Liczba ofiar śmiertelnych z powodu osuwisk w Brazylii osiągnęła 117, policja: 116 zaginęło

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu powodzi i osunięć ziemi, które przetoczyły się przez górskie miasto Petropolis w czwartek, wzrosła do co najmniej 117, a lokalni urzędnicy powiedzieli, że nadal może gwałtownie wzrosnąć, a kolejnych 116 brakuje.

Rząd stanu Rio de Janeiro potwierdził rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych, a wielu obawia się, że zostanie pochowanych w błocie pod niemieckim miastem położonym w górach nad Rio de Janeiro.

Powodzie i lawiny błotne zmiotły samochody i domy ulicami miast we wtorek podczas najcięższej ulewy od dziesięcioleci. Jeden film pokazywał dwa autobusy tonące we wezbranej rzece, gdy pasażerowie wysiadali z okien, starając się o bezpieczeństwo. Niektóre nie mogły dotrzeć do brzegów i zostały zmiecione z pola widzenia.

Ci, którzy przeżyli, przekopali się przez zdewastowany krajobraz, aby znaleźć swoich bliskich, mimo że na zboczach miasta pojawiło się coraz więcej osuwisk. Mały kawałek w czwartek skłonił do ewakuacji, ale nie spowodował obrażeń.

Gdy zapadł wieczór, na teren powrócił ulewny deszcz, alarmując mieszkańców i ratowników. Władze nalegały na ewakuację osób mieszkających na obszarach wysokiego ryzyka.

Roslyn Virginia powiedziała, że ​​jej brat ledwo uciekł i uważa to za cud. Ale przyjaciela jeszcze nie znaleziono.

„To bolesne widzieć ludzi proszących o pomoc, którzy nie mają możliwości pomocy, nie mogą nic zrobić” – powiedziała Virginia Associated Press, gdy mężczyzna ją pocieszał. „To beznadziejne, uczucie straty jest takie wspaniałe”.

Kiedy jedni próbowali usunąć błoto, inni zaczęli grzebać swoich zaginionych krewnych, organizując 17 pogrzebów na zniszczonym cmentarzu.

miniatura wideo na youtube

Policja w Rio poinformowała w czwartkowym oświadczeniu, że około 200 jej funkcjonariuszy sprawdza listy żywych, zmarłych i zaginionych, odwiedzając punkty kontrolne i schrony, a także kostnicę miasta. Powiedzieli, że byli w stanie usunąć 3 osoby z listy zaginionych po tym, jak znaleziono je żywe w lokalnej szkole.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 101. dniu inwazji | Ukraina

„Każdy szczegół jest ważny, abyśmy mogli wytropić ludzi” – powiedziała śledcza z Rio, Elaine Soto. „Potrzebujemy, aby ludzie podali nam pełne imię i nazwisko zaginionej osoby, jej dowód osobisty, cechy fizyczne i ubrania, które nosiła osoba”.

Petropolis, nazwany na cześć byłego brazylijskiego cesarza, był rajem dla ludzi uciekających przed letnim upałem i turystów chętnych do zwiedzania tzw. „cesarskiego miasta”.

Jego dobrobyt przyciągał także mieszkańców z biednych obszarów Rio, a populacja rosła przypadkowo, wspinając się na góry pokryte teraz małymi mieszkaniami stłoczonymi razem, często na obszarach bardziej narażonych na wylesianie i nieodpowiednie odwadnianie.

Stanowa straż pożarna poinformowała, że ​​we wtorek w ciągu trzech godzin spadło 25,8 centymetrów (nieco ponad 10 cali) deszczu — mniej więcej tyle, ile łącznie w ciągu poprzednich 30 dni. Gubernator Rio de Janeiro, Claudio Castro, powiedział na konferencji prasowej, że opady były najgorszymi, jakie otrzymała Petropolis od 1932 roku.

„Nikt nie jest w stanie przewidzieć takiego deszczu” – powiedział Castro. Według meteorologów w pozostałej części tygodnia spodziewane jest więcej deszczu.

Castro dodał, że prawie 400 osób zostało bezdomnych, a 24 osoby zostały uratowane żywcem. Mieli szczęście i było ich niewielu.

64-letnia Lisa Torres Machado powiedziała, że ​​„ręka Boga” uratowała jej rodzinę przed tragedią.

„Opuściłem mały pokój w domu mojej mamy i ukryłem się tam z moją siostrą i bratem”, powiedział Machado, mieszkaniec Petropolis od trzech dekad, w wywiadzie dla Associated Press. „Nie mogę spać. Nadal nie mogę uwierzyć w to, co się dzieje. Straciliśmy wszystkich naszych przyjaciół.”

Dotknięty górzysty region był świadkiem podobnych katastrof w ostatnich dziesięcioleciach, w tym katastrofy, która spowodowała śmierć ponad 900 osób. Od tamtej pory Petropolis wprowadziło plan zmniejszenia ryzyka osuwisk, ale biznes rozwija się bardzo powoli. Plan, przedłożony w 2017 roku, został oparty na analizie, która wykazała, że ​​18% gruntów miasta jest zagrożone osuwiskami i powodziami.

READ  Rozprzestrzenianie się wirusa Corona zaskakuje mieszkańców Szanghaju

Władze lokalne twierdzą, że ponad 180 mieszkańców żyjących na obszarach zagrożonych chroniło się w szkołach. Oczekuje się, że więcej sprzętu i siły roboczej pomoże w akcji ratunkowej w czwartek.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro wyraził solidarność podczas swojej wizyty w Rosji. Rada Miejska Petropolis ogłosiła trzydniową żałobę po tragedii.

Południowo-wschodnia Brazylia była karana ulewnymi deszczami od początku roku, z ponad 40 ofiarami śmiertelnymi wśród wypadków odnotowanych w Minas Gerais na początku stycznia i Sao Paulo później w tym samym miesiącu.

___

Savarese meldował się z São Paulo. Dziennikarz wideo Mario Lubau przyczynił się do Associated Press z Petropolis.

Dziennikarka Associated Press, Deborah Alvares, przyczyniła się do powstania tego raportu z Brazylii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *