Zgodnie z postanowieniem izraelskiego Sądu Najwyższego Netanjahu zwolnił ministra

JEROZOLIMA, 22 stycznia (Reuters) – Premier Izraela Benjamin Netanjahu zwolnił w niedzielę wysokiego rangą członka gabinetu z przeszłością kryminalną, ponieważ realizuje reformy sądownictwa, które ograniczają jego uprawnienia zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego.

Przyrzekając znaleźć „wszelkie środki prawne”, aby w przyszłości utrzymać Aryeh Teri na urzędzie publicznym, Netanjahu powiedział mu podczas cotygodniowego posiedzenia gabinetu, że zostanie wyrzucony z ministerstwa spraw wewnętrznych i zdrowia, zgodnie z oficjalnym zapisem.

Pełen nadziei Terri, Barak Cheri, powiedział wcześniej w Army Radio w niedzielę, że teki będą w posiadaniu innych członków Shas, ultraortodoksyjnej partii żydowskiej, z powodu sojuszu.

W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy nakazał Netanjahu zwolnić Deri za oszustwa podatkowe w 2022 roku.

Orzeczenie wywołało burzliwą debatę w Izraelu – wraz z ogólnokrajowymi protestami – nad propozycjami reform, które według Netanjahu przywrócą równowagę między gałęziami rządu, ale które według krytyków podważą niezawisłość sądownictwa.

Sondaż przeprowadzony przez gazetę Israel Hayom wykazał, że 35 proc. Z większością jednego głosu, jego rządowa propozycja umożliwienia parlamentowi uchylenia niektórych orzeczeń Sądu Najwyższego uzyskała zaledwie 26% poparcia.

W swoim oświadczeniu gabinetu Netanjahu określił orzeczenie Teri jako „godne ubolewania” i „obojętne na wolę publiczną”.

Niecały miesiąc po powstaniu sojuszu religijno-nacjonalistycznego, sojusz religijno-nacjonalistyczny wybuchł gdzie indziej, gdy skrajnie prawicowy partner zbojkotował posiedzenie rządu, aby zaprotestować przeciwko piątkowemu zburzeniu małej placówki osadniczej utworzonej na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Izraelski minister obrony Yoav Galand, członek konserwatywnej partii Likud Netanjahu, nakazał zburzenie placówki z powodu braku pozwolenia na budowę – wbrew sprzeciwowi Religijnej Partii Syjonistycznej, która starała się opóźnić decyzję.

Incydent podżegał Gallanta do walki z przywódcą religijnych syjonistów Bezalelem Smodrichem, który w ramach umowy koalicyjnej z Netanjahu pełni pewne obowiązki w gabinecie w zakresie osiedli na Zachodnim Brzegu.

„To (osiedla) jest kluczową kwestią dla naszego udziału w rządzie” – powiedział izraelskiemu radiu Khan minister ds. misji narodowych Religijnego Syjonizmu, Orit Strok. Odmówił sprecyzowania, jakie dalsze kroki może podjąć partia.

READ  Lakers kontra Ostateczny wynik Nets: Anthony Davis prowadzi LA, aby wygrać w zamian

W solidarności z religijnym syjonizmem, inny skrajnie prawicowy sojusznik Jewish Power powiedział, że zażąda, aby Izrael przeprowadził długo opóźnioną ewakuację Khan al-Ahmar, palestyńskiego obozowiska Beduinów w kluczowym regionie Zachodniego Brzegu w pobliżu Jerozolimy.

Mocarstwa światowe wezwały Izrael, aby nie burzył Chana al-Ahmara, obawiając się kolejnego potencjalnego ciosu dla wysiłków na rzecz stworzenia obok Izraela państwa palestyńskiego. Większość krajów uważa izraelskie osiedla na Zachodnim Brzegu za nielegalne.

Napisane przez Dana Williamsa Redagowanie przez Raisę Kasolowski i Frances Kerry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *