„Mała” asteroida uderza w Ziemię, aby przetestować system wczesnego ostrzegania

Mała asteroida o szerokości 6 1/2 stopy (2 metry) została z powodzeniem odkryta zaledwie kilka godzin przed uderzeniem w atmosferę nad Morzem Norweskim, zanim rozpadła się w piątek 11 marca, donosi Guardian. Oświadczenie z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA Wtorek. To zbyt małe, aby stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla Ziemi, powiedziała NASA.

Tak małe asteroidy często prześlizgują się przez sieć monitoringu, a 2022 EB5 – jak nazwano asteroidę – jest dopiero piątą tego typu obserwowaną i śledzoną przed uderzeniem. (Nie obawiaj się, większa asteroida zostanie odkryta i wyśledzona z dala od Ziemi — na wiele lat przed potencjalnie niszczycielskim uderzeniem).

Paul Chodas, dyrektor Jet Propulsion Laboratory Center for Near-Earth Object Studies, które śledzi komety i potencjalnie niebezpieczne asteroidy, które mogą zderzyć się z naszą planetą.

„Ale bardzo niewiele z tych planetoid zostało wykrytych w kosmosie i obszernie obserwowanych przed zderzeniem, głównie dlatego, że były tak słabe do ostatnich kilku godzin, a teleskop przeglądowy musi obserwować właściwy punkt nieba we właściwym czasie, aby jeden do wykrycia.”

Asteroida została zauważona zaledwie dwie godziny przed uderzeniem przez astronoma Kristiana NASA powiedział, że Sarneczky z Obserwatorium Piszkéstető w północnych Węgrzech, które oznaczył na stronie potwierdzającej NEO Minor Planet Center.

System oceny ryzyka kolizji NASA „Scout”, który automatycznie przeszukuje bazę danych Minor Planet Center w poszukiwaniu potencjalnych nowych asteroid lub innych obiektów kosmicznych, wykonał te wczesne pomiary, aby obliczyć trajektorię 2022 EB5.

Gdy system ustalił, że 2022 EB5 zderzy się z ziemską atmosferą, NASA oznaczyła obiekt na stronie Scout, aby powiadomić społeczność obserwacyjną NEO, która była w stanie dostarczyć dalszych obserwacji.

„Zwiadowcy mieli tylko 14 obserwacji w ciągu 40 minut z jednego obserwatorium do pracy, kiedy po raz pierwszy zidentyfikowali obiekt jako zderzacz. Udało nam się wskazać potencjalne miejsca kolizji, które początkowo rozciągały się od zachodniej Grenlandii po wybrzeże Norwegii ”, Davide Farnocchia, inżynier nawigacji w JPL, który opracował Scout. „W miarę jak coraz więcej obserwatoriów śledzi asteroidę, nasze obliczenia jej ścieżki i miejsca uderzenia stają się coraz dokładniejsze”.

Były astronauta wycofuje się z wojny na Twitterze z szefem Rosyjskiej Agencji Kosmicznej

„To realistyczne wydarzenie” wskazuje, że „modele przewidywania kolizji CNEOS są bardzo zdolne do informowania o reakcji na potencjalny wpływ większego obiektu” – powiedział NASA.

READ  W najnowszych zdjęciach Jowisza autorstwa Juno czają się niesamowite szczegóły

Asteroidy i inne obiekty w pobliżu Ziemi mijają naszą planetę kilka razy w tygodniu. We wrześniu NASA celowo zakłóci Statek kosmiczny do asteroidy, aby zmienić jej ruch w kosmosie – technologia testowa opracowana w celu odparcia kolizji z asteroidą.

znany jako DART . misjaczyli test podwójnego przekierowania asteroidy, sonda celuje w Dimorphos, mały księżyc krążący wokół asteroidy Didymos znajdującej się w pobliżu Ziemi.

NEO to asteroidy i komety, których orbity umieszczają je w promieniu 30 milionów mil (48 milionów km) od Ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *