Leah Thomas zwraca się do CAS o uchylenie polityki World Aquatics dotyczącej pływaków transpłciowych

Leah Thomas, transpłciowa pływaczka, która wygrała zawody kobiet NCAA w 2022 r. i która stwierdziła, że ​​ma ambicje startu na igrzyskach olimpijskich, zwróciła się do szwajcarskiego Sądu Arbitrażowego ds. Sportu o uchylenie przepisów World Aquatics zabraniających kobietom transpłciowym udziału w zawodach. W działach kobiecych.

Sportowy Trybunał Arbitrażowy, najwyższy na świecie sąd ds. uczciwości w sporcie, w piątkowym oświadczeniu potwierdził sprawę, stwierdzając, że Thomas potwierdził, że przepisy są nielegalne i dyskryminujące. „Takiej dyskryminacji nie można uzasadnić jako koniecznej, rozsądnej ani proporcjonalnej do osiągnięcia uzasadnionego celu sportowego” – stwierdził Thomas. – stwierdził w oświadczeniu Sąd Arbitrażowy ds. Sportu Który przeformułował swoje stanowisko.

Sportowy Sąd Arbitrażowy stwierdził, że postępowanie arbitrażowe rozpoczęło się we wrześniu 2023 roku, a sprawa ma charakter poufny, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Jednak Thomas World Aquatics, organ zarządzający pływaniem i wieloma innymi sportami wodnymi, zgodził się, że sąd powinien ujawnić istnienie sprawy – stwierdził sąd w swoim oświadczeniu. Czwartek, Jak podał „The Telegraph”. Że sprawa została zgłoszona.

Nie wyznaczono terminu rozprawy.

Prawnicy Thomasa z siedzibą w Kanadzie oraz firma World Aquatics nie odpowiedziały na wiadomości z prośbą o komentarz.

Organizacja World Aquatics, która ustala zasady definiujące elitarne zawody, w tym igrzyska olimpijskie, wprowadziła w czerwcu 2022 r. nową politykę dotyczącą płci, zezwalającą kobietom transpłciowym na udział w zawodach kobiecych tylko wtedy, gdy przeszły na emeryturę przed ukończeniem 12. roku życia lub przed jednym z wczesnych etapów okresu dojrzewania. . To skutecznie wyklucza kobiety transpłciowe, które osiągnęły dojrzałość płciową, z udziału w wyścigach kobiet.

World Aquatics wprowadziło także kategorię „Open” dla sportowców, którym po urodzeniu nie przydzielono płci żeńskiej, Dodał jednak, że wydział nie otrzymał żadnych informacji Na pierwszej imprezie Pucharu Świata w pływaniu w Berlinie w październiku.

READ  MLB Insurance: Owners, oferuje handel MLBPA z małymi modyfikacjami; Podatek od luksusu pozostaje nierozwiązany podczas pracowitego tygodnia

„World Aquatics jest przekonana, że ​​jej polityka włączenia płci reprezentuje uczciwe podejście i jest absolutnie zdeterminowana, aby chronić sport kobiet” – powiedział Brent Nowicki, dyrektor generalny World Aquatics. W piątek powiedział „The Telegraph”.

Thomas studiował na Uniwersytecie Pensylwanii. Zaczęła pływać w męskiej drużynie pływackiej w 2017 r. W maju 2019 r. Thomas zaczął przechodzić na hormonalną terapię zastępczą. Do 2021 roku Thomas spełnił wymagania dotyczące terapii hormonalnej NCAA, aby pływać w kobiecej drużynie Penn.

W marcu 2022 roku Thomas wygrała bieg na 500 jardów stylem dowolnym na Krajowych Mistrzostwach Pływania NCAA Division I, stając się pierwszą transpłciową kobietą, która zdobyła tytuł w pływaniu kobiet w college'u. „Zamierzam nadal pływać” – powiedział Thomas W maju 2022 roku powiedział „Good Morning America”. „Od dawna moim celem było pływanie na próbach olimpijskich i chciałbym to osiągnąć”.

Pływanie jest jednym z wielu sportów wdrażających politykę dla sportowców transpłciowych w obliczu szeroko zakrojonej debaty na temat włączenia społecznego i uczciwej rywalizacji. W zeszłym roku władze lekkoatletyki i kolarstwa orzekły, że kobiety transpłciowe nie mogą startować w kobiecych zawodach. Międzynarodowa Unia Kolarska podjęła decyzję w lipcu zeszłego roku, po tym jak Amerykanka Austin Killes została pierwszą jawnie transpłciową kobietą, która wygrała zawody kolarskie.

(Zdjęcie: Mike Comer/NCAA Images za pośrednictwem Getty Images)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *