Katastrofa samolotu w Nepalu: co najmniej 68 zabitych w katastrofie samolotu Yeti Airlines w pobliżu Pokhary


Katmandu, Nepal
CNN

Co najmniej 68 osób zginęło w niedzielę w katastrofie lotniczej w pobliżu miasta Pokhara w środkowym Nepalu.

Sudarshan Partola, rzecznik Yeti Airlines, powiedział, że 72 osoby – czterech członków załogi i 68 pasażerów – znajdowały się na pokładzie ATR-72, obsługiwanego przez nepalskie Yeti Airlines, kiedy ten się rozbił. Urząd Lotnictwa Cywilnego Nepalu stwierdził, że 37 mężczyzn, 25 kobiet, troje dzieci i troje niemowląt.

Rzecznik armii Krishna Prasad Bhandar powiedział, że poszukiwania zostały odwołane po zmroku i zostaną wznowione w poniedziałek rano. Bhandar powiedział, że setki ratowników nadal pracowały nad zlokalizowaniem pozostałych czterech osób przed tym czasem.

Nepalski Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że wśród zabitych jest co najmniej jedno niemowlę.

Według danych Aviation Safety Network niedzielny wypadek był trzecim najbardziej śmiertelnym w historii himalajskiego kraju. Jedyne wypadki, w których zginęło więcej osób, miały miejsce w lipcu i wrześniu 1992 r. Wypadki te dotyczyły samolotów obsługiwanych przez Thai Airways i Pakistan International Airlines, w których zginęło odpowiednio 113 i 167 osób.

Władze poinformowały, że w momencie katastrofy na pokładzie samolotu znajdowały się 72 osoby.

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że 53 pasażerów i wszyscy czterej członkowie załogi byli Nepalczykami. Na pokładzie było też piętnastu obcokrajowców: pięciu Hindusów, czterech Rosjan i dwóch Koreańczyków. Pozostali to indywidualni obywatele Australii, Argentyny, Francji i Irlandii.

Oficjalna gazeta tego kraju, The Rising Nepal, poinformowała, że ​​samolot był w drodze ze stolicy kraju, Katmandu, do Pokhary, drugiego pod względem liczby ludności miasta kraju. Pokahara znajduje się 129 kilometrów (80 mil) na zachód od Katmandu.

Ostatni raz samolot o nazwie Pokhara Airport był około 10:50 czasu lokalnego, około 18 minut po starcie. Następnie zszedł do pobliskiej doliny City River. Władze Lotnictwa Cywilnego poinformowały w oświadczeniu, że na miejsce katastrofy wysłano służby ratunkowe z armii nepalskiej i różnych oddziałów policji, które prowadzą akcję ratunkową.

READ  Samolot myśliwski uderza w rosyjski budynek w Jejsku | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Premier Nepalu Pushpa Kamal Dahal powiedział, że jest „niezwykle zasmucony niefortunnym i tragicznym incydentem”.

„Szczerze apeluję do personelu bezpieczeństwa, wszystkich nepalskich agencji rządowych i ogółu społeczeństwa o rozpoczęcie skutecznej akcji ratunkowej” – napisał Dahal na Twitterze.

Indyjski minister spraw zagranicznych Subramaniam Jaishankar powiedział w niedzielę, że jest „niezwykle zasmucony” wiadomością o katastrofie lotniczej i że myśli „z poszkodowanymi rodzinami”.

Nepalskie linie Yeti Airlines poinformowały, że odwołały wszystkie regularne loty w poniedziałek, 16 stycznia, aby opłakiwać ofiary katastrofy.

Himalajski Nepal, w którym znajduje się 8 z 14 najwyższych gór świata, w tym Mount Everest, notuje wypadki lotnicze. Pogoda może się nagle zmienić, a lądowiska są zwykle zlokalizowane w trudno dostępnych obszarach górskich.

maja zeszłego roku, A Lot Tara Air z 22 pasażerami Uderzył w Himalaje na wysokości około 14 500 stóp. Była to 19. katastrofa lotnicza w kraju w ciągu 10 lat i 10. ofiara śmiertelna w tym samym okresie. Sieć Bezpieczeństwa Lotniczego Baza danych.

Samolotem biorącym udział w niedzielnym wypadku był ATR 72-500, dwuśmigłowy odrzutowiec, który jest często używany w regionie Azji i Pacyfiku, zwłaszcza wśród tanich linii lotniczych. Samolot zbudowany przez ATR, wspólne partnerstwo europejskich linii lotniczych Airbus i Leonardo, cieszyć się dobrą opinią.

Jednak już wcześniej brały udział w wypadkach. Dwa ATR 72 obsługiwane przez nieistniejące już tajwańskie linie lotnicze TransAsia brały udział w śmiertelnych wypadkach w lipiec 2014 r I luty 2015 r. Drugi skłonił władze Tajwanu do tymczasowego uziemienia wszystkich ATR 72 zarejestrowanych na wyspie.

W sumie różne modele ATR 72 brały udział w 11 śmiertelnych wypadkach przed niedzielnym wypadkiem w Nepalu, Według sieci bezpieczeństwa lotniczego.

ATR powiedział w niedzielnym oświadczeniu, że został powiadomiony o incydencie.

„Nasze pierwsze myśli są ze wszystkimi osobami, na które to miało wpływ” – czytamy w oświadczeniu. „Profesjonaliści ATR są w pełni zaangażowani we wsparcie zarówno dochodzenia, jak i klienta”.

READ  Merkel: Nie żałuję polityki energetycznej z Rosją

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *