Międzynarodowa konferencja prawicowa w Brukseli mogła odbyć się drugi dzień po uchyleniu zakazu nałożonego przez lokalnego burmistrza.
W wydanym wczoraj wyroku Naczelny Sąd Administracyjny Belgii stwierdził, że zakaz narusza konstytucyjne prawo kraju do pokojowych zgromadzeń.
Burmistrz miasta Amir Kiir powiedział, że chce zapewnić bezpieczeństwo publiczne.
Jednak Kiir potwierdził później, że konferencja się odbędzie, choć zapewnił, że pozostanie „czujny”.
W wydarzeniu biorą udział brexitowiec Nigel Farage, premier Węgier Viktor Orban i wielu innych prawicowych polityków europejskich.
Organizacja obrony prawnej ADF, która wspierała organizatorów Krajowej Konferencji Konserwatystów, stwierdziła, że wtorkowe wydarzenia są „ciemnym znakiem dla europejskiej demokracji”.
Siły Demokratyczne dodały: „Żaden urzędnik nie powinien mieć prawa do zamknięcia wolnego i pokojowego zgromadzenia tylko dlatego, że nie zgadza się z tym, co się mówi”.
Skrajnie prawicowy francuski polityk Eric Zemmour, któremu we wtorek zakazano wstępu na teren obiektu, powiedział reporterom: „Dzięki Bogu, dzięki naciskom, jakie wywarliśmy, i dzięki skandalowi, jaki ogarnął całą Europę, Europa pokazała, że to .” „Pozostaje kontynentem liberalnej demokracji i rządów prawa”.
Zabroniono wstępu na konferencję kilka godzin po jej rozpoczęciu we wtorek rano, chociaż dla obecnych na konferencji sprawa nie została rozpatrzona.
Policja zamknęła wejście do lokalu i nie wpuściła nikogo do środka, chociaż pozwolono ludziom wyjść.
Premier Belgii Alexander De Croo powiedział, że zamknięcie konferencji jest „nie do przyjęcia”.
„Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją. Stop” – napisał De Croo w X.
Brytyjski premier Rishi Sunak określił doniesienia o działaniach policji jako „głęboko niepokojące”.
Jego rzecznik powiedział, że jego zdaniem odwoływanie wydarzeń lub uniemożliwianie obecności lub nieobecności mówców „w rezultacie szkodzi wolności słowa i demokracji”.
Farage z Wielkiej Brytanii, który przemawiał podczas wydarzenia we wtorek rano, potępił decyzję o zamknięciu placówki jako próbę zdławienia wolności słowa.
Oprócz Orbana w środę na wydarzeniu będzie przemawiał były premier Polski Mateusz Morawiecki.
Około 100 osób, w tym członkowie grupy zwanej Belgijską Koordynacją Antyfaszystowską, protestowało przed siedzibą Claridge, gdzie we wtorek wieczorem odbyła się konferencja. Nie zgłoszono żadnych kłótni i problemów.
„Avid bekonowy pionier. Niezależny rozwiązywacz problemów. Typowy myśliciel. Badacz podróży. Profesjonalny miłośnik zombie.