Minister powiedział, że Niemcy nie będą przeszkadzać Polsce w wysyłaniu czołgów na Ukrainę

PARYŻ (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Niemiec powiedziała w niedzielę, że jej rząd nie stanie na drodze Polsce, jeśli zechce wysłać swoje czołgi Leopard 2 na Ukrainę, co jest możliwym przełomem w sposobie, w jaki chce czołgów w walce z rosyjską inwazją. .

Ukraińscy urzędnicy od miesięcy wzywają zachodnich sojuszników do dostarczenia im nowoczesnych niemieckich czołgów – ale Berlin jak dotąd powstrzymuje się od wysłania ich lub zezwolenia na to innym krajom NATO.

Zapytana, co by się stało, gdyby Polska poszła naprzód i wysłała swoje czołgi Leopard 2 bez zgody Niemiec, Annalena Berbock powiedziała francuskiej telewizji LCI: „W tej chwili pytanie nie zostało zadane, ale jeśli zostaniemy o to poproszeni, nie będziemy stać na przeszkodzie ”.

Jej komentarze zdawały się iść dalej niż uwagi kanclerza Niemiec Olafa Scholza na szczycie w Paryżu w niedzielę, że wszystkie decyzje dotyczące dostaw broni będą podejmowane w koordynacji z sojusznikami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Niemcy były mocno naciskane, aby pozwolić Panterom udać się na Ukrainę. Ale Partia Socjaldemokratyczna Scholza jest tradycyjnie podejrzliwa wobec zaangażowania militarnego i obawia się nagłych ruchów, które mogą spowodować dalszą eskalację Moskwy.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział w niedzielę, że spodziewa się wkrótce decyzji w sprawie czołgów, choć nadal zwraca uwagę na ostrzeżenie.

Czołg bojowy Leclerc XLR wyprodukowany przez firmę Nexter jest prezentowany na Międzynarodowych Targach Obrony i Bezpieczeństwa Eurosatory w Villepinte, niedaleko Paryża, Francja, 13 czerwca 2022 r. REUTERS/Benoit Tessier/File Photo

Niemcy nie podejmą pochopnej decyzji, ponieważ rząd musi wziąć pod uwagę wiele czynników, w tym konsekwencje w kraju dla bezpieczeństwa ludności niemieckiej, powiedział Pistorius w rozmowie z ARD TV.

Po szczycie w Paryżu Schultz powiedział na konferencji prasowej, że wszystkie dotychczasowe dostawy broni na Ukrainę odbywały się w ścisłej współpracy z zachodnimi partnerami. „Zrobimy to w przyszłości” – powiedział.

Przemawiając na tej samej konferencji prasowej prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że nie wyklucza możliwości wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę.

READ  Największy samiec pająka lejkowatego o imieniu „Hercules” znaleziony na północ od Sydney | Pająki

Macron powiedział, że wysłanie czołgów nie może eskalować sytuacji, musi uwzględniać czas na szkolenie Ukraińców, aby byli skuteczni i nie może zagrażać bezpieczeństwu Francji.

„Jeśli chodzi o Leclercs, poprosiłem ministra armii, aby nad tym popracował, ale nic nie zostało wykluczone” – powiedział Macron, dodając, że ruch musi być skoordynowany z sojusznikami, takimi jak Niemcy, w nadchodzących dniach i tygodniach.

Niemieckie źródła powiedziały Reuterowi, że pozwolą na wysłanie niemieckich czołgów na Ukrainę, aby wspomóc jej obronę przed Rosją, jeśli Stany Zjednoczone zgodzą się wysłać własne czołgi. Ale amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że administracja prezydenta Joe Bidena nie jest gotowa do wysłania własnych czołgów, w tym M1 Abrams.

Rzecznik Kremla powiedział w piątek, że zaopatrzenie Ukrainy przez kraje zachodnie w dodatkowe czołgi nie zmieni przebiegu konfliktu i pogłębi problemy narodu ukraińskiego.

(Raport Andreasa Rinke i Lee Thomasa); Dodatkowe raporty autorstwa Toma Simsa. Montaż autorstwa Davida Holmesa i Andrew Heavensa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *