Mac Studio to legendarne osiągnięcie

Ogłoszenie Apple Mac Studio może być we wtorek spełnij marzenie Którego niektórzy użytkownicy komputerów Mac trzymają się od dwóch dekad. Wreszcie, istnieje standardowy komputer stacjonarny Mac, który jest potężniejszy niż Mac mini bez kosztownych kosztów Mac Pro.

W latach 90. i na początku 2000 roku bycie maniakiem Maca oznaczało używanie Power Maca. Pojawienie się oryginalnego iMaca w 1998 roku zostało entuzjastycznie przyjęte przez maniaków Maca, ponieważ oznaczało to, że Steve Jobs mógł przywrócić Apple do świetności po tym, jak załamał się w połowie lat 90. – ale żaden z nich nie posunął się do używania jednego z nich.

Kiedy Jobs wrócił do Apple, nadzorował radykalne i niezbędne usprawnienie linii produktów. Desktop Power Mac, model dla zaawansowanych użytkowników, Zniknął w 1998. Opcje zawęziły się z jednej strony do słabego iMaca (a później Maca mini), a z drugiej do bardzo drogiego Power Maca/Maca Pro.

W międzyczasie, przynajmniej dla użytkowników potężnych Maców, była pustynia. A wydostanie się z pustyni było cudownym mirażem: legendarna wieża Mac ze średniej półki, jak stare Power Mac. To mityczne stworzenie było znane jako xMac.

Zakres troski o komputery

Trudno powiedzieć, kiedy i gdzie zaczęło się narzekanie na brak komputera stacjonarnego Mac ze średniej półki przez Apple, ale ma on co najmniej 20 lat. a 2005 Ars Technica Według Jana Syrakuzy Wskazuje, że został napisany na forach Mac w witrynie w 2001 roku lub wcześniej.

Niezależnie od tego, wydawało się, że wycofanie stacjonarnego Power Maca stworzyło społeczność użytkowników komputerów Mac, którzy czuli się uwięzieni między iMac a większą i droższą wieżą Power Mac. Odetchnąłem na forach internetowych i w powiązanych wątkach z historiami o nowych urządzeniach Apple.

READ  Czy aplikacja pogodowa na Twoim iPhonie łuszczy się? To nie ty, to Apple

Wprowadzenie Maca mini w 2005 roku wyraźnie uwidoczniło frustrację. W swoim poście Siracusa odrzucił komputer Mac mini jako zbyt ograniczony, aby był realną alternatywą dla drogiego Power Maca, i wyraził pragnienie posiadania niedrogiego, modułowego komputera Mac z konfigurowalnymi specyfikacjami:

To jest to czego chcę. Zacznij od wyboru dwóch potencjalnych procesorów: jednego najszybszego procesora sprzedawanego przez Apple i drugiego najszybszego procesora. Współcześnie oba byłyby procesorami dwurdzeniowymi. Wewnętrzne magistrale rozszerzeń również powinny być najwyższej klasy, ale o mniejszej pojemności niż Power Mac…. Opcje budowania powinny rozszerzyć zapotrzebowanie na pełen zakres każdego komponentu, który można skonfigurować.

Panie i panowie, daję wam xMaca. Mój xMac. Maca, którego chcę kupić. Skrócone do jednego zdania, to całkowicie Konfigurowalny bezgłowy komputer Mac, który oferuje możliwość rozbudowy w celu zmniejszenia objętości i kosztów.

[…] Ale chętnie załatwię: a całkowicie konfigurowalny Bezgłowy komputer Mac oferuje możliwość rozbudowy w celu zmniejszenia rozmiaru i kosztów. nazwać Power Mac MiniSpraw, aby był tańszy i szybszy niż co najmniej jeden model Power Mac, a wersja „Luksusowa” jest najszybszym dostępnym pojedynczym procesorem. To nadal spowoduje spadek sprzedaży Power Maców, ale zapewni również możliwość zwiększenia sprzedaży iMaców i (zwłaszcza) klientów Mac mini. To wciąż może być wygrana netto.

Siracusa z radością porzucił możliwość rozbudowy, ale dla wielu użytkowników nie było możliwe oddzielenie pragnienia posiadania xMaca od pragnienia modułowego Maca w stylu PC. W 2007, MacworldDan Frakes napisał własny artykuł Marzy o komputerze stacjonarnym średniej klasyI chociaż był bardzo podekscytowany możliwościami, zwrócił także uwagę na ten ważny punkt dotyczący błędu całej sprawy:

Rzeczywistość rynku komputerowego jest taka, że ​​odsetek osób, które faktycznie modernizują swoje komputery poza dodanie pamięci RAM, jest bardzo mały. Ale jednocześnie wiele osób, które nigdy nie zmodernizują swojego komputera, nadal myśli, że zmodernizują swój komputer – lub przynajmniej chcą bezpieczeństwa i komfortu, wiedząc, że mogą.

Prawda boli. Mimo to nabywcy samochodów elektrycznych będą traktować priorytetowo zasięg i sieci ładowania prawda Te 95 procent przejazdów pojazdami to 30 mil lub mniej — a prawie 60 procent to mniej niż sześć. Niepokój związany z aktualizacją komputera był czymś na długo przed pojawieniem się obaw o zasięg EV.

25 lat temu Apple stworzył modułowe komputery stacjonarne średniej wielkości dla najbardziej wymagających użytkowników.
Zdjęcie: Jabłko

Oczywiście ostatnie dwie dekady prawie zatarły koncepcję technologii, którą można aktualizować, zwłaszcza na urządzeniach Apple. To, co jest wbudowane w dzisiejsze komputery Mac, jest tym, co będziesz mieć — procesorem, pamięcią, pamięcią masową i procesorem graficznym — na zawsze. Tylko drogi Mac Pro oferuje możliwość aktualizacji. (A ile z tego zostanie po przejściu na krzem Apple? Tylko Apple wie na pewno, ale Dotychczasowe dowody Sugeruje, że byłoby to niewiele lub nic).

Pierwsza strona pięciostronicowej historii Hackintosha dla Macworld.
Fotografia autorstwa Jasona Snella

Co więc powinien zrobić fan xMaca? Wielu z nich próbowało zbudować Hackintoshe, niestandardowe komputery Intela, które używały części kompatybilnych z Apple, na których można było zainstalować macOS. W 2008 roku firma Psystar Spróbuj sprzedawać miniwieże zgodne z systemem macOSbezpośrednio do konsumentów, tylko po to, by być Pozew w zapomnieniu od Apple.

w tym samym roku, MacworldRob Griffiths wytłumaczyć Zbudował go dla „Frankenmaca” (synonim Hackintosha, którego używaliśmy, aby uniknąć irytacji Apple) w ten sposób: „Nie chcę ani nie potrzebuję maszyny z wbudowanym ekranem, nie potrzebuję potężnego ośmiordzeniowego komputera Mac Pro, ale chciałbym, żeby mój Mac był szybszy i bardziej rozszerzalny niż mini”.

W ten sposób źli użytkownicy komputerów Mac pragnęli czegoś więcej. Macworld Magazyn poświęcił pięć fizycznych stron historii o zakupie kopii Psystara i zbudowaniu Hackintosha, a wszystko po to, by zbudować Maca, którego Apple odmówił.

Społeczność Hackintosh nigdy nie jest martwa; wciąż tam Lekcje na Youtube Pokaż, jak to zrobić. Jednak odejście Maca od Intela oznacza, że ​​era Hackintosha dobiegnie końca w ciągu najbliższych kilku lat.

2013 Mac Pro: wszyscy przegrywają

W 2012 roku fani xMaca byli podekscytowani, gdy Tim Cook odpowiedział na e-mail od klienta Apple o imieniu Franz, mówiąc mu, że Nowy Mac Pro miał zostać wydany pod koniec 2013 roku. Mój stary Mac Pro długo tkwił w zębach. To była zdecydowanie okazja dla Apple, aby całkowicie przemyśleć ideę stacjonarnego Maca!

MacworldFreecs wskoczył na historię i przedstawił Zaktualizowana lista zamówień Jeśli chodzi o xMaca, wskazując na ogromną różnicę cenową między Mac mini a Mac Pro. Niestety, Frakes odkrył, że Mac Pro z końca 2013 r To wciąż było tylko pro.

Cylindryczny Mac Pro z 2013 roku.
Zdjęcie: The Verge

Mac Pro nie tylko zadowolił tłumy xMaców, ale także nie miał prawdziwej wewnętrznej skalowalności i miał poważne problemy z temperaturą, co spowodowało Uwaga mea culpa W którym Apple obiecał zrobić lepiej, wypuszczając kolejną wersję Maca Pro. Ta wersja Wysłano pod koniec 2019 r. Zaczyna się od 6000 dolarów.

Dobra utrata ekranu

Przez ostatnie dwie dekady iMac był produktem, który różnicuje lukę między komputerem Mac mini a komputerem Mac Pro. Zmuszeni byli kupować CośWielu mistrzów xMac kupiło komputery iMac. Twierdzę, że to doprowadziło do zniekształcenia iMaca, zmuszając go do Obsługa wysokiej jakości żetonów i innych funkcji co nadmiernie komplikowało to, co miało być przyjaznym konsumentem typu „wszystko w jednym”. ten M1 iMacDzięki prostemu wzornictwu i jasnym kolorom jest to powrót do stylu.

Do tego dochodzi utrata tej doskonale dobrej oferty, która od dawna denerwuje wielu zwolenników xMaca. Wyświetlacze mogą trwać bardzo długo, a jeśli jesteś osobą, która aktualizuje swój komputer co dwa lub trzy lata, dorzucasz idealnie dobry monitor. To po prostu wydaje się marnotrawstwem. (Apple na krótko wprowadził funkcję o nazwie Target Display Mode, która pozwalała włączyć iMaca i używać go jako głupiego zewnętrznego wyświetlacza).

Użytkownik pracujący na Mac Studio Display.

Mac Studio i Studio Display — znowu bezgłowa modułowość.
Zdjęcie: Jabłko

Wraz z ogłoszeniem nie tylko Mac Studio, ale także nowego Studio Show – pierwszego wyświetlacza firmy poniżej 5000 USD od ponad dekady! Wydaje się, że Apple dobrze zrozumiał tę część przesłania filozofii xMac. Tak, zakup Mac Studio i oddzielnego monitora będzie kosztował znacznie więcej niż iMac – ale przynajmniej możesz wymienić komputer na nowy za kilka lat. A jeśli masz już pod ręką ekran, siedzisz już pięknie.

Czy to świetna oszczędność pieniędzy? Być może. Czy to mniej odpadów? Tak trochę. Spełnia przynajmniej część wymagań bycia odpowiednim xMac.

Msza dla xMac

Zabawna rzecz wydarzyła się w drodze do w końcu istniejącego xMaca: świat się poruszył, a marzenie pozostało w tyle. Zapytałem zwolennika xMac, Johna Siracusa w 2005 roku, jak myśli o pojawieniu się Mac Studio. – Szesnaście lat to dużo czasu – powiedział. „Jeśli masz to samo pragnienie wystarczająco długo, świat się zmieni i sprawi, że twoje pragnienia staną się dyskusyjne”.

Obecne komputery Mac, z wyjątkiem Mac Pro z procesorem Intel, nie mają wymiennych banków pamięci RAM, gniazd pamięci masowej ani gniazd kart. I nawet Mac Studio ich nie ma. „Fakt, że nie możemy uaktualnić pamięci RAM, czerpiemy z tego ogromne korzyści”, Siracusa Powiedział to w zeszłym tygodniu w swoim podcastie. „Apple nie robi tego tylko po to, by być złośliwym. Pamięć jest naprawdę szybka… dzięki temu komputery są lepsze.”

Może być trudno porzucić tę obsesję na punkcie komputera, by majstrować przy jego wnętrzu, zaakceptować, że korzyści, jakie czerpiemy z nowoczesnego, zintegrowanego Maca, mogą być warte równowartości martwienia się o skalowanie na komputerze PC. Trudno walczyć z ludzką naturą.

Ale jeśli spojrzysz dalej, zobaczysz to: Apple sprzedaje teraz komputer, który jest wystarczająco wydajny, aby zadowolić „zaawansowanych użytkowników”, ale nie zaczyna się od 6000 USD. Tego tam nie ma W składzie wciąż są dziury które mogą wymagać wypełnienia Mac mini jest potężniejszyAle trwające od dziesięcioleci pragnienie, aby doświadczeni użytkownicy kupowali komputer stacjonarny Mac między komputerem Mac mini i Mac Pro, w końcu się spełniło.

nawet exMacworld Rob Griffiths, redaktor i fanatyk xMac, który kiedyś zaprojektował „Frankenmaca”, kupił w tym tygodniu Mac Studio. Ta oaza na pustyni komputerów Mac? To już nie jest miraż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *