Maj handel detaliczny, produkcja przemysłowa, inwestycje w środki trwałe

Nowe pojazdy energetyczne, w tym samochody hybrydowe i akumulatorowe, odnotowały wzrost sprzedaży w Chinach pomimo ogólnej stagnacji na rynku motoryzacyjnym. Na zdjęciu nienazwana fabryka samochodów nowej energii w prowincji Jiangsu 13 czerwca 2022 r.

Wan Shanchao | Chińska Grupa Optyczna | Obrazy Getty

PEKIN – Chiny opublikowały dane gospodarcze za maj, które przekroczyły przytłumione oczekiwania przez miesiąc utrudnione przez kontrolę Covid.

Według analityków ankietowanych przez Reuters produkcja przemysłowa wzrosła nieznacznie w maju o 0,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, wobec oczekiwanego spadku o 0,7%. W kwietniu produkcja przemysłowa niespodziewanie spadła o 2,9% rok do roku.

Sprzedaż detaliczna spadła mniej niż oczekiwano, o 6,7% w maju niż rok wcześniej. Szacuje się, że sprzedaż detaliczna spadła w maju o 7,1% w porównaniu z rokiem poprzednim, wynika z sondażu agencji Reuters. W kwietniu sprzedaż detaliczna spadła o 11,1% niż przed rokiem.

Inwestycje w środki trwałe w okresie styczeń-maj wzrosły o 6,2%, pokonując oczekiwania co do wzrostu o 6%.

Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne stwierdziło w oświadczeniu, że gospodarka „wykazała dobrą dynamikę do ożywienia” w maju „ze stopniowym przezwyciężaniem negatywnych skutków epidemii COVID-19 i marginalną poprawą kluczowych wskaźników”.

„Musimy jednak zdać sobie sprawę, że środowisko międzynarodowe będzie bardziej złożone i ponure, a krajowa gospodarka nadal będzie borykać się z trudnościami i wyzwaniami, aby się odbudować” – powiedział urząd.

Eksport Chin przyspieszył w maju, osiągając lepszy niż oczekiwano wzrost o 16,9% rok do roku w dolarach amerykańskich. Import również wzrósł o 4,1% bardziej niż oczekiwano.

Szanghaj i Pekin, dwa największe chińskie miasta pod względem PKB, musiały Przywrócenie bardziej rygorystycznych kontroli Covid w tym miesiącu po stałym wzroście liczby przypadków Covid.

Szanghaj zamknął swoje podwoje w kwietniu i maju i działały tylko niektóre duże firmy. Miasto zaczęło w pełni otwierać swoje podwoje 1 czerwca.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Przez około miesiąc w maju Pekin wymagał od ludzi w swojej największej dzielnicy handlowej pracy z domu, podczas gdy restauracje w stolicy mogły działać tylko na wynos lub z dostawą. Większość restauracji w Pekinie uzyskała pozwolenie na wznowienie posiłków w sklepach na początku czerwca, a pracownicy mogą wrócić do pracy, ale szkoły opóźniły wznowienie zajęć stacjonarnych.

READ  Nowy szef FTX potępia Bankmana-Frieda za „całkowitą porażkę kontroli firmy”

Niepewność, zwłaszcza co do przyszłych dochodów, wpłynęła na wydatki konsumentów. Stopa bezrobocia w 31 największych chińskich miastach przekroczyła w kwietniu najwyższy poziom 6,7% w 2020 r. – najwyższy wskaźnik od 2018 r. Stopa ta wzrosła dalej w maju do 6,9%, podczas gdy ogólna stopa bezrobocia w miastach spadła do 5,9%.

Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi w wieku 16-24 lata wzrosła w maju do 18,4%, w porównaniu do 18,2% w kwietniu.

„Myślę, że wraz ze złagodzeniem ograniczeń i poparciem dla przyszłej polityki pieniężnej, stopa bezrobocia powinna nieco spaść, biorąc pod uwagę, że jesteśmy znacznie powyżej celu rządu” – powiedziała Françoise Huang, główny ekonomista Allianz Trade. przez telefon. wywiad w zeszłym tygodniu.

„Na razie mój scenariusz jest taki, że powinniśmy zobaczyć pewne ożywienie w drugiej połowie roku” – powiedziała. „to nie jest [a] Ożywienie w kształcie litery V, szybkie i silne ożywienie lub ożywienie po Covidie, jak widzieliśmy w 2020 r., ponieważ polityka luzowania nie jest silna, a popyt zewnętrzny nie jest tak silny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *