Prezydent Chin Xi Jinping zostaje przyjęty w Serbii

Skomentuj zdjęcie, Prezydent Serbii Aleksandar Vucic (drugi od prawej) i jego żona Tamara Vucic witają w Belgradzie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga i jego żonę Peng Liyuan

  • autor, Guya Delauneya
  • Rola, BBC News, Belgrad

Czerwone flagi zaczynają się na lotnisku im. Nikoli Tesli w Belgradzie i rozciągają się wzdłuż autostrady do centrum stolicy Serbii.

W ten sposób Serbia może okazać dumę ze swojej „twardej przyjaźni” z Chinami i powitać wizytę Xi Jinpinga w Belgradzie.

Przy zachodniej bramie miasta, bardziej znanej jako Wieża Jinx, znajduje się cała wieża pokryta narodowymi barwami Chin.

I na wszelki wypadek billboard przedstawiający Hisense, chińskiego producenta sprzętu AGD, który w zeszłym roku otworzył fabrykę lodówek w Valjevo w zachodniej Serbii.

W niektórych częściach Europy plan podróży chińskiego prezydenta mógł wywołać zdziwienie. W końcu Serbia rzadko kiedy jest częścią trzystopniowej podróży międzynarodowego przywódcy tej rangi.

Jednak w ostatnich latach Serbia pogłębiała swoje stosunki z Chinami, mimo że kontynuuje negocjacje w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

Xi prawdopodobnie wykorzysta swoją podróż do podkreślenia swojej krytyki NATO. Jego wizyta zbiega się z 25. rocznicą amerykańskich nalotów na ambasadę Chin w Belgradzie. W artykule wstępnym serbskiej gazety „Politika” prezydent wyjaśnił, że emocje związane z tym wydarzeniem pozostają duże.

„Nigdy nie wolno nam zapomnieć” – napisał. „Chińczycy cenią pokój, ale nigdy nie pozwolimy, aby tak tragiczna historia się powtórzyła”.

Tego rodzaju retoryka odbija się echem w Serbii, gdzie zdecydowana większość ludzi sprzeciwia się członkostwu w NATO. Jest to główny czynnik, który sprawia, że ​​ten przystanek w europejskiej trasie Xi Jinpinga jest całkiem logiczny.

Źródło obrazu, Olivera Bonnicka/Bloomberga

Skomentuj zdjęcie, Celem kampanii bombowej NATO w 1999 r. było wypędzenie sił serbskich z Kosowa.

Chiny uważają się obecnie za największe źródło bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Serbii. Hisense wraz z firmą wydobywczą Zijin i producentem opon Linglong dostarczają 20 000, mówi jego ambasador Li Ming.

W rzeczywistości dane ONZ dotyczące handlu plasują Chiny na piątym miejscu na liście bezpośrednich inwestycji zagranicznych, za Niemcami, Włochami, Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

Jednak chińskie inwestycje są niezwykłe i prawdopodobnie wzrosną. Serbia właśnie otrzymała pierwsze chińskie szybkie pociągi elektryczne. Docelowo będzie kursować obok taboru produkcji szwajcarskiej na linii kolejowej Belgrad–Budapeszt, która jest odbudowywana dzięki chińskiej wiedzy i finansowaniu.

A to dopiero początek. Serbski minister infrastruktury Goran Vesic powiedział, że chińscy partnerzy będą pracować nad inną infrastrukturą, w tym drogami, mostami, tunelami i urządzeniami sanitarnymi. „Rzeczywiście istnieje duże pole do współpracy z chińskimi firmami” – powiedział serbskiemu radiu RTS.

Nic dziwnego, że prezydent Serbii Aleksandar Vucic planuje podać swojemu chińskiemu odpowiednikowi najlepsze wina swojego kraju podczas kolacji na cześć Xi.

Źródło obrazu, Reuters/Aurelien Morisard

Skomentuj zdjęcie, Na zakończenie swojej wizyty we Francji Xi Jinping spędził deszczowy dzień w Pirenejach

Zauważając, że w ciągu pięciu lat serbskie wino nie będzie objęte żadnymi cłami importowymi w Chinach, Vucic powiedział China Central Television, że serbskie wino „nie jest tak drogie jak kiedyś”. [those] we Francji” i że wierzy, że panu Xi „spodobają się” jego wybory.

Mogła to być łagodna krytyka pod adresem Emmanuela Macrona, który gościł Xi Jinpinga podczas pierwszego etapu jego europejskiej podróży. Ofiarą francuskiego prezydenta była butelka koniaku Remy Martin Louis XIII, która w Belgradzie miała kosztować większą część 5000 euro.

Po Belgradzie kolejnym przystankiem chińskiego prezydenta będzie Budapeszt, gdzie spotka się ze swoim najsilniejszym sojusznikiem wśród przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej, premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Chińskie inwestycje również są tam silnym czynnikiem – a fabryka giganta samochodów elektrycznych BYD jest jednym z projektów stanowiących podstawę oporu Orbana wobec konsensusu UE we wszystkich kwestiach, od imigracji po dostawy broni na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *