Kolejna próba testowa gigantycznej rakiety księżycowej NASA Artemis I rozpoczyna się we wtorek

Zespół misyjny planuje rozpocząć Dostawa 322-stopowego (98-metrowego) stosu rakiet Artemis I, w tym kosmicznego systemu startowego NASA i statku kosmicznego Orion, czwartek.

Test, znany jako próba mokrego ubrania, został zmodyfikowany w odpowiedzi na problem napotkany podczas trzeciej próby w weekend. Inżynierowie ustalili, że zawór zwrotny helu nie działa. Zawór jest trudno dostępny, gdy pocisk znajduje się na płycie startowej, ale można go później wymienić lub naprawić. Zmodyfikowana wersja mokrego wiertła jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa wyposażenia latającego pocisku.

Hel służy do czyszczenia silnika przed załadowaniem ekstremalnie zimnego paliwa – które jest mokre podczas treningu na mokro – podczas tankowania. Zawory zwrotne umożliwiają przepływ gazu lub cieczy w jednym kierunku, aby zapobiec przepływowi wstecznemu. W tym przypadku część niedziałająca ma długość około 3 cali i zapobiega wypływowi helu z rakiety.

Kiedy w czwartek rozpocznie się czołg pierwszego stopnia pocisku, poprawiony test zdekompresuje zawór i górny stopień pocisku przy minimalnym ciągu. Wcześniej zespół Planowałem w pełni zatankować pierwszy i górny stopień rakiety, ale problem z zaworami temu uniemożliwia Etap procedury podczas tego testu.

Wyniki tej próby określą, czy jest ich więcej Testy należy przeprowadzić przed startem.

„Jestem przekonany, że w czwartek przeprowadzimy dobry test ze zmodyfikowanymi procedurami” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej John Blevins, główny inżynier SLS w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama. „Nie mogę powiedzieć, że cieszę się, że mieliśmy zepsutą część, ale cieszę się, że znaleźliśmy ją, kiedy to zrobiliśmy, zanim wpadliśmy w jakiekolwiek hacki z uszkodzoną częścią. Dlatego przeprowadzamy te kompleksowe testy”.

Próba symuluje każdy etap wystrzelenia bez faktycznego opuszczania pocisku z wyrzutni. Obejmuje to zasilenie rakiety SLS i statku kosmicznego Orion, załadowanie ultra schłodzonego paliwa do zbiorników rakiety, wykonanie pełnego odliczania symulacji startu, zresetowanie zegara odliczania i wysuszenie zbiorników rakietowych.

READ  W Ziemię uderza asteroida wielkości wielkiego pianina, a my dokładnie wiemy, gdzie i kiedy mówi NASA

Wtorki rozpoczną się około godziny 17:00 czasu wschodniego od nawoływania stacji, odprawa z każdym zespołem związanym z uruchomieniem informuje, że rozpoczęły się testy.

Po zakończeniu tego testu rakieta Artemis I zostanie zwrócona do budynku montażu pojazdów w Kennedy Space Center na Florydzie, gdzie zespoły mogą w razie potrzeby przeanalizować i wymienić zawór.

Urzędnicy stwierdzili, że trzy poprzednie próby prób dostarczyły już zespołowi cennych informacji, mimo że pracowali nad różnymi kwestiami.

„Spełniliśmy wiele wymagań testowych, których potrzebowaliśmy, aby wyjść z branży mokrej odzieży”, powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Tom Whitmaier, zastępca dyrektora ds. rozwoju systemów eksploracyjnych w siedzibie NASA. „Mamy jeszcze kilka do zrobienia w czwartek. Ogromna rakieta księżycowa jest w dobrym stanie i traktujemy ją bardzo ostrożnie”.

Chociaż nie przewidziano dokładnych problemów zidentyfikowanych podczas prób testowych, są one częścią procesu testowania nowego pocisku.

„Każdy nowy pocisk, który zostanie wprowadzony do nowego programu, takiego jak ten typ pocisku, przechodzi te aktualizacje i rozumie, jak działa pocisk” – powiedział Whitmer. „I to jest rodzaj rzeczy, przez które teraz przechodzimy”.

„Mogę powiedzieć, że prawdopodobnie nie będą to ostatnie wyzwania, przed którymi staniemy” – powiedział podczas konferencji Mike Sarafin, kierownik misji Artemis w siedzibie NASA. „Ale jestem przekonany, że mamy odpowiedni zespół, a możliwość przezwyciężenia tych problemów jest czymś, z czego możemy być dumni”.

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Sarafin powiedział, że obecne okno startowe obejmuje okres od 6 do 16 czerwca, od 29 czerwca do 17 lipca i od 26 lipca do 9 sierpnia.

READ  Ogromny wpływ starożytności związany z różnicami między bliższą i dalszą stroną księżyca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *