Lamar Jackson po raz drugi zdobywa nagrodę MVP NFL, dołączając do elitarnego grona

LAS VEGAS – W historii było niewielu graczy NFL, którzy z pewnością byli dobrymi graczami, ale jednocześnie daleko im do legend futbolu. Byli bardzo dobrymi zawodnikami i przez jeden sezon grali świetnie.

Nie ma szczęścia w składzie z co najmniej dwoma MVP. Każdy z nich należy do listy najlepszych graczy w historii NFL. Każdy z nich albo znajduje się w Galerii sław Pro Football, albo jest w drodze.

To nowy status rozgrywającego Baltimore Ravens Lamara Jacksona w historii tej dyscypliny, mając zaledwie 27 lat. Natomiast podczas gali NFL Honors w czwartkowy wieczór zdobył swoją drugą nagrodę Associated Press NFL MVP. Został jednomyślnym zwycięzcą sezonu 2019. Jackson ponownie był bliski zwycięstwa jednogłośną decyzją. Otrzymał 49 z 50 głosów za pierwsze miejsce. Aaron Schatz z FTN Fantasy wybrał Josha Allena na pierwsze miejsce, a Daka Prescotta na drugie Według Roba Maddiego z Associated Press.

„Chcę podziękować mojej organizacji, Baltimore Ravens, za w końcu sfinalizowanie transakcji” – powiedział Jackson w swoim przemówieniu, wywołując śmiech publiczności podczas ceremonii wręczenia nagród NFL.

Oto grupa najlepszych graczy NFL, do której dołącza Jackson: Tom Brady, Jim Brown, Brett Favre, Patrick Mahomes, Peyton Manning, Joe Montana, Aaron Rodgers, Johnny Unitas, Kurt Warner i Steve Young. Brady, Rodgers i Mahomes nie kwalifikują się jeszcze do Galerii Sław, ale prawie na pewno zostaną wybrani w pierwszym głosowaniu. Reszta jest już w Hall of Fame.

[How to watch the Super Bowl: TV channels, streaming and mobile options]

Oczywiście każdy gracz w tej grupie przed dołączeniem Jacksona miał coś wspólnego, a Jackson nadal jest poza tym klubem.

(Damon Bomar II/Yahoo Sports)

(Damon Bomar II/Yahoo Sports)

Lamar Jackson nadal walczy o tytuł

Każdy wielokrotny zwycięzca MVP NFL przed Jacksonem zdobył mistrzostwo NFL. Brown grał przed erą Super Bowl, ale poprowadził Cleveland Browns do mistrzostw NFL w 1964 roku.

READ  2022-23 College Football Playoffs Harmonogram, wyniki, kanały telewizyjne, czasy

Jackson nie zdobył tego mistrzostwa. Często podczas zawodów NFL Honors zdobywcy nagród drużynowych Super Bowl nie mogą być obecni, a Jackson zażartował, że wolałby „wysłać wideo”, gdy zdobędzie nagrodę.

„Samo zdobycie tej nagrody, być tutaj i ją odebrać, to ogromny zaszczyt. Wolałbym zagrać w Super Bowl, niż przyjąć nagrodę” – powiedział Jackson ze śmiechem za kulisami po koncercie.

Historia Jacksona staje się jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o jego życiorys w fazie play-off. Ten sezon był podsumowaniem dotychczasowej kariery Jacksona. W sezonie zasadniczym był świetny. Dzięki nowemu koordynatorowi Toddowi Monkenowi Ravens przeszli do ofensywy wymagającej większej liczby podań, a Jackson prosperował. Miał najlepszy wynik w karierze 3678 jardów i 24 przyłożenia, będąc jednocześnie elektrycznym biegaczem z 821 jardami i pięcioma przyłożeniami na ziemi. Poprowadził Ravens do rozstawienia nr 1 w AFC. Dzięki zwycięstwu pod koniec sezonu nad San Francisco 49ers, czołową rozstawioną drużyną NFC, Jackson otrzymał drugą nagrodę dla najbardziej wartościowego gracza.

Potem nadeszła faza play-off. Ravens pokonali Houston Texans w rundzie dywizji, co było dopiero drugim zwycięstwem Ravens z Jacksonem na rozgrywającym. Jednak w meczu o mistrzostwo AFC przeciwko Kansas City Chiefs Ravens zagrali słabo, a Jackson poprowadził ofensywę do tylko jednego przyłożenia w przegranej 17-10. Jackson był świetnym graczem przez sześć sezonów zasadniczych, ale jeszcze nie powtórzył tego w play-offach.

Inni wielcy rozgrywający potrzebowali trochę czasu, aby wygrać swój pierwszy Super Bowl. Jackson powinien mieć mnóstwo czasu jako elitarny gracz. Ale dopóki nie wygra Super Bowl, jego dziedzictwo w grze będzie bardziej skomplikowane niż pozostałych 10 zdobywców tytułu MVP.

Jackson jest jedyny w swoim rodzaju

Jackson to wyjątkowy talent, który pomógł zmienić pozycję rozgrywającego. Wśród innych rozgrywających z wieloma nagrodami MVP Young był doskonałym biegaczem, a Rodgers, Mahomes i Montana dodali wartość swoimi nogami, ale żaden nie był nawet blisko Jacksona jako biegacza.

READ  Bill Belichick z New England Patriots mówi, że dzielenie gry wymaga Matta Patricii, a Joe Judge nie jest zakorzeniony w konkurencji

Jackson jest najszybszym rozgrywającym, który kiedykolwiek przekroczył 5000 jardów odbiorczych. Mike Vick jest rekordzistą w liczbie jardów w biegu przez rozgrywającego wynoszącym 6109, a Jackson powinien go pobić pod koniec przyszłego sezonu lub na początku sezonu 2025, o ile pozostanie zdrowy. Jackson ma 5258 jardów w biegu.

Wyróżniał się także podaniem piłki i ta część jego gry rozwinęła się pod okiem Monkena. Jeśli Jackson nie odebrał nagrody MVP po zwycięstwie nad 49ers, zdobył ją dzięki doskonałemu wskaźnikowi podań wynoszącemu 158,3 w zwycięstwie nad Miami Dolphins w 17. tygodniu.

Podpisał pięcioletni kontrakt z Ravens o wartości 260 milionów dolarów po kilku nerwowych chwilach na niewyłącznej franczyzie, został poproszony o przystosowanie się do nowego ataku i miał sezon MVP. Na stronie internetowej zespołu powiedział, że czuje się lepszym zawodnikiem niż w swoim pierwszym sezonie MVP.

„[I’m more] Powiedziałbym, że doświadczony i wiedzący więcej tylko dzięki temu, że dużo widzi. powiedział Jackson. „W ciągu moich sześciu lat wiele widziałem. Powiedziałbym, że to tutaj najbardziej się rozwinąłem.

„Myślę, że wszystko wchodzi w grę – dojrzałość, praca nóg, nauka – wszystko. Po prostu staram się być lepszym graczem i po prostu staram się być świetnym graczem w tej grze na wysokim poziomie, w którą gramy. Jestem po prostu staram się być lepszy we wszystkim, więc myślę… To pomaga mi osiągnąć dokładność.

Jackson w dalszym ciągu uzupełnia swoje CV, co biorąc pod uwagę jego wielokrotne tytuły MVP, powinno pewnego dnia zapewnić mu miejsce w Galerii sław. Turniej rozwieje wszelkie wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *