Kości mamutów dowodzą istnienia wczesnych ludzi w Ameryce Północnej

Szczątki 37 000-letniej samicy mamuta i jej cielę wykazują wyraźne ślady uboju, dostarczając nowych dowodów na to, że ludzie mogli przybyć do Ameryki Północnej znacznie wcześniej niż wcześniej sądzono.

Paleontolog Timothy Roe po raz pierwszy dowiedział się o skamielinach w 2013 roku, kiedy sąsiad zauważył coś wyłaniającego się ze zbocza wzgórza na niektórych posiadłościach Roe w Nowym Meksyku.

Po bliższym zbadaniu Roo znalazł kieł, rozbitą gigantyczną czaszkę i inne kości, które wydawały się być celowo złamane. Wierzono, że było to miejsce uboju dwóch mamutów.

„To, co mamy, jest niesamowite” – powiedział Rowe w oświadczeniu. „To nie jest atrakcyjne miejsce z pięknym szkieletem na boku. Wszystko jest zepsute. Ale taka jest historia”.

Rowe, profesor na University of Texas w Jackson School of Earth Sciences w Austin, jest ekspertem w dziedzinie paleontologii kręgowców i zwykle nie zajmuje się badaniem mamutów ani wczesnych ludzi. Ale nie może pomóc, ale pracuje nad badaniami ze względu na lokalizację znaleziska.

Dwa sześciotygodniowe wykopaliska miały miejsce w tym miejscu w 2015 i 2016 roku, ale analiza w laboratorium trwała znacznie dłużej i nadal trwa, powiedział Rowe. Jest głównym autorem nowego badania zawierającego analizę strony i jej implikacji, które zostało opublikowane w czasopiśmie Granice w ekologii i ewolucji w lipcu.

„Nadal muszę zająć się kosmicznym zbiegiem okoliczności, że ta strona pojawiła się na moim podwórku” – napisał Rowe w e-mailu.

Analiza strony

Kilka znalezisk w tym miejscu przedstawia obraz tego, co wydarzyło się tam tysiące lat temu, w tym narzędzia kostne, ślady ognia, złamania kości i inne ślady uboju zwierząt przez ludzi.

Długie kości mamutów ukształtowane w jednorazowe ostrza były używane do rozbijania zwłok zwierząt, zanim ogień pomógł stopić tłuszcz.

Według badań w kościach można zaobserwować złamania spowodowane tępym narzędziem. Na miejscu nie było kamiennych narzędzi, ale badacze znaleźli noże wykonane z kości ze zużytymi krawędziami.

Odkrycie skamielin pięciu mamutów za pomocą narzędzi neandertalskich ujawnia życie w epoce lodowcowej

Analiza chemiczna osadów wokół kości mamutów wykazała, że ​​pożar był podtrzymywany i kontrolowany, a nie wywołany przez pożar lub uderzenie pioruna. Były również dowody na złamane kości, a także skremowane szczątki małych zwierząt, w tym ptaków, ryb, gryzoni i jaszczurek.

READ  Astronomowie z MIT odkryli czarną dziurę pochłaniającą gwiazdę

Zespół badawczy wykorzystał tomografię komputerową do analizy kości z tego miejsca, znajdując rany kłute, które mogłyby zostać użyte do odsączenia tłuszczu z żeber i kręgów. Roe powiedział, że ludzie, którzy zabili mamuty, byli bardzo skrupulatni.

Na żebrach mamuta widać ślady uboju.  W żebrze górnym widać złamanie w wyniku uderzenia tępą siłą, w żebrze środkowym widać ranę perforowaną, a w żebrze dolne widoczne są ślady odprysków.

„Wykopałem ekshumowane dinozaury, ale schemat rozpadu kości i oderwania się od ludzkiej rzezi nie przypominał niczego, co widziałem” – powiedział Rowe.

Najbardziej zaskakującym szczegółem tego miejsca jest to, że znajduje się w Nowym Meksyku – a wcześniejsze dowody sugerują, że ludzie nie istnieli nawet dziesiątki tysięcy lat później.

Śledź wczesne ludzkie ślady

Kolagen pobrany z kości mamutów pomógł naukowcom ustalić, że zwierzęta zostały ubite w tym miejscu między 36 250 a 38 900 lat temu. Naukowcy twierdzą, że ta grupa wiekowa sprawia, że ​​miejsce w Nowym Meksyku jest jednym z najstarszych miejsc zbudowanych przez starożytnych ludzi w Ameryce Północnej.

Naukowcy od lat debatują, kiedy pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Północnej.

Ta ilustracja przedstawia, jak wyglądał mamut tysiące lat temu.
16 000-letnia kultura Clovis słynie z kamiennych narzędzi, które pozostawili po sobie. Istnieje jednak coraz więcej dowodów sugerujących, że starożytne miejsca w Ameryce Północnej były domem dla populacji sprzed Clovis o innej linii genetycznej. Starożytne miejsca mają różnego rodzaju dowody, takie jak: Zachowane ślady stópAlbo narzędzia z kości lub kości zwierzęce ze śladami nacięć sprzed 16 000 lat.
Skamieniałe odciski stóp pokazują, że ludzie dotarli do Ameryki Północnej znacznie wcześniej niż początkowo sądzono

„Ludzie są w Amerykach ponad dwa razy dłużej niż archeolodzy od wielu lat” – powiedział Rowe. „Ta witryna wskazuje, że ludzie osiągnęli globalną dystrybucję znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono”.

Jak wynika z badań, lokalizacja stanowiska, znajdującego się w zachodnim wnętrzu Ameryki Północnej, wskazuje, że pierwsi ludzie przybyli 37 000 lat temu. Możliwe, że ci pierwsi ludzie podróżowali drogą lądową lub wzdłuż przybrzeżnych dróg.

Rowe powiedział, że chciałby pobrać próbki z miejsca, aby następnie poszukać śladów starożytnego DNA.

Nowe badania wskazują, że ludzie mogli dotrzeć do Ameryki Północnej znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono
Mike Collins, emerytowany profesor na Texas State University w Wydanie. „To ścieżka, z której inni mogą się uczyć i podążać”.

Collins nie był zaangażowany w badanie. Prowadził badania na stanowisku archeologicznym Gault, które zawiera zarówno artefakty Clovis, jak i pre-Clovis, niedaleko Austin w Teksasie.

READ  Plany NASA Astronaut Moon Lander wykraczają poza statek kosmiczny SpaceX

„Myślę, że głębsze znaczenie wczesnych osiągnięć człowieka w globalnej dystrybucji jest ważnym nowym pytaniem do zbadania” – powiedział Rowe. „Nasze nowe techniki dostarczyły dokładnych dowodów na obecność człowieka w zapisach archeologicznych i podejrzewam, że istnieją inne stanowiska o podobnym lub nawet starszym wieku, które nie zostały rozpoznane”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *