Mercedes będzie nadal inwestował w samochody elektryczne pomimo wojennej zawieruchy na Ukrainie

TUSCALOOSA, Ala., 15 marca (Reuters) – Mercedes-Benz AG (MBGn.DE) Dyrektor generalny niemieckiego producenta samochodów powiedział we wtorek, że nie obniży w przyszłości wydatków na samochody elektryczne, nawet jeśli dostosuje się do presji kosztowej łańcucha dostaw zaostrzonej przez konflikt między Rosją a Ukrainą.

Ola Kaellenius, przemawiając podczas otwarcia przez firmę pierwszej amerykańskiej fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV), podkreślił, że prognoza finansowa firmy na 2022 r. jest nadal aktualna pomimo konfliktu.

„Zawsze chronimy inwestycje w technologię i przyszłe produkty” – powiedział Kylinos Reuterowi. „To jest ziarno, które zamierzamy zebrać. Nawet w roku COVID 2020 nie ograniczyliśmy badań i rozwoju dla krytycznych projektów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodał, że Mercedes współpracował z dostawcami na Ukrainie, których działalność została zakłócona, ale „jest za wcześnie, aby poznać szersze konsekwencje”.

Rosnąca w zawrotnym tempie cena benzyny od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zwiększyła wyzwania, przed jakimi stoją dobrze znani producenci samochodów, którzy wciąż korzystają z pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi. Rosnące ceny materiałów stosowanych w akumulatorach samochodów elektrycznych, takich jak nikiel, który jest intensywnie wydobywany w Rosji, również zaszkodziły branży.

Kaellenius próbuje przyspieszyć transformację Mercedesa z firmy zajmującej się technologiami spalania w firmę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla, która opiera się na oprogramowaniu i mocy obliczeniowej.

Mercedes i inni producenci samochodów podążają za Teslą w sprzedaży samochodów elektrycznych oraz w opracowywaniu systemów komputerowych i oprogramowania, aby konkurować z napływem nowych funkcji i aktualizacji dla amerykańskiej firmy.

Daimler Truck odłączył się od Mercedesa w grudniu, a Kylinhos powiedział we wtorek, że nie widzi powodu, aby oddzielać samochody elektryczne Mercedesa od silników spalinowych. Niektórzy inwestorzy o ugruntowanej pozycji nakłonili producentów samochodów do stworzenia jednostek wyłącznie EV.

„Jest tylko jeden Mercedes-Benz i jest to jedna firma wcześniej, niż wielu ludziom wydaje się, że będzie to firma całkowicie elektryczna” – powiedział Kylinos w wywiadzie.

Mercedes powiedział również we wtorek, że japoński producent akumulatorów Envision AESC będzie dostarczał jednostki akumulatorowe do amerykańskich pojazdów elektrycznych Mercedesa z nowej amerykańskiej fabryki do połowy dekady.

Oprócz uruchomienia fabryki akumulatorów w Bibb County w stanie Alabama, Mercedes zaprezentował również w tym roku duży elektryczny SUV, który zostanie zbudowany w pobliskim zakładzie montażowym Tuscaloosa w stanie Alabama.

EQS SUV i mniejszy elektryczny SUV, które również będą produkowane w Alabamie, dołączają do rosnącej grupy elektrycznych SUV-ów, które chcą rzucić wyzwanie Tesli (TSLA.O) w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Europie.

Fabryka akumulatorów, która będzie zatrudniać 600 pracowników, oraz zakład montażowy są częścią 40-miliardowego (44 miliardy dolarów) Mercedesa Mercedesa, który ma zostać zelektryfikowany do 2030 r., pozwalają na to rynki.

Mercedes, który planuje produkować baterie elektryczne w Europie, Ameryce Północnej i Azji, zamierza do końca dekady posiadać osiem fabryk ogniw wraz z partnerami na całym świecie o zdolności produkcyjnej 200 GWh rocznie.

Montownia Mercedes Alabama, która w tym roku skończy 25 lat, może budować zarówno pojazdy elektryczne, jak i spalinowe i jest jedną z największych na świecie fabryk Mercedes-Benz.

(1 dolar = 0,9101 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

reportaż Joe White’a; Montaż przez Edmunda Blaira i Aurorę Ellis

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *