Mem rajdowy ryczy, gdy akcje milczą odliczając do inflacji

Prezydent Biden mówił we wtorek o decyzji administracji o ogłoszeniu nowej fali ceł na szereg chińskich towarów.

„Amerykańscy pracownicy mogą przepracować i prześcignąć każdego, o ile konkurencja jest uczciwa” – powiedział prezydent podczas przemówienia na trawniku Białego Domu. „Ale przez długi czas nie było to sprawiedliwe”.

Skrytykował chiński rząd za „oszukiwanie” w związku z dużymi dotacjami rządowymi i „niesprawiedliwie niskimi” cenami na rynku światowym.

Główny nacisk położony jest na pojazdy elektryczne, a cła na tę kategorię mają w tym roku czterokrotnie wzrosnąć z 25% do 100%.

„Przyszłość samochodów elektrycznych zostanie stworzona w Ameryce przez pracowników związkowych. Kropka” – powiedział Biden.

Inne cele taryfowe obejmują stal, aluminium, półprzewodniki, wyroby medyczne i inne. Administracja planuje podwyższyć cła na chiński import o wartości 18 miliardów dolarów.

Oświadczenie to następuje w czasie, gdy prezydent Biden przygotowuje się do rewanżu ze swoim poprzednikiem, Donaldem Trumpem.

Prezydent Joe Biden przemówił w Ogrodzie Różanym Białego Domu w Waszyngtonie we wtorek, 14 maja 2024 r. i ogłosił plany nałożenia nowych, znaczących ceł na pojazdy elektryczne, półprzewodniki, sprzęt solarny i artykuły medyczne importowane z Chin.  (AP Photo/Susan Walsh)

Prezydent Joe Biden przemówił w Ogrodzie Różanym Białego Domu w Waszyngtonie we wtorek, 14 maja 2024 r. i ogłosił plany nałożenia nowych, znaczących ceł na pojazdy elektryczne, półprzewodniki, sprzęt solarny i artykuły medyczne importowane z Chin. (AP Photo/Susan Walsh) (Agencja prasowa)

Ben Werchkul i Brian Suozzi z Yahoo Finance mają więcej tutaj:

Działania Bidena nie obejmują konkretnie obniżenia ceł nałożonych na Chiny za czasów Trumpa o ponad 300 miliardów dolarów. Biden w dużej mierze wzmocnił politykę byłego prezydenta Donalda Trumpa, a ponadto dodał nowe cła na niektóre sektory.

„Prezydent przyjmuje agresywne podejście strategiczne, które łączy inwestycje we własnym kraju z egzekucją przeciwko Chinom w kluczowych sektorach” – powiedziała krajowy doradca ekonomiczny Lael Brainard, zanim wiadomość się rozeszła.

Główna doradczyni ekonomiczna Bidena również ostro kontrastowała z historią handlową Trumpa w swoich komentarzach skierowanych do reporterów. Powiedziała, że ​​posunięcia Trumpa na stanowisku „nie doszły do ​​skutku” i że jego obecne obietnice z kampanii na rok 2024 doprowadzą do wyższej inflacji.

READ  Google obniżył pensje dla pracowników w Karolinie Północnej. Teraz pracownicy protestują

Większość nowych taryf ogłoszonych w tym tygodniu będzie odczuwalna szybko i mają zostać wprowadzone w życie w tym roku.

Inne cła – takie jak nowe cła na półprzewodniki i baterie – mają być wdrażane wolniej w latach 2025 i 2026.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *