Ukraina opłakuje swój upadek, a Zełenski mówi, że zginęło 1300 żołnierzy | Ukraina

Ogłoszeniu przez Ukrainę, że podczas rosyjskiej inwazji zginęło do tej pory co najmniej 1300 jej żołnierzy, towarzyszy coraz większe publiczne uznanie strat kraju.

Ponure kondukty pogrzebowe stały się codziennością, a obrazy przedstawiają rzędy trumien z flagami, przekazywane na pogrzeby w miastach, w tym we Lwowie – z zabytkowym kościołem garnizonowym św. Piotra i Pawła.

Podczas gdy ukraińscy urzędnicy wojskowi pod koniec zeszłego tygodnia odmawiali ujawnienia rozmiarów ofiar w kraju, zapowiedź prezydenta: Wołodymyr ZełenskiW sobotę szacowana liczba ofiar śmiertelnych wydawała się nieunikniona, ponieważ media społecznościowe, w tym siły zbrojne kraju, coraz częściej honorują zmarłych.

W kontekście krótkiego i brutalnego konfliktu ukraińskie media społecznościowe śledziły ponurą zmianę nastawienia w miarę postępu wojny.

Tam, gdzie kiedyś pojawiały się ulotki zauważające, jak młodzi wolontariusze porzucili pracę, aby iść na wojnę w obronie swojego kraju, powiedziano im w inspirujących słowach, niektórzy teraz przychodzą z ponurą kupą – jak poszli walczyć i wpadli w publiczną refleksję rosnącą w żałobie .

W drugiej kategorii znalazł się ukraiński aktor, który został żołnierzem Pasha Lee, który zginął 6 marca podczas rosyjskiego bombardowania Irbinu, miasta na przedmieściach Kijowa.

33-letni Lee, który służył w jednej z ukraińskich jednostek obrony terytorialnej i pracował jako aktor, prezenter telewizyjny i kompozytor, został opłakiwany na Facebooku przez koleżankę ukraińską aktorkę Anastasię Kasilovą, która pracowała z Lee przy prowincjonalnym programie kryminalnym.

„Był dobrym aktorem, prezenterem telewizyjnym, kolegą i przyjacielem” – napisała o Lee Kasilova. „Nigdy nie wybaczaj!”

Siły zbrojne Ukrainy opublikowały na swoim koncie na Twitterze inne zawiadomienia o śmierci, które zawierają proste zdjęcie z przymocowaną do niego świecą oraz krótkie informacje o ich tożsamości i sposobie zgonu.

Wśród zmarłych była Inna Derosowa, lekarz polowy, która jako pierwsza kobieta otrzymała pośmiertny tytuł Bohatera Ukrainy i która została powszechnie uwieczniona.

READ  Putin ogłasza aneksję regionów Ukrainy w ciągu kilku dni, mówi UK

Derosowa zginęła podczas ataku artyleryjskiego na Ochtyrkę 24 lutego, pierwszego dnia rosyjskiej inwazji, i przypisuje się jej uratowanie tego dnia ponad 10 żołnierzy.

Publiczne zaangażowanie Ukrainy w sprawy poległych stoi w jaskrawym kontraście z restrykcjami Kremla dotyczącymi sposobu, w jaki rosyjskie rodziny wojskowe mogą grzebać zmarłych w konflikcie, którego nie chce publicznie przyznać i opłakiwać.

Niektóre rodziny w Rosji powiedziały, że pomimo poinformowania ich o śmierci ich synów, powiedziano im, że ciała nie zostaną zwrócone, dopóki wojna się nie skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *