Kilka stanów republikańskich złożyło pozew o zablokowanie nowego planu spłaty kredytu studenckiego Bidena

WASZYNGTON (AP) – Kolejna grupa stanów pod przewodnictwem Republikanów pozywa o zablokowanie nowego programu spłat kredytów studenckich administracji Bidena, który zapewnia szybką ścieżkę anulowania i został już wykorzystany do umorzenia pożyczek. 150 000 pożyczkobiorców.

We wtorek siedem stanów, na czele z Missouri, złożyło pozew federalny przeciwko Bidenowi Zapisz projektSąd Najwyższy stał się nowym legalnym celem dla konserwatywnych protestujących po obaleniu demokratycznego prezydenta Pierwsza próba Anulowanie kredytu studenckiego Często reprezentuje inny kostium Złożone w zeszłym miesiącu Przez republikańskich prokuratorów generalnych w 11 stanach pod przewodnictwem Kansas.

„Po raz kolejny prezydent próbuje jednostronnie narzucić niezwykle kosztowną i kontrowersyjną politykę, która nie może przedostać się przez Kongres” – głosi nowy pozew.

Złożony dzień po Bidenie Ogłoszono nową propozycję Pozew przygotowuje grunt pod jedną batalię prawną i zapowiada kolejną, mającą na celu anulowanie pożyczek studenckich dla milionów pożyczkobiorców. Pozew nie kwestionuje bezpośrednio nowego planu uchylenia Bidena, ale jego pomysłodawca, prokurator generalny stanu Missouri, osobno zagroził podjęciem działań przeciwko temu planowi.

Kongres nadał agencji uprawnienia do definiowania warunków niektórych programów zwrotu kosztów w 1993 r., a jak wynika z oświadczenia Departamentu Edukacji, z uprawnienia tego korzystano już wcześniej.

„Administracja Bidena-Harrisa nie przestanie walczyć o zapewnienie wsparcia i pomocy pożyczkobiorcom w całym kraju – bez względu na to, ile razy wybrani przez Republikanów urzędnicy będą próbowali nas powstrzymać” – stwierdził departament.

Sprawa powraca do starcia na sali sądowej pomiędzy administracją Bidena a stanem Missouri, które było główną postacią w sprawie Sądu Najwyższego, która w zeszłym roku unieważniła pierwszą próbę umorzenia długów podjętą przez prezydenta Demokratów.

W tej sprawie Sąd Najwyższy stwierdził, że anulowanie pożyczki zaszkodziłoby Missouri, ponieważ było powiązane z MOHELA, quasi-stanową agencją obsługi pożyczek, która utraciła dochody generowane przez federalne pożyczki studenckie.

READ  Sharp z BBC rezygnuje po tym, jak Boris Johnson złamał zasady dotyczące zadłużenia

Nowa sprawa zawiera podobny argument. Nowy plan oszczędnościowy Bidena przyspiesza obecną drogę do umorzenia długów, co może kosztować MOHELA – Urząd ds. pożyczek dla szkolnictwa wyższego stanu Missouri – „nawet 15 lat opłat za usługi” – czytamy w pozwie.

Do pozwu przyłączają się także Arkansas, Floryda, Georgia, Północna Dakota, Ohio i Oklahoma.

Administracja Bidena wprowadziła w zeszłym roku program SAVE (Oszczędności na edukacji wartościowej). „Sieć bezpieczeństwa pożyczek studenckich”. Jest to zmodyfikowana wersja innych planów spłaty, które istnieją od dziesięcioleci, ale na bardziej hojnych warunkach.

W latach 90. Kongres stworzył programy spłaty oparte na dochodach, aby pomóc kredytobiorcom mającym trudności ze spłatą kredytu studenckiego. Plany te ograniczały płatności w zależności od dochodów kredytobiorcy i obiecywały umorzenie pozostałego zadłużenia po 20 lub 25 latach.

Plan SAVE Bidena jeszcze bardziej obniża miesięczne raty i umarza pożyczki na okres 10 lat. Prezydent ogłosił ten pomysł w 2022 r., ale został on przyćmiony przez jego wezwanie do powszechnego uchylenia.

Do programu zapisało się prawie 8 milionów Amerykanów, w tym 4,5 miliona pożyczkobiorców o niskich dochodach, którzy obniżyli swoje miesięczne raty do 0 dolarów.

Przepisy zawarte w tegorocznym planie są wprowadzane stopniowo, a przyspieszona ścieżka uchylenia ma zacząć obowiązywać w lipcu. Ale administracja Bidena przyspieszyła tę przewagę Zaczęto rezygnować z kredytów Dla niektórych kredytobiorców w lutym.

Oprócz wyrządzenia szkody Moheli w pozwie zarzucono, że plan Bidena utrudni stanom zatrudnianie i utrzymanie pracowników. Zgodnie z pozwem plan spłaty jest tak hojny, że podważa Program umorzenia pożyczek w służbie publicznej, który umożliwia pożyczkobiorcom anulowanie pożyczek studenckich po przepracowaniu 10 lat w służbach publicznych.

Zgodnie z pozwem jest to ważne narzędzie rekrutacji dla stanów — spośród 13 absolwentów szkół prawniczych zatrudnionych w zeszłym roku przez biuro prokuratora generalnego stanu Missouri prawie wszyscy twierdzili, że umorzenie pożyczki na cele publiczne wpłynęło na ich decyzję o pracy w sektorze publicznym.

READ  Ukraińcy usuwają co najmniej 2 mosty pontonowe w pobliżu Pilohoriwki, widać zdjęcia satelitarne i dronowe

„Kiedy ostateczna zasada wejdzie w życie, PSLF nie będzie już tak atrakcyjny jak inne plany spłaty oparte na dochodach” – czytamy w pozwie. „Jego przewaga komparatywna skurczy się lub całkowicie zniknie”.

Państwa wskazują, że ponad połowa pożyczkobiorców objętych programem nie wywiązała się ze zobowiązań. „To nie jest program pożyczek studenckich. Jest to program dotacji, którego Kongres nigdy nie zatwierdził” – wynika z pozwu.

W oderwaniu od planu spłaty Biden nakreślił w poniedziałek nowy plan mający na celu ograniczenie lub anulowanie pożyczek studenckich dla 30 milionów Amerykanów. Zapewni ulgę kredytową pięciu kategoriom pożyczkobiorców, w tym tym, którzy zgromadzili ogromne kwoty odsetek, tym, którzy spłacają pożyczki od dziesięcioleci i tym, którzy borykają się z trudnościami finansowymi.

Kilka godzin po ogłoszeniu tego przez Bidena Bailey w mediach społecznościowych nazwał ten plan nielegalną próbą obejścia Kongresu.

„Praworządność coś znaczy w tym kraju” – napisał. „Do zobaczenia w sądzie”.

___

Zasięg edukacyjny Associated Press otrzymuje wsparcie finansowe od kilku organizacji prywatnych. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za całą zawartość. Znajdź punkt dostępowy standardy Do pracy z filantropami, listami zwolenników i finansowanymi obszarami zasięgu AP.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *