Kijowem wstrząsnęły wybuchy podczas rosyjskich ataków noworocznych

Nowa seria eksplozji wstrząsnęła Kijowem mniej niż godzinę temu w 2023 roku, po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę rakietami wymierzonymi w stolicę i inne miasta przed obchodami Nowego Roku.

Pierwsze eksplozje w nowym roku rozpoczęły się około 30 minut po północy, uderzając w dwie dzielnice, powiedział w telegramie burmistrz Witalij Kliczko, dodając, że nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach.

Wcześniej wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraińcy będą walczyć aż do zwycięstwa.

„Walczymy i będziemy walczyć. O słowo klucz: zwycięstwo” – powiedział w przemówieniu po tym, jak nowe fale strajków zakończyły rok w jego kraju.

„Chcę wam wszystkim powiedzieć: Ukraińcy, jesteście niesamowici! Spójrzcie, co zrobiliśmy i co robimy!” — powiedział Zełenski w emocjonalnym przemówieniu.

„Walczymy jako zespół – cały kraj, wszystkie nasze regiony. Doceniam was wszystkich. Chcę podziękować każdemu niezwyciężonemu regionowi Ukrainy” – kontynuował.

Gdy w 2023 r. dzwoniły rosyjskie regiony Dalekiego Wschodu, rosyjski prezydent Władimir Putin wygłosił swoje przemówienie o północy — zwykle z Kremlem w tle — stojąc wśród żołnierzy i kobiet walczących na Ukrainie.

Powiedział, że „sprawiedliwość historyczna” jest po ich stronie.

W tym samym czasie eksplozje wstrząsnęły stolicą Ukrainy, gdzie po południu dziennikarze AFP słyszeli co najmniej 11 głośnych eksplozji.

Kliczko poinformował w mediach społecznościowych, że co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku sobotnich ataków, a władze miasta poinformowały, że 22 inne osoby zostały ranne.

Eksplozja rozdarła róg czterogwiazdkowego hotelu Alfavido w Kijowie, wysypując gruz na ulicę, jak zauważył reporter AFP.

Pobliskie chodniki, w tym Narodowy Pałac Sztuki w Kijowie, były pokryte szkłem z okien w okolicy.

Filmowiec Jarosław Mudenko, lat 23, mieszka w pobliskim mieszkaniu i powiedział, że przygotowuje się do wyjścia na imprezę sylwestrową, kiedy usłyszał huk.

Powiedział, że podobne eksplozje miały miejsce w okolicy podczas wcześniejszego ataku w październiku, ale nie były tak głośne jak w sobotę.

Powiedział AFP, że nadal planuje pójść na imprezę do domu przyjaciela, gdy zobaczył ratowników odgradzających ulicę przed hotelem.

„Nasi wrogowie, Rosjanie, mogą zniszczyć nasz pokój, ale nie mogą zniszczyć naszego ducha” – powiedział.

„Dlaczego mam świętować z przyjaciółmi? Ponieważ rozumiem, że w tym roku ważne jest, aby mieć wokół siebie ludzi”.

Ataki mają miejsce, gdy inwazja Putina na Ukrainę wchodzi w jedenasty miesiąc, a rosyjskie ataki systematycznie wymierzone są w infrastrukturę energetyczną, pozostawiając miliony ludzi zimnych i ciemnych w środku zimy.

Strajki odnotowano również w południowym mieście Mikołajów, gdzie lokalny urzędnik powiedział, że siedem osób zostało rannych.

Burmistrz Mikołajowa Oleksandr Sienkievic powiedział, że w jednej z dzielnic miasta wybuchł pożar, aw wyniku strajków uszkodzonych zostało kilka budynków mieszkalnych.

Ponieważ Ukraina nadal polega na wsparciu wojskowym i pomocy z Europy i Stanów Zjednoczonych w celu odparcia rosyjskiej agresji, prezydent Francji Emmanuel Macron w sobotę zobowiązał się pomagać Ukraińcom „niezawodnie… aż do zwycięstwa”.

Putin świętował Nowy Rok

  • Na zachodniej Ukrainie co najmniej cztery osoby zostały ranne w obwodzie chmielnickim, powiedział gubernator Serhij Gamalij, po tym jak część miasta Ghmielnicki została pozbawiona prądu.

Walerij Załużnyj, szef sztabu Ukrainy, powiedział, że Rosja wystrzeliła w sobotę 20 pocisków manewrujących, zestrzeliwując 12.

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, Putin wygłosił orędzie noworoczne z kwatery głównej Południowego Okręgu Wojskowego Rosji, gdzie odwiedził wcześniej w sobotę, aby wręczyć odznaczenia weteranom.

Wśród odznaczonych odznaczeń znalazł się rosyjski dowódca na Ukrainie gen. Siergiej Surowichin, podały rosyjskie agencje informacyjne.

Nagranie opublikowane przez rosyjską telewizję państwową pokazało, jak Putin wznosi kieliszek szampana z żołnierzami w mundurach wojskowych, niektórzy przypinają nagrody do piersi.

W swoim tradycyjnym przemówieniu noworocznym wyemitowanym przez kanały tuż przed północą Putin powiedział Rosjanom, że „moralne, historyczne prawo jest po naszej stronie”.

Putin powiedział, że ten rok upłynął pod znakiem „naprawdę ważnych, wyjątkowych wydarzeń”, które stały się „granicą, która kładzie podwaliny pod naszą wspólną przyszłość, pod naszą prawdziwą wolność”.

„Dzisiaj walczymy o to, chroniąc nasz naród na naszych historycznych terytoriach, w nowych podmiotach wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej” – dodał, odnosząc się do czterech ukraińskich regionów, o które Rosja twierdzi, że zostały anektowane.

Wcześniej minister obrony Siergiej Szojgu w przesłaniu do swoich żołnierzy powiedział, że zwycięstwo Rosji na Ukrainie jest nieuniknione.

Ministerstwo Obrony ogłosiło zajęcie wsi Dorosznianga w południowym regionie Zaporoża, co jest rzadkim osiągnięciem, ponieważ Rosja poniosła kilka niepowodzeń na Ukrainie.

Ministerstwo poinformowało, że w ramach wymiany więźniów z Ukrainą uwolniono 82 rosyjskich żołnierzy, a Kijów repatriował 140.

READ  Wycofanie frytownicy powietrznej: wycofano 2 miliony frytkownic Kosori z powodu zagrożenia pożarem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *