Macron i Le Pen ścierają się w debacie wyborczej o wysoką stawkę

  • Dyskusja zaczyna się o 1900 GMT
  • Macron i Le Pen w trudnym wyścigu o zwycięstwo w wyborach
  • Francja głosuje w niedzielę

PARIS (Reuters) – Prezydent Francji Emmanuel Macron i jego skrajnie prawicowa rywalka Marine Le Pen zmierzą się w środę wieczorem w debacie, która może okazać się kluczowa w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Dla Le Pen, która w sondażach wyborców została w tyle za Macronem, jest to okazja do pokazania, że ​​ma predyspozycje do bycia prezydentem i przekonania wyborców, że nie powinni obawiać się zobaczenia skrajnej prawicy u władzy.

„Strach jest jedynym argumentem, że urzędujący prezydent powinien za wszelką cenę starać się pozostać u władzy” – powiedziała w wideo z kampanii, oskarżając Macrona o to, że ekscytuje się tym, co skrajnie prawicowa prezydentura może oznaczać dla Francji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dla Macrona być może największym wyzwaniem, z jakim musi się zmierzyć, jeśli chodzi o utrzymanie rosnącej przewagi w sondażach, jest nie okazywanie arogancji – za co krytykowało wielu wyborców – przy badaniu luk, które widzi w planach politycznych Le Pen.

Takie debaty są zwykle szeroko śledzone, a niezapomniane zwroty z przeszłości wciąż są wspominane kilkadziesiąt lat później.

„Cieszę się, co się wydarzy”, powiedział w Paryżu wyborca ​​Joseph Lombard. „To zawsze jest mecz bokserski”.

Ale źródła po obu stronach powiedziały, że tak bardzo chcą cichej dyskusji, że źródło bliskie Macronowi, zaznajomione z przygotowaniami do dyskusji, stwierdziło, że może to być „nudne”.

„Prezydent powinien wykazać się twardością… bez brzmienia aroganckiego”, powiedział źródło. „Byłoby to bardzo poważne, a ona musiałaby również pokazać wytrzymałość rdzenia”.

Źródło bliskie Le Pen powiedziało, że chce „cichej dyskusji, projekt kontra projekt”.

tym razem inaczej?

Jeśli dwuipółgodzinna debata będzie kontynuowana w ten sposób, będzie bardzo różniła się od spotkania z 2017 roku, kiedy to wyzwanie prezydenta Le Pen zostało rozwikłane, gdy jej notatki się pomieszały i straciła zdolność radzenia sobie.

READ  Aktualizacje na żywo z Rosji i Ukrainy: USA twierdzą, że Rosja straciła 15-20% swojej siły bojowej

Kontrowersje w czasie największej oglądalności przy tej okazji ugruntowały pozycję Macrona jako faworyta.

Ale Macron nie jest już źródłem zamieszania w polityce zagranicznej i ma teraz doświadczenie, które Le Pen może zaatakować. Tymczasem skłaniała się ku zwykłym wyborcom i ciężko pracowała, aby zmiękczyć swój wizerunek.

Inne źródło bliskie Macronowi powiedziało: „Francuzi postrzegają ją teraz jako potencjalnego prezydenta, w przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2017 roku. Teraz do nas należy udowodnienie, że byłaby złym prezydentem”.

Rynki finansowe są bardziej optymistycznie nastawione do wyborów niż pięć lat temu, a kursy przedstawione przez brytyjskich bukmacherów politycznych w środę sugerują, że prawdopodobieństwo wygranej Macrona wynosi 90%. Czytaj więcej

Jednak Emmanuel Kao, szef europejskiej strategii akcyjnej w Barclays, ostrzegł przed bezczynnością inwestorów.

„Nie można wykluczyć spóźnionych obrotów ze względu na dużą liczbę niezdecydowanych wyborców” – napisał w notatce.

Konkurencyjne platformy

Wybory prezentują wyborcom dwie przeciwstawne wizje Francji: Macron prezentuje liberalną platformę proeuropejską, a nacjonalistyczny manifest Le Pen opiera się na głębokich podejrzeniach do Europy.

Po tym, jak ponad połowa głosujących zagłosowała na skrajnie prawicowych lub skrajnie lewicowych kandydatów w pierwszej turze, prowadzenie Macrona w sondażach jest mniejsze niż pięć lat temu. Jeden z sondaży we wtorek przewidywał, że wygra z 56,5% głosów.

Co więcej, Le Pen nie poradziła sobie lepiej niż w debacie z 2017 roku, którą sama określiła jako porażkę, podczas gdy Macronowi może być trudno powtórzyć tak słabą wydajność.

READ  Putin odwiedza Koreę Północną podczas rzadkiej podróży w związku z pogłębianiem się sojuszu antyzachodniego

Ale Macron nie jest pozbawiony źródeł w tej debacie.

Gdy skrajnie prawicowy krytyk Eric Zemore nie bierze udziału w grze, Le Pen straciła rywala, który w porównaniu sprawił, że wydawała się mniej ekstremalna, co pobiło ją w sondażach.

Bezrobocie jest na najniższym od 13 lat poziomie, a francuska gospodarka przewyższa inne duże kraje europejskie – nawet jeśli inflacja go dławi.

I choć do tej pory w dużej mierze udało jej się odłożyć tę sprawę na bok, był to dawny podziw Le Pen dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który działał przeciwko niej.

Wywracając sprawę na pierwszy plan, więziony krytyk Kremla Aleksiej Nawalny wezwał francuskich wyborców do poparcia Macrona w związku z powiązaniami Le Pena z Moskwą. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział telewizji BFM, że nie chce stracić związku z Macronem.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdania Michelle Rose i Elizabeth Pinault) Dodatkowe sprawozdania Luciena Lieberta i Juliana Pontusa. Pisanie przez Ingrid Melander; Edytowanie przez Richarda Love i Alexa Richardsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *