Korea Północna zgłasza pierwszą erupcję COVID-19, nakazuje blokadę w „poważnej sytuacji awaryjnej”

  • Korea Północna ogłasza stan wyjątkowy
  • Kim Jong Un prawdopodobnie spowoduje „bezprecedensowy kryzys” – ekspert
  • Izolowane państwo odrzuciło międzynarodową ofertę szczepień
  • Uważa się, że żaden z obywateli Korei Północnej nie był szczepiony

SEOUL, 12 maja (Reuters) – Korea Północna potwierdziła w czwartek swoją pierwszą erupcję COVID-19, nazywając ją „poważną narodową sytuacją kryzysową” i nakazując krajowe zamknięcie, państwowe media podały, że w Pjongjangu wykryto wariant Omigran.

Pierwsza publiczna epidemia infekcji COVID wskazuje na możliwość poważnego kryzysu w kraju, w którym brakuje zasobów medycznych, odmawia międzynarodowej pomocy w zakresie szczepionek i zamyka swoje granice.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od marca nie zgłoszono żadnych przypadków COVID-19 i nie ma oficjalnych danych dotyczących szczepień Koreańczyków z Północy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„W stanie doszło do bardzo poważnej sytuacji kryzysowej: załamania się naszego frontu zapobiegania epidemii, który do tej pory był mocno strzeżony” – podała oficjalna agencja informacyjna KCNA.

Próbki pobrane 8 maja od ofiar grypy w Pjongjangu wykazały podtyp wirusa omigran, znanego również jako PA2, według raportu, bez podania numerów przypadków ani możliwych dowodów infekcji.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zwołał w czwartek posiedzenie potężnego politbiura rządzącej Partii Robotniczej i zarządził mobilizację „poważnych zamków” i awaryjnych zapasów w całym kraju.

„Państwowe misje epidemiologiczne zostaną przeniesione do maksymalnego systemu zapobiegania epidemii” – powiedział KCNA.

Telewizja państwowa pokazała, że ​​Kim uczestniczy w spotkaniu Biura Politycznego w jednorazowej masce. W poprzednich scenach takich spotkań lub innych wydarzeń wszyscy oprócz niego nosili maskę.

Korea Północna nigdy formalnie nie potwierdziła wybuchu COVID-19, a urzędnicy Korei Południowej i USA twierdzą, że wybuchł on w odizolowanym kraju. Nie można odrzucićPrzed zamknięciem granicy na początku 2020 roku odbywał się handel i wymiana z ludźmi z Chinami.

READ  Windows 12 może pojawić się w 2024 roku, gdy Microsoft wstrząśnie planem działania systemu Windows

Jedna osoba, która wróciła na południe w 2017 roku, ogłosiła stan wyjątkowy w lipcu 2020 roku w Kaesong, w pobliżu granicy z Koreą, i nałożyła trzytygodniową lokaut, wymuszając surowe środki izolacyjne, w tym wewnętrzne ruchy prowincjonalne Kima. Miasto z oznakami rządów.

KTO? Najnowsze daneSpośród 25 milionów mieszkańców Korei Północnej, 64 207 miało pozytywny wynik testu na COVID – 19, a wszystkie z wynikiem negatywnym na dzień 31 marca.

Korea Północna odrzuciła szczepionki z programu dystrybucji COVAX oraz szczepionkę biotechnologiczną Sinovac z Chin, co sugeruje, że większość cywilów może nie być szczepiona. Czytaj więcej

Biuro nowego prezydenta Korei Południowej, Eun-suk-yolin, który objął urząd we wtorek, powiedział, że pomoc humanitarna nie będzie powiązana z sytuacją polityczną.

Kwon Young-se, kandydat ONZ na koordynatora współpracy w stosunkach z Koreą, potwierdził w swoim potwierdzeniu, że Kovit przygotowuje pomoc humanitarną dla północy, w tym strzykawki i inne środki medyczne.

Wiadomość o wybuchu przyszła po Stanach Zjednoczonych. A przedstawiciele Korei Południowej ostrzegli, że może przeprowadzić swój pierwszy test nuklearny od 2017 roku na początku tego miesiąca, po złamaniu zakazu testowania rakiet dalekiego zasięgu w 2017 roku. Czytaj więcej

Brak szczepionki, słaba infrastruktura medyczna

Na spotkaniu Biura Politycznego Kim powiedział, że środki nadzwyczajne mają na celu kontrolowanie rozprzestrzeniania się wirusa i szybkie usunięcie źródła rozprzestrzeniania się. Politbiuro skrytykowało „brak świadomości, samozadowolenia, nieodpowiedzialność i niekompetencję władz antyepidemiologicznych”, powiedział KCNA.

Brak kontroli epidemii był „bezprecedensowym kryzysem” dla przywództwa Kima, powiedział Lim Yul-zul, profesor badań północnokoreańskich na Uniwersytecie Kyungnam w Korei Południowej.

READ  Trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera nawiedziło Północną Kalifornię, 2 ofiary śmiertelne, tysiące bez prądu

„Liczne ofiary są możliwe ze względu na bardzo niski stan szczepień i możliwości testowania oraz brak infrastruktury zdrowia publicznego i oddziałów intensywnej opieki medycznej w porównaniu z Chinami” – powiedział.

Bank Centralny Korei Południowej poinformował w lipcu 2021 r., że północna gospodarka doświadczyła największego skurczu w 2020 r. od 23 lat z powodu ograniczeń granicznych, sankcji ONZ i złej pogody. Czytaj więcej

Cheong Seong-chang z Instytutu Sejong powiedział, że ogólnokrajowy lokaut w Korei Północnej z czasem spowoduje poważne zakłócenia, zwiększając niedobory żywności i ogólny chaos.

Yang Moo-jin, profesor na Uniwersytecie Studiów Korei Północnej w Seulu, powiedział, że wezwanie Kima do spotkania Biura Politycznego o świcie może być dorozumianą prośbą o pomoc ze strony społeczności międzynarodowej.

Wcześniej w czwartek chińska telewizja państwowa, powołując się na COVID-19, powiedziała, że ​​Korea Północna powinna pozostać w domu ze swoimi mieszkańcami od wtorku z powodu „podejrzewanych objawów grypy”.

NK News, południowokoreańska strona internetowa z siedzibą w Korei Północnej, w tym tygodniu nakazała mieszkańcom Pjongjangu pozostać w domach z powodu „problemu narodowego” bez szczegółów.

Główne skrzyżowanie między chińskim Tandongiem a północnokoreańskim miastem Sinuiju zostało zamknięte w kwietniu z powodu sytuacji Kovit w chińskim mieście. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Soo-hyang Choi i Jury Ro w Seulu, Ryana Woo w Pekinie; Dodatkowe zgłoszenie Hyonhee Shina; Edytowanie przez Jacka Kima i Jerry’ego Doyle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *