Koniec ery w Rosji, w której sankcje i zachodnie firmy flirtują z ucieczką

Żelazna kurtyna, która przez dziesięciolecia dzieliła Europę Wschodnią i Zachodnią, właśnie się zawaliła. Teraz sieć fast foodów uwielbiana przez Amerykanów i wielu innych może serwować posiłki Big Mac rosyjskim klientom.

Oczywiście Rosjanie mogą jeść gdzie indziej i kupować inne towary – wiele lokalnych sieci wyrosło w całym ogromnym kraju od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.

„Coca-Cola, Pepsi i McDonald’s były symbolami Zachodu dla Rosji i otwarcia Rosji na świat. Fakt, że te firmy odchodzą… wskazuje i podkreśla stopień, w jakim Rosja zamyka się i zwraca się do wewnątrz” – powiedział. . Gulnaz ShervutdinovaProfesor polityki rosyjskiej w Instytucie Rosji w King’s College London.

Pierwsza restauracja McDonald’s na Placu Puszkina, znana Rosjanom jako Plac Puszkina, mieściła 700 osób i była przez lata największym outletem firmy na świecie. Młodzi Rosjanie z klasy średniej, którzy dorastali w latach 90., postrzegali McDonald’s jako fajną, przyjazną obcokrajowcom restaurację, w której można zabrać przyjaciół na specjalne urodziny.

Wraz z postępem XXI wieku sieć wydawała się mniej skutecznym symbolem kultury amerykańskiej, ale pozostała ulubionym miejscem spotkań rosyjskich studentów na niedrogie lunche lub randki, a także oferowała szybką i tanią opcję wyżywienia dla innych. Jej filie dały również pracę dziesiątkom tysięcy Rosjan.

Wszystko to już minęło, przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości. „Nasze wartości oznaczają, że nie możemy ignorować niepotrzebnego ludzkiego cierpienia na Ukrainie” – powiedział prezes McDonald’s Chris Kempczyński we wtorek w liście do pracowników, ogłaszając zawieszenie działalności firmy w tym kraju. Dodał, że „nie da się przewidzieć”, kiedy jego restauracje zostaną ponownie otwarte. CNN skontaktowało się z McDonald’s, aby potwierdzić ostateczny termin zamknięcia swoich restauracji, ale nie otrzymał jeszcze odpowiedzi.

„Czy to będzie koniec ery, czy nie, w tej chwili trudno powiedzieć, wielu obserwatorów obawia się, że to koniec epoki i będzie to zależało od tego, jak długo zajmie Rosji pokonanie trudnego , mroczny i trujący reżim autorytarny – Jesteśmy również całkiem pewni, że ucieczka od tego będzie wymagała wiele wysiłku – społecznego, politycznego, gospodarczego i przywódczego.”

Żołnierz daje dwie puszki Coca-Coli kierowcy czołgu w pobliżu budynku Federacji Rosyjskiej w Moskwie, 21 sierpnia 1991 r.

reputacja boli

Wielu obywateli Rosji wciąż przeżywa traumę z powodu wydarzeń ostatnich dwóch tygodni. Przy ściśle kontrolowanym przez państwo przekazie informacyjnym o wojnie trudno jest dokładnie ocenić, jak bardzo zmienił się ich świat po nałożeniu zachodnich sankcji.

Ale ból ekonomiczny już zaczyna być odczuwalny Wartość rubla spada Ściślejsze kontrole bankowe. Podczas gdy niektórzy zamożni Rosjanie Wyszyfrowany, by sprzedać aktywa za granicą I nawet opuścić kraj, póki jeszcze mogą, mniej zamożni mają mniej opcji.
Kupujący przechodzą przez sklep H&C.  Zamknięte M w centrum handlowym Vegas 4 marca 2022 r. w stolicy Rosji.

Oczywiście najbardziej bezpośredni wpływ będzie miał na tych pracujących dla zachodnich firm, które wstrzymały działalność pomimo obietnic dalszego wsparcia ze strony pracodawców.

w oświadczenie62 000 pracowników w Rosji, którzy „włożyli swoje serca i dusze w naszą markę McDonald’s, aby służyć swoim społecznościom”, powiedział Kempczyński, będą nadal otrzymywać wynagrodzenie. Zauważył również wpływ na „setki lokalnych i rosyjskich dostawców i partnerów, którzy produkują żywność do naszego menu i wspierają naszą markę”.

Szwedzki gigant meblowy IKEA, który po raz pierwszy otworzył swoje drzwi na rosyjskiej ziemi w 2000 roku i ma obecnie 17 sklepów w całym kraju, powiedział, że jego decyzja o wstrzymaniu całego eksportu i importu do iz Rosji i Białorusi oraz wstrzymaniu wszystkich operacji IKEA w Rosji będzie miała bezpośredni wpływ ponad 15 000 pracowników.

READ  Chiny przeprowadzają ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu za „karę”

„Ambicje grup firmy są długoterminowe i pracowaliśmy nad zapewnieniem zatrudnienia i stabilności dochodów w najbliższej przyszłości oraz zapewnieniem wsparcia im i ich rodzinom w regionie” – podała IKEA w oświadczeniu.

Kupujący czekają w kolejce, aby zapłacić za zakupy w sklepie IKEA 3 marca 2022 r. w Moskwie.

Zdaniem Thomasa Chamorro Primuzic, profesora psychologii biznesu na University College London, dla innych Rosjan efekt prawdopodobnie będzie przygnębiający na dwóch poziomach, choć mniej bezpośredni. Po pierwsze, stracą dostęp do produktów i usług, z których korzystają – ale także, co może bardziej boleśnie, poczują się urażeni reputacją, będąc „odsunięci od świata, oczerniani” – powiedział w e-mailu.

Shervutdinova zauważa, że ​​reakcja będzie oczywiście różna w różnych segmentach rosyjskiego społeczeństwa. Część firm, które zawiesiły działalność w Rosji, to marki luksusowe, których produkty były poza zasięgiem zdecydowanej większości Rosjan.

Ale inne, takie jak IKEA, Starbucks, czy nawet McDonald’s, „były miejscami regularnie odwiedzanymi, używanymi i konsumowanymi przez klasę średnią Rosji” na obszarach miejskich, powiedziała, a ich utrata wpłynęłaby na dużą liczbę ludzi. „Będą alternatywy, ale jest to kolejny symbol klasy średniej dla Rosjan i stracą ten dostęp” – powiedziała.

Shervutdinova dodała, że ​​poza tymi obszarami miejskimi, gdzie opinie są bardziej globalne, odpowiedzią może być wyzwanie w obliczu sankcji, ponieważ Zachód jest postrzegany jako zwracający się przeciwko Rosji.

Ci Rosjanie „będą postrzegać siebie jako jakiegoś rosyjskiego patriotę, który dba o interesy narodowe Rosji, ponieważ to właśnie oferuje rząd… będą gotowi na wyzwanie i wzmocnią się za przywództwem i powiedzą: „Cóż, lepiej, że będziemy budować naszą gospodarkę”.

Prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał w piątek, że zachodnie sankcje stanowią szansę dla gospodarki Rosji o wartości 1,5 biliona dolarów, jedenastej co do wielkości na świecie.

„Ostatnie lata pokazały, że wszędzie tam, gdzie ludzie Zachodu nakładają na nas ograniczenia, zdobywamy nowe kompetencje i przywracamy stare na nowy poziom technologiczny” – powiedział Putin, przemawiając w Moskwie u boku białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki.

READ  Unia Europejska zatwierdza nowy pakiet rosyjskich sankcji w rocznicę wojny - DW - 25.02.2023

„To czas, w którym można ruszyć w kierunku wzmocnienia suwerenności technologicznej i gospodarczej” – dodał Putin.

Ludzie są widziani w restauracji McDonald's w Moskwie 9 marca 2022 roku.

Utrata pracy

Niektórzy w Rosji reagują na wycofywanie się zachodnich marek czarnym humorem. Nowe memy krążą po świecie W mediach społecznościowych, jak zasugeruj Gigantyczne pluszowe rekiny z IKEAktóra wcześniej szalała w Rosji, musiała być magazynowana lub wskazywać, że żywność McDonald’s jest teraz sprzedawana w Avito, odpowiedniku eBaya lub Craig’s List w Rosji.
Chińscy inwestorzy-amatorzy stawiają na zwiększenie handlu w Rosji
1 użytkownik Twittera opublikować Zdjęcie ludzi stojących w kolejce przed Pushkin Square McDonald’s w 1990 roku z sarkastycznym podpisem (po rosyjsku): „Moskwa, otwarcie McDonald’s, marzec 2025”.

Jednak Chamoru Primozic powiedział, że symbolika wycofania się świata z Rosji będzie miała wpływ emocjonalny i psychologiczny.

„Tak naprawdę nie chodzi o utratę pracy, płacenie więcej za meble lub brak ulubionego hamburgera lub kawy, ale o to, że stałeś się wrogiem publicznym numer jeden. mieć kość.”

Chamorro Primuzic dodał, że utrata miejsc pracy może również nastąpić, jeśli firmy zdecydują się na trwałe zamknięcie działalności, zamiast po prostu ją zawiesić. „Są to duzi pracodawcy i tak jak stworzyli wiele miejsc pracy, kiedy przychodzą, miejsca pracy znikną, jeśli odejdą” – powiedział.

Nie oznacza to jednak, że te firmy pożegnają się z Rosją na zawsze. Chamorro Primozic powiedział, że firmy mogą oczywiście „z łatwością wrócić, jeśli nastąpią znaczące zmiany w polityce, zmiany rządu i zmiany reputacji”.

„Oczywiście jest to duży rynek dla firm, więc będą miały taką samą motywację do powrotu, jak musiały tam pojechać za pierwszym razem. Więc jeśli nie ma bariery etycznej lub reputacji marki, wrócą”.

W międzyczasie, zdaniem Putina, Rosja i Białoruś pokonają trudności nałożone przez sankcje, a także zyskają więcej kompetencji, więcej możliwości poczucia niezależności, samowystarczalności i ostatecznie korzyści. [from them]Tak jak w poprzednich latach.”

READ  Nożowniki w Kanadzie: co najmniej 10 zabitych w całym Saskatchewan, gdy władze szukają 2 podejrzanych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *