Koniak Macrona — jedyna rzecz, która poszła gładko z Xi – POLITICO

„Sprzeciwiamy się wykorzystywaniu kryzysu na Ukrainie do zrzucania winy, oczerniania kraju trzeciego i wzniecania nowej zimnej wojny” – powiedział w poniedziałek Xi.

Odniesienie do „nowej zimnej wojny” – slogan Komunistycznej Partii Chin powszechnie używany w celu odwetu za wszelkie manewry geopolityczne Waszyngtonu niepopularne w Pekinie, może trafić w czułość Macrona, który dążył do rozwoju Europy jako strategicznej autonomicznej potęgi militarnej i gospodarczej . Chiny czy Ameryka.

Pod koniec pierwszego dnia Xi w Paryżu nastroje w Pałacu Elizejskim były ostrożne, gdyż wielu doradców dostrzegło przebłyski nadziei, zwłaszcza w rozmowach na temat Ukrainy.

Xi mógł poprowadzić walkę pomiędzy Macronem, von der Leyen i Olafem Scholzem. | Zdjęcie basenu autorstwa Sarah Maisonnier za pośrednictwem AFP/Getty Images

Podczas wspólnych oświadczeń dla prasy Xi ogłosił swoje poparcie dla wezwania francuskiego prezydenta do „olimpijskiego zawieszenia broni”, które Macron uznał za „szansę na pracę na rzecz trwałego rozwiązania”. [of conflicts] przy pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego.”

Jednak w sytuacji, gdy Rosja zyskuje przewagę na polu bitwy na Ukrainie i podobno przygotowuje się do rozpoczęcia ofensywy latem, mówienie o zawieszeniu broni podczas igrzysk olimpijskich wydaje się pobożnym życzeniem, biorąc pod uwagę rzeczywistość na miejscu.

Według Marca Juliena, eksperta ds. Chin w paryskim think tanku IFRI, dobra wola Chin w tej kwestii „nie przynosi żadnych realnych korzyści” dla Francji, ponieważ tego właśnie chce Pekin.

READ  Somalijscy bojownicy atakują hotel w Mogadiszu, zabijając co najmniej 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *