gdy związek zawodowy kolejarzy strajkował, oskarżając rząd o „brak szacunku” w sektorze.

Kolejne 52 osoby pozostają w szpitalu w wyniku wypadku, który pozostawił po sobie wraki pojazdów i zwęglone wraki. Państwowa telewizja Public Broadcasting Corporation poinformowała w czwartek, że sześciu rannych jest w stanie krytycznym z urazami głowy i poważnymi oparzeniami.

Lokalny szpital powiedział ERT, że większość pasażerów biorących udział w wypadku to młodzi mężczyźni. Do wypadku doszło krótko po weekendzie.

Władze greckie poinformowały, że proces identyfikacji zmarłych jest kontynuowany wraz z działaniami ratunkowymi z udziałem strażaków i pracowników karetki pogotowia, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych wagonów pociągu pasażerskiego.

Niektórzy krewni i przyjaciele zaginionych pasażerów opublikowali swoje zdjęcia w mediach społecznościowych w apelu o informacje o swoich bliskich, poinformował Sky TV stowarzyszony z CNN.

Osobno krewny powiedział, że jego ojciec i brat, którzy byli pasażerami pociągu, wciąż zaginęli, jak podaje Sky TV. „Mój brat miał 15 lat. Życie było przed nim. I nikt o tym nie mówi”.Protesty wymierzone były w biura greckiej firmy kolejowej Hellenic Train w Atenach


Zdjęcie lotnicze zrobione w środę z drona pokazuje ekipy ratunkowe przeszukujące wrak katastrofy, w której zginęło dziesiątki osób, a dziesiątki zostało rannych.

„Ból zamienił się w złość”

Grecja ma słabe wyniki w zakresie bezpieczeństwa pasażerów kolei w porównaniu z innymi krajami w Europie, odnotowując najwyższy wskaźnik ofiar śmiertelnych na kolei na milion pociągokilometrów w latach 2018-2020 spośród 28 krajów na kontynencie, zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Kolejowej z 2022 r. .

READ  Rosja uderza w ukraiński port Morza Czarnego pomimo umowy zbożowej

Podczas nadzwyczajnego spotkania Grecka Federacja Pracowników Kolei jednogłośnie podjęła decyzję o rozpoczęciu w czwartek 24-godzinnego strajku, aby zwrócić uwagę na złe warunki pracy i chroniczne niedobory personelu.

Oskarżyła rząd federalny o „brak szacunku” dla kolei za spowodowanie tragicznego upadku, mówiąc: „Bardziej stała kadra, lepsze szkolenia, a przede wszystkim wdrażanie nowoczesnych systemów bezpieczeństwa są wyrzucane do kosza”.

Osobno pracownicy greckiego metra ogłosili kolejny 24-godzinny strajk, mówiąc w oświadczeniu: „Brak słów, aby opisać taką tragedię”.

Grecki minister transportu Kostas Karamanlis powiedział, że system kolejowy odziedziczony przez rząd „nie spełnia standardów XXI wieku” po tym, jak ustąpił w środę.

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział w przemówieniu telewizyjnym po wizycie na miejscu katastrofy, że kolizja była „spowodowana” tragicznym błędem ludzkim.

Powiedział, że decyzja ministra transportu o dymisji jest honorowa i dodał, że rezygnację złożyli także szefowie Greckiej Organizacji Kolei i jej spółki zależnej ERGOSE.Demonstranci, na zdjęciu w środę, ścierają się z policją na ulicach Aten po kolizji we wtorek, w której zginęło dziesiątki osób, a dziesiątki zostały ranne.


Grecki premier Kyriakos Mitsotakis podczas wizyty na miejscu zdarzenia w środę w Tempe przypisał wypadek „tragicznemu błędowi człowieka”.

Kierownik stacji kolejowej w mieście Larissa został aresztowany w związku z kolizją w ramach śledztwa w sprawie wypadku.

Policja Larissa powiedziała, że ​​59-latek został oskarżony o masowe morderstwo z zaniedbania i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w wyniku zaniedbania.

Jak informuje ERT, pytany o udział w kolizji kierownik stacji przyznał, że „popełnił błąd”.

Kondolencje napływają z całego świata, podczas gdy w Grecji trwa trzydniowa żałoba.

Król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział w oświadczeniu, że on i jego żona, królowa Camilla, byli „zszokowani i głęboko zasmuceni wiadomością o strasznym wypadku”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: „Moje myśli są z rodzinami ofiar straszliwego wypadku, który miał miejsce ostatniej nocy w pobliżu Larisy. Francja stoi po stronie Greków”.

READ  Francja: agencja UE ds. oszustw bada kandydata Le Pen

Heather Chen z CNN, Muhammad Tawfiq, Jennifer Hauser i Max Foster przyczynili się do reportażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *