Miasto Mikołajów na Ukrainie znalazło się pod ciężkim bombardowaniem, gdy Putin wystosował groźby z „błyskawiczną prędkością”

Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz powiedział, że amunicja kasetowa rozbija okna i niszczy balkony. „Mikołajów został dziś poddany masowemu bombardowaniu. Być może najpotężniejszego bombardowania w historii” – powiedział w oświadczeniu.

Zespół CNN na ziemi słyszał wybuchy nalotów i widział pożary, które wybuchły podczas bombardowania. Mieszkańcy, z którymi rozmawiał CNN, powiedzieli, że był to najcięższy zamach bombowy w mieście od początku wojny.

Według Witalija Kima, szefa mikołajowskiej obwodowej administracji wojskowej, w ataku zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie zostały ranne.

W przemówieniu z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji w Petersburgu Putin nie wspomniał o wojnie rosyjskiej na Ukrainie, ale powiedział, że „obecna sytuacja w jego kraju wymaga bardzo zdecydowanych działań”.

„Będziemy zapewniać ochronę zdecydowanie wszelkimi sposobami. Kluczem są tutaj zdolności marynarki wojennej, która jest w stanie błyskawicznie reagować na każdego, kto zdecyduje się naruszyć naszą suwerenność i wolność” – powiedział Putin.

Putin powiedział, że przekażę kraj Cyrkonowy pocisk wycieczkowy hipersoniczny Systemy zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach. Rosja poinformowała w maju, że z powodzeniem przetestowała pocisk Zircon na dystansie 1000 km (621 mil).

Oskarżenia o zbrodnie wojenne

Osobno co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych w walkach na wschodzie Ukrainy, według donieckiej administracji wojskowej i cywilnej, która stwierdziła, że ​​wioski w regionie były atakowane przez artylerię, rosyjskie rakiety Grad i pociski Uragan.

Administracja podała, że ​​„zniszczono 11 prywatnych budynków mieszkalnych, wieżowiec, komisariat policji, targ i stołówkę, a spalono trzy pola”.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie atakują linie frontu w obwodach donieckim i ługańskim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił w sobotę pozostałych mieszkańców regionu Obwód doniecki Pilna ewakuacja, którą nazwał „decyzją rządu”.

„Wszystko jest zorganizowane. Pełne wsparcie i pełna pomoc – logistyczna i płatnicza” – mówił w swoim wieczornym wystąpieniu. „Potrzebujemy tylko decyzji od samych ludzi, którzy jeszcze jej nie podjęli”.

strajk więzienny Na kontrolowanej przez separatystów wschodniej Ukrainie w piątek zginęło co najmniej 40 więźniów. W więzieniu Oliniwka pod Donieckiem przebywało kilku ukraińskich żołnierzy, którzy kilka miesięcy temu poddali się w zakładzie Azowstal w Mariupolu.
Rosja rekrutuje tysiące wolontariuszy, aby odnowić swoje szeregi na Ukrainie.  Wcześniejsze doświadczenie nie zawsze jest wymagane

Ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons powiedziała, że ​​strajk był częścią schematu „najgorszego rodzaju naruszeń praw człowieka” na Twitterze w sobotę. „Olinewka musi zostać zbadana” – napisał ambasador na Twitterze – „Wydaje się to być częścią coraz bardziej niepokojącego schematu najgorszych rodzajów naruszeń praw człowieka i możliwych zbrodni wojennych popełnianych bezkarnie na okupowanej wschodniej Ukrainie”.

READ  Inspektorzy ONZ w pobliżu ukraińskiej elektrowni jądrowej z misją uniknięcia wypadku

Zełenski powiedział, że atak był „rozmyślną zbrodnią wojenną popełnioną przez Rosjan”.

Ukraiński wywiad powiedział, że strajki przeprowadziła rosyjska grupa najemników Wagner i nie były skoordynowane z rosyjskim Ministerstwem Obrony. CNN nie może samodzielnie zweryfikować oskarżeń ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Rosja obarczyła winą Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *