Meadows, Giuliani i inni współpracownicy Trumpa zostali oskarżeni w śledztwie dotyczącym wyborów w Arizonie w 2020 r.

Feniks – W środę wielka ława przysięgłych w Arizonie oskarżyła siedmiu prawników i doradców związanych z kampanią prezydencką Donalda Trumpa w 2020 r. oraz 11 Republikanów z Arizony pod zarzutem przestępstwa polegającego na próbie sabotowania zwycięstwa Joe Bidena w 2020 r. Ogólny.

Wśród oskarżonych jest były Trump Szef sztabu Białego Domu Mark Meadows Adwokaci Rudy Giuliani, Jenna Ellis, John Eastman i Christina Bobb, główny doradca ds. kampanii Boris Epshteyn i były doradca ds. kampanii Mike Roman. Zostali oskarżeni Wspieranie nieudanej strategii polegającej na oddaniu głosów wyborczych stanu Trumpowi zamiast Bidenowi po wyborach w 2020 r. 14 grudnia 2020 r. była przewodnicząca partii stanowej Kelly Ward, stan Sens. Jake Hoffman, Anthony Kern i Tyler Bowyer, członek Komitetu Narodowego Partii Republikańskiej i dyrektor operacyjny Turning Point Action, ramienia wyborczego protrumpowskiej konserwatywnej grupy Turning Point USA.

Trumpowi nie postawiono zarzutów, ale w akcie oskarżenia opisano go jako współspiskowca nieoskarżonego.

Akt oskarżenia stanowi zakończenie rocznego śledztwa prowadzonego przez prokuratora generalnego stanu Arizona, Chrisa Mayesa (ze stanu), w sprawie sposobu, w jaki strategia wyborcza działała w Arizonie, gdzie Biden wygrał większością 10 457 głosów. Arizona Po Michigan, Gruzji i Nevadzie jest to czwarty stan, który w wyborach prezydenckich postawi w stan oskarżenia alternatywnych kandydatów. W miarę jak sprawy te powoli trafiają do systemu prawnego, Trump ponownie ubiega się o urząd prezydenta, a urzędnicy w Arizonie i innych stanach będących polem bitwy przygotowują się do kolejnych spornych wyborów.

Ujawniając akt oskarżenia, biuro Mayesa zredagowało nazwiska wszystkich osób spoza Arizony. „Washington Post” był w stanie zidentyfikować ich wszystkich na podstawie relacji dotyczących rzekomych działań wyszczególnionych w akcie oskarżenia.

George Terwilliger, prawnik reprezentujący Meadows, powiedział, że nie widział jeszcze aktu oskarżenia.

„Jeżeli w akcie oskarżenia zostanie wymieniony pan Meadows, będzie to oskarżenie o rażąco politycznym i politycznym charakterze, w związku z czym zostanie on zakwestionowany i pokonany” – powiedział.

Epstein odmówił komentarza. Adwokaci Pope’a, Hoffmana, Boyera, Giulianiego i Romana, Eastmana oraz większości Partii Republikańskiej w Arizonie nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Wiele osób zaangażowanych w strategię wyborczą na 2020 rok od dawna upiera się, że taktyka ta jest legalna w Arizonie i sześciu innych stanach, ponieważ prawne kwestionowanie przez wyborców Trumpa zwycięstwa Bidena może zostać wdrożone jedynie pod warunkiem pozytywnego rozstrzygnięcia w sądzie. Mayes oskarża jednak sojuszników Trumpa w Arizonie i poza nią o próby wykorzystania wyborców do fałszywego stwierdzenia, że ​​wynik wyborów jest wątpliwy, co ułatwia próbę zablokowania potwierdzenia zwycięstwa Bidena w Kongresie 6 stycznia 2021 r.

READ  Tucker Carlson ma przeprowadzić wywiad z Putinem

W przeciwieństwie do dochodzeń prowadzonych przez prokuratorów stanowych w Michigan i Nevadzie, Mayes w swoim śledztwie przyjął podejście odgórne. Jak większość prokuratorów z Atlanty, Mayes Jego celem byli nie tylko lokalni konserwatyści, którzy wdrożyli plan w Phoenix, ale także pośrednicy spoza stanu w orbicie Trumpa. Jednak w przeciwieństwie do Gruzji Mayes nie próbował postawić byłego prezydenta w stan oskarżenia.

To druga tura zarzutów Za Meadowsa, Giulianiego, Ellisa, Eastmana i Romana, którzy w zeszłym roku zostali oskarżeni wraz z Trumpem w Gruzji. W październiku Ellis przyznał się do nielegalnego spisku mającego na celu udaremnienie porażki Trumpa w wyborach w 2020 r. w Gruzji i współpracował z prokuratorami. To pierwszy raz, kiedy Epstein – obecnie czołowy doradca kampanii w 2024 r., który często rozmawia z byłym prezydentem – został oskarżony o swoje rzekome działania od wyborów w 2020 r.

Sprawa Mayesa aż do końca ubiegłego roku skupiała uwagę na lokalnych konserwatystach. Następnie, Prokuratorzy i śledczy z Arizony spotkali się w grudniu z Kennethem Chesbrough, a Chesbrough dostarczył zespołowi Mayesa akta, które ujawniły więcej informacji na temat osób zaangażowanych w zamach w Arizonie, co ujawniło więcej informacji na temat osób zaangażowanych w zamach w Arizonie. Następnie dochodzenie w Arizonie rozszerzyło się – powiedzieli.

Większość działań objętych dochodzeniem Mayes miała miejsce w kilka tygodni po ogłoszeniu Bidena zwycięzcą w Arizonie i kiedy 14 grudnia 2020 r. wyborcy Partii Republikańskiej mogli podpisywać dokumenty. E-maile, dzienniki, SMS-y i inne dokumenty z tego okresu pojawiały się na różne sposoby – dodał. 6 września 2021 r., w tym specjalna komisja Izby Reprezentantów USA badająca atak na Kapitol USA.

Po wyborach Giuliani i Ellis często podróżowali razem, pracując nad przełamaniem strat Trumpa w poszczególnych stanach. Obaj wzięli udział w wydarzeniu, które odbyło się 30 listopada 2020 r. w Phoenix, podczas którego stanowi i federalni prawodawcy GOP fałszywie twierdzili, że powszechne oszustwa wyborcze. Później Giuliani, Ellis i inni sojusznicy Trumpa próbowali przekonać ówczesnego spikera Izby Reprezentantów stanu Arizona, Russella „Rusty’ego” Bowersa (po prawej), do pomocy. Zmień wyniki.

READ  Chicago wybrane na gospodarza Narodowej Konwencji Demokratów 2024 - NBC Chicago

Bowers, wypowiadając się wcześniej w 2022 r Komisja Izby Reprezentantów – powiedział Giuliani przypomniał sobie, jak powiedział podczas tego spotkania: „Mamy wiele teorii – nie mamy dowodów”.

Bob, który ma powiązania z Arizoną, przedstawił strategię sojusznikom Trumpa. Po spotkaniu ze spikerem Izby Reprezentantów Giulianim i innymi sojusznikami Trumpa Bob wysłał e-mail do ówczesnego prezydenta Senatu stanu z informacjami, które według Giulianiego mogą zostać wykorzystane do podania w wątpliwość wyborów w 2020 roku.

Eastman, prawnik popierający Trumpa, który pomógł opracować strategię obejmującą wiele stanów, nakreślił, w jaki sposób można ją osiągnąć.

Pracownik kampanii Roman, który nadzorował działania w dniu wyborów, Rozesłała e-maile na temat alternatywnego planu wyborów, śledziła frekwencję wyborczą w kilku stanach, a kiedy Kongres zebrał się w celu policzenia głosów Kolegium Elektorów, 1 stycznia 2010 r. 6, poinformowany o zapewnieniu, że dokumenty znajdą się w Waszyngtonie do 2021 roku. Z odtajnionych e-maili wynika, że ​​Roman polecił Chesbro, aby Ward, przewodniczący partii stanowej, przygotował niezbędne dokumenty do podpisania dokumentów urzędowych.

Na początku grudnia 2020 r. Epshteyn wysłał e-mail do prawnika z Wisconsin, który pomógł w kampanii, i poprosił go o stworzenie modelowego języka dla wyborców alternatywnych w siedmiu stanach, w tym w Arizonie. Epshteyn napisał, że wniosek pochodzi od Giulianiego i dodał: „Jeśli będzie to trudne, możemy przeprowadzić konsultacje w tych stanach”.

Meadows, ostatni szef sztabu Białego Domu Trumpa, próbował bagatelizować swoje zaangażowanie w kampanię. Podczas rozprawy przed sądem federalnym w Gruzji w sierpniu zeszłego roku Meadows wielokrotnie zeznawała pod przysięgą, że nie brała udziału w agitacji wyborczej. Prokuratorzy wprowadzili do dowodów e-maile z grudnia 2020 r. pomiędzy Meadowsem a Jasonem Millerem, doradcą kampanii Trumpa.

„Porozmawiajmy o tym jutro” – napisał Meadows. Kiedy Miller powiedział mu, że w kampanii już o tym mowa, Meadows odpowiedział: „Potrzebujemy kogoś, kto koordynuje wyborców w stanach”. W sądzie Meadows próbował zbagatelizować treść e-maila, twierdząc, że użył słowa „my” w odniesieniu do kampanii, a nie do niego. Meadows zeznała również, że nie chciała zostać „dźgnięta” przez Trumpa.

READ  Opłaty za nieruchomości mogą ulec obniżeniu po rozliczeniu z agentami w USA

12 grudnia 2020 r. Republikanie w Arizonie finalizowali plany zgromadzenia się w Phoenix, aby okazać solidarność z Trumpem. Ward wysłał e-mail do Chesebro, Romana i innych osób, w którym poinformował, że kampania Trumpa zachęciła wyborców do udziału w wyborach w Arizonie. „Wszyscy jesteśmy gotowi na spotkanie 14 grudnia” – napisał. „Najlepiej jest, jeśli w ramach kampanii tworzone i produkowane są dokumenty w autentycznym formacie, aby pracownicy mogli wydrukować zabezpieczenia, wyborcy mogli się pojawić, spotkać/głosować i podpisać, a następnie pracownicy będą mogli skompilować dokumenty i wysłać je do odpowiednich miejsc w właściwy sposób.”

Roman odpowiedział grupie i polecił Chesbro: „Wyślij pełny, zaktualizowany pakiet AZ”.

Ward wyjaśnił również w swoim e-mailu, że rozmawiał z Giulianim. Napisał, że „powiedział mu, że pracujemy nad osiągnięciem tego, co musimy zrobić”.

14 grudnia 2020 r., w dniu formalnego zebrania się Kolegium Elektorów, Ward i inni popierający Trumpa Republikanie zebrali się w siedzibie partii stanowej. Partia reklamowała wydarzenie – nazywali „podpisywanie” – na Twitterze, a wyborcy pozowali do zdjęć.

W tygodniach następujących po ataku z 6 stycznia prokuratorzy w całym kraju zastanawiali się, czy w swoich stanach postawić przed sądem wyborców popierających Trumpa. W Arizonie ówczesny prokurator generalny Mark Bronovich (po prawej) zdecydował się tego nie robić. Po tym, jak Mayes wygrał wybory w 2022 r. – częściowo dzięki obietnicy zbadania strategii wyborczej – zatrudnił zespół prawników, aby zbadał dowody.

Po drodze prokuratorzy stanowi godzinami przesłuchiwali Bowersa, republikańskiego członka Rady Nadzorczej hrabstwa Maricopa. Osoby zaznajomione z wynikami wyborów w rejonie Phoenix i manipulacją wyborcami w stanowej GOP.

Na początku marca proces dobiegał końca, a wyborcy popierający Trumpa otrzymali wezwania do sądu z żądaniem złożenia zeznań przed wielką ławą przysięgłych. Wielu z nich poinstruowano, aby skorzystali z prawa wynikającego z Piątej Poprawki i nie odpowiadali na pytania.

Holly Bailey w Atlancie, Amy Gardner w Portland w stanie Oregon, Josh Dawsey w Waszyngtonie oraz Megan Vasquez w Waszyngtonie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *