Meta, Microsoft, X i Match dołączają do bitwy Epic Games z Apple

Napisane przez Jonathana Stemple’a

(Reuters) – Meta platformy Elona Muska, Microsoft,

Firmy technologiczne, które opracowują niektóre z najpopularniejszych aplikacji dostępnych w App Store, stwierdziły, że Apple „wyraźnie naruszył” nakaz z września 2021 r., utrudniając kierowanie konsumentów do tańszych sposobów płacenia za treści cyfrowe.

Apple odmówił komentarza w sprawie oskarżenia zawartego w pozwie złożonym do sądu federalnego w Oakland w Kalifornii.

Odnotowała swoje oświadczenie z 16 stycznia, że ​​w pełni zastosowała się do nakazu, który, jak stwierdził, chroni konsumentów i „integralność ekosystemu Apple”, zapewniając jednocześnie, że programiści nie będą mieli bezpłatnej przejażdżki.

Epic pozwał Apple w 2020 roku, twierdząc, że naruszył prawo antymonopolowe, wymagając od konsumentów pobierania aplikacji za pośrednictwem App Store i pobierając od deweloperów prowizje w wysokości do 30% od zakupów.

Nakaz nakłada na Apple obowiązek umożliwienia programistom udostępniania łączy i przycisków kierujących konsumentów do alternatywnych opcji płatności.

W zeszłym tygodniu firma Epic zadzwoniła do Apple, twierdząc, że nowe zasady i nowa opłata nałożona na programistów w wysokości 27% sprawiają, że linki są w rzeczywistości bezużyteczne.

W środowym zgłoszeniu firmy technologiczne stwierdziły, że postępowanie Apple „ze względów praktycznych” ugruntowuje przepisy przeciwdziałające sterowaniu, które sąd uznał za niezgodne z prawem, wspierając „nadmierne” prowizje Apple i szkodząc konsumentom i programistom.

„Ograniczenia Apple dotyczące miejsca i sposobu, w jaki programiści mogą komunikować się z użytkownikami w sprawie możliwości zakupu treści w aplikacji, tworzą znaczące bariery dla konkurencji i sztucznie zawyżają ceny” – czytamy w zgłoszeniu.

W styczniu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych postanowił nie rozpatrywać apelacji Apple od tego nakazu. Postanowiła również nie rozpatrywać apelacji firmy Epic dotyczącej ustaleń sądu niższej instancji, że polityka Apple nie narusza federalnego prawa antymonopolowego.

Apple ma czas do 3 kwietnia na oficjalną odpowiedź na zgłoszenie Epic. Siedziba firmy znajduje się w Cupertino w Kalifornii, natomiast siedziba Epic w Cary w Północnej Karolinie.

READ  W sytuacjach awaryjnych w Samsungu Galaxy S24 może brakować dwukierunkowej komunikacji satelitarnej

Sprawa to Epic Games Inc przeciwko Apple Inc, Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Okręg Kalifornii, nr 20-05640.

(Raport: Jonathan Stemple z Nowego Jorku; redakcja: Bill Berkrot)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *