Gigant fast foodów McDonald's zamierza odkupić wszystkie swoje izraelskie restauracje po bojkocie tej marki w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Hamasem.
Firma podała, że osiągnęła porozumienie z franczyzobiorcą Alonial w sprawie przywrócenia 225 placówek w całym kraju, zatrudniających 5000 osób.
McDonald's został skrytykowany po tym, jak Alonial zaczął rozdawać tysiące bezpłatnych posiłków izraelskim żołnierzom.
Sprzedaż w regionie spadła od rozpoczęcia konfliktu w październiku.
McDonald's poinformował w czwartek, że podpisano umowę z firmą Alonial, która od ponad 30 lat zarządza siecią Golden Arches w Izraelu.
Amerykańska firma oświadczyła, że zatrzyma restauracje, operacje i pracowników „na równych warunkach” i że pozostanie „zaangażowana w rynek izraelski”. Warunki sprzedaży nie zostały ujawnione.
Bojkot wybuchł po tym, jak kraje z większością muzułmańską, takie jak Kuwejt, Malezja i Pakistan, wydały oświadczenia dystansujące się od firmy w związku z jej widocznym wsparciem dla Izraela.
W związku z rozprzestrzenianiem się powszechnych bojkotów poza Bliski Wschód na całym świecie odbywały się głośne protesty.
W styczniu światowy łańcuch żywnościowy przyznał, że konflikt „znacząco wpłynął” na jego wyniki, przy czym ucierpiały przedsiębiorstwa we Francji, Indonezji i Malezji, choć najbardziej ucierpiał handel na Bliskim Wschodzie.
Dyrektor generalny Chris Kempczinski obwinił tę reakcję „dezinformacją”, ale mimo to osiągnął wynik finansowy, a firma nie osiągnęła pierwszego kwartalnego celu sprzedaży od prawie czterech lat.
McDonald's nazwał bojkot „przygnębiającym i bezpodstawnym”. Firma opiera się na tysiącach niezależnych firm, które są właścicielami i operatorami większości z ponad 40 000 sklepów na całym świecie. Około 5% z nich znajduje się na Bliskim Wschodzie.
„W każdym kraju, w którym działamy, łącznie z krajami muzułmańskimi, McDonald's jest z dumą reprezentowany przez lokalnych właścicieli” – powiedział wówczas Kempczinski.
„Dopóki ta wojna będzie trwać… nie spodziewamy się żadnej znaczącej poprawy” – dodał [in these markets]– dodał prezes McDonald’s.
Firma ma nadzieję, że przenosząc izraelski biznes „na ląd”, może przywrócić swoją reputację na Bliskim Wschodzie i ponownie osiągnąć swoje kluczowe cele sprzedażowe.
Duża część Strefy Gazy została zniszczona podczas izraelskich operacji wojskowych, które rozpoczęły się po tym, jak bojownicy pod wodzą Hamasu zaatakowali południowy Izrael 7 października, zabijając około 1200 osób i biorąc 253 zakładników.
W niewoli pozostaje około 130 zakładników, a co najmniej 34 z nich uważa się za zmarłych.
Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie twierdzi, że od tego czasu w Gazie zginęło ponad 33 000 osób.
„Amatorski przedsiębiorca. Profesjonalny ekspert od internetu. Człowiek zombie. Nieuleczalny badacz popkultury”.