Koreańscy naukowcy stojący za pseudonadprzewodnikiem po raz kolejny ogłaszają swój sukces

Wygenerowany komputerowo obraz nadprzewodnika [SHUTTERSTOCK]

Grupa koreańskich naukowców stojących za wirusowym twierdzeniem na temat nadprzewodnictwa, które w zeszłym roku ogarnęło media społecznościowe i giełdę, po raz kolejny wymyśliła nowy związek, który według nich jako pierwszy na świecie osiągnął temperaturę pokojową. Nadprzewodnik do ciśnienia otoczenia.

Twierdzenia te przedstawił Kim Hyun Tak, profesor fizyki w College of William and Mary, podczas poniedziałkowej prezentacji w Amerykańskim Towarzystwie Fizycznym. wywiad Konferencja, która odbyła się w Minneapolis w stanie Minnesota, spotkała się w dużej mierze ze sceptycyzmem ze strony innych naukowców zajmujących się Internetem.

Kim wraz z czterema współautorami, w tym Lee Seok-bae, dyrektorem generalnym Quantum Energy Research Center (QERC) – który był główną postacią w twierdzeniu o nadprzewodnikach – twierdził, że zsyntetyzował nowy materiał, nazwany PCPOSOS, który wykazuje zachowanie nadprzewodzące. W temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem atmosferycznym.

Podczas spotkania Kim nie przedstawił rzeczywistej próbki.

Kim wyjaśnił, że PCPOSOS wykazywał częściową lewitację po umieszczeniu na magnesie, co jest jedną z wyjątkowych właściwości nadprzewodnictwa, a także zerową rezystancją, a ponadto stwierdził, że wyniki zostały powtórzone przez inne zespoły badawcze.

Kim dodał, że jego zespół przedłożył manuskrypt wyjaśniający sposób wytwarzania materiału, aby szczegółowo wyjaśnić formułę.

Jednak niektórzy koledzy naukowcy szybko obalili tę tezę w mediach społecznościowych, twierdząc, że najnowsze wyniki są zasadniczo podobne do twierdzenia obalonego wcześniej w zeszłym roku oraz że w danych przedstawionych przez zespół brakuje naukowych dowodów na rzeczywiste nadprzewodnictwo.

Debiut PCPOSOS jest następstwem poprzedniego badania grupy przeprowadzonego latem ubiegłego roku, które wykazało, że LK-99, związek ołowiu, miedzi, fosforu i tlenu, wykazuje nadprzewodnictwo.

Twierdzenia te wywołały sensację w środowisku akademickim i cyberprzestrzeni, powodując nawet wzrost cen akcji niektórych spółek związanych z nadprzewodnikami na rynku, ale szybko zostały obalone przez naukowców i światowe instytuty badawcze.

READ  Astronauci SpaceX Crew-4 radują się po „niesamowitym” locie ze stacji kosmicznej

Jednak koreańscy inwestorzy zaczęli kupować na rynku akcje spółek z branży nadprzewodników przed prezentacją Kima, co spowodowało gwałtowny wzrost ceny akcji Shinsung Delta Tech do 137 900 wonów (104 dolarów) w poniedziałkowej sesji, co oznacza wzrost o 12,11% w porównaniu z poprzednim dniem notowań. . Zamknęło się na poziomie 123 300 wonów.

Notowana na giełdzie w Kosdaq spółka Shinsung Delta Tech została uznana za spółkę inwestycyjną z branży nadprzewodników, obok Power Logics, ponieważ spółki zainwestowały w spółkę typu venture, która posiada udziały w QERC.

Kurs Shinsung Delta Tech jest notowany na poziomie 120 200 wonów od godziny 9:40 we wtorek, co oznacza spadek o 2,51% w porównaniu z ceną zamknięcia z poprzedniego dnia handlowego.

Nadprzewodnik pracujący w temperaturze pokojowej i pod ciśnieniem otoczenia od dawna jest świętym Graalem w kręgach nauki i technologii, ponieważ teoretycznie może przez niego przepływać prąd elektryczny bez utraty energii. Jeśli zostaną stworzone, mogłyby zasadniczo zmienić każdy aspekt energii elektrycznej, od transportu po wytwarzanie energii, radykalnie zwiększając jej wydajność.

Autor: Shin Ha Ni [[email protected]]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *