Kashkari z Fed twierdzi, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną bez zmian przez „dłuższy okres”

(Bloomberg) – Prezes Banku Rezerwy Federalnej Minneapolis Neel Kashkari powiedział, że bank centralny prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie „przez dłuższy okres”, dopóki urzędnicy nie będą pewni, że inflacja jest na dobrej drodze do celu.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

W artykule opublikowanym wcześniej we wtorek szef Banku Rezerw Federalnych w Minneapolis stwierdził, że najnowsze dane o inflacji rodzą pytania o to, czy polityka pieniężna jest wystarczająco restrykcyjna, aby w pełni przywrócić wzrost cen do 2%, czyli stopy, którą decydenci uważają za idealny punkt zdrowa gospodarka.

„Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że pozostaniemy tutaj przez długi okres czasu” – powiedział we wtorek na światowej konferencji Milken Institute. „Jeśli inflacja zacznie spadać lub zauważymy zauważalną słabość na rynku pracy, może to skłonić nas do obniżki stóp procentowych”.

„Albo jeśli ostatecznie będziemy przekonani, że inflacja utrwaliła się obecnie na poziomie 3% i że musimy ją podnieść, zrobimy to, jeśli będzie to konieczne” – dodał.

Kashkari powiedział, że nie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz – a bariera dla podwyżki stóp procentowych jest bardzo wysoka – ale go nie wyklucza.

Kashkari wskazał na utrzymującą się inflację na rynku nieruchomości mieszkaniowych jako możliwą wskazówkę, że neutralne stopy procentowe, czyli takie, które nie ograniczają ani nie stymulują gospodarki, mogą w krótkim okresie wzrosnąć. Może to oznaczać, że Fed ma więcej pracy do wykonania, aby uspokoić inflację, Kashkari napisał w artykule.

„Ja i moi koledzy jesteśmy oczywiście bardzo zadowoleni, że rynek pracy okazał się odporny, ale w sytuacji, gdy inflacja w czwartym kwartale poruszała się w bok, nasuwają się pytania o to, jak naprawdę restrykcyjna jest ta polityka” – napisał Kashkari.

READ  Wewnątrz domu za 23,5 miliona dolarów, który może pobić lokalny rekord Kalifornii

Przedstawiciele Fed utrzymali stopy procentowe na niezmienionym poziomie od lipcowego posiedzenia, a silniejsze od oczekiwań dane o inflacji uniemożliwiły urzędnikom obniżkę kosztów pożyczek z najwyższego poziomu od 2001 r. Inwestorzy spodziewają się obecnie w tym roku prawie dwóch obniżek, z maksymalnie sześciu obniżek oczekiwany. Na początku 2024 r.

Kashkari, który podczas spotkania urzędników Fed w marcu spodziewał się dwóch obniżek stóp procentowych w tym roku, powiedział we wtorek, że na następnym posiedzeniu urzędników Fed w 2024 r. spodziewa się dwóch obniżek stóp procentowych do zera, na podstawie napływających danych o inflacji.

Inflacja według preferowanej miary Fed wzrosła w marcu o 2,7%. Jest to wprawdzie mniej niż szczytowy poziom 7,1% osiągnięty w 2022 r., ale jest szybszy niż tempo wynoszące 2,5% odnotowane na początku tego roku.

Presja cenowa

Jednym z największych czynników napędzających inflację są obecnie mieszkania. Niedobory podaży utrzymują ceny na wysokim poziomie, mimo że oprocentowanie kredytów hipotecznych utrzymuje się na poziomie bliskim najwyższego poziomu od ponad 20 lat.

Przeczytaj więcej: Czynsze są „największą przeszkodą” dla Fed w powstrzymywaniu inflacji w USA

„Biorąc pod uwagę, że mieszkalnictwo jest kluczowym kanałem, poprzez który polityka pieniężna wpływa na gospodarkę, jej elastyczność rodzi pytania, czy decydenci i rynek nie rozumieją neutralności, przynajmniej w najbliższej perspektywie” – stwierdził.

Kashkari powiedział, że podniósł swoją długoterminową prognozę neutralnej stopy procentowej do 2,5% z 2%. Niektórzy z jego kolegów z Federal Open Market Committee również podnieśli te szacunki, przy czym mediana prognozy długoterminowej stopy funduszy federalnych wzrosła do 2,6% z 2,5% w najnowszej prognozie opublikowanej w marcu.

Szef Fed w Minneapolis, który w tym roku nie będzie głosował nad polityką pieniężną, podkreślił, że bank centralny powinien ustalać politykę w oparciu o to, gdzie znajduje się neutralna krótkoterminowa stopa procentowa.

READ  Czwarty zastrzyk COVID jest „konieczny” ze względu na słabą odporność

„Dzisiejsza niepewność co do neutralnego miejsca obrad stwarza wyzwanie dla decydentów” – dodał.

Kashkari ostatni raz opublikował artykuł na początku lutego, w którym stwierdził, że decydenci mają czas na zmierzenie napływających danych przed obniżką stóp procentowych.

Następnie powiedział, że zmiany w ożywieniu gospodarczym po pandemii mogą oznaczać wzrost neutralnych stóp procentowych. Kashkari pisze serię artykułów od 2022 r., gdy Fed zaostrza politykę, próbując schłodzić inflację.

(Dodano nowe komentarze w języku kaszkarskim w dziewiątym akapicie.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *