Miasto Mikołajów na Ukrainie znalazło się pod ciężkim bombardowaniem, gdy Putin wystosował groźby z „błyskawiczną prędkością”

Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz powiedział, że amunicja kasetowa rozbija okna i niszczy balkony. „Mikołajów został dziś poddany masowemu bombardowaniu. Być może najpotężniejszego bombardowania w historii” – powiedział w oświadczeniu.

Zespół CNN na ziemi słyszał wybuchy nalotów i widział pożary, które wybuchły podczas bombardowania. Mieszkańcy, z którymi rozmawiał CNN, powiedzieli, że był to najcięższy zamach bombowy w mieście od początku wojny.

Według Witalija Kima, szefa mikołajowskiej obwodowej administracji wojskowej, w ataku zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie zostały ranne.

W przemówieniu z okazji Dnia Marynarki Wojennej Rosji w Petersburgu Putin nie wspomniał o wojnie rosyjskiej na Ukrainie, ale powiedział, że „obecna sytuacja w jego kraju wymaga bardzo zdecydowanych działań”.

„Będziemy zapewniać ochronę zdecydowanie wszelkimi sposobami. Kluczem są tutaj zdolności marynarki wojennej, która jest w stanie błyskawicznie reagować na każdego, kto zdecyduje się naruszyć naszą suwerenność i wolność” – powiedział Putin.

Putin powiedział, że przekażę kraj Cyrkonowy pocisk wycieczkowy hipersoniczny Systemy zostaną uruchomione w najbliższych miesiącach. Rosja poinformowała w maju, że z powodzeniem przetestowała pocisk Zircon na dystansie 1000 km (621 mil).

Oskarżenia o zbrodnie wojenne

Osobno co najmniej trzy osoby zginęły, a osiem zostało rannych w walkach na wschodzie Ukrainy, według donieckiej administracji wojskowej i cywilnej, która stwierdziła, że ​​wioski w regionie były atakowane przez artylerię, rosyjskie rakiety Grad i pociski Uragan.

Administracja podała, że ​​„zniszczono 11 prywatnych budynków mieszkalnych, wieżowiec, komisariat policji, targ i stołówkę, a spalono trzy pola”.

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie atakują linie frontu w obwodach donieckim i ługańskim.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił w sobotę pozostałych mieszkańców regionu Obwód doniecki Pilna ewakuacja, którą nazwał „decyzją rządu”.

„Wszystko jest zorganizowane. Pełne wsparcie i pełna pomoc – logistyczna i płatnicza” – mówił w swoim wieczornym wystąpieniu. „Potrzebujemy tylko decyzji od samych ludzi, którzy jeszcze jej nie podjęli”.

strajk więzienny Na kontrolowanej przez separatystów wschodniej Ukrainie w piątek zginęło co najmniej 40 więźniów. W więzieniu Oliniwka pod Donieckiem przebywało kilku ukraińskich żołnierzy, którzy kilka miesięcy temu poddali się w zakładzie Azowstal w Mariupolu.
Rosja rekrutuje tysiące wolontariuszy, aby odnowić swoje szeregi na Ukrainie.  Wcześniejsze doświadczenie nie zawsze jest wymagane

Ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons powiedziała, że ​​strajk był częścią schematu „najgorszego rodzaju naruszeń praw człowieka” na Twitterze w sobotę. „Olinewka musi zostać zbadana” – napisał ambasador na Twitterze – „Wydaje się to być częścią coraz bardziej niepokojącego schematu najgorszych rodzajów naruszeń praw człowieka i możliwych zbrodni wojennych popełnianych bezkarnie na okupowanej wschodniej Ukrainie”.

READ  Północnokoreański satelita szpiegowski: minister powiedział, że Japonia jest gotowa zestrzelić rakiety, jeśli to konieczne

Zełenski powiedział, że atak był „rozmyślną zbrodnią wojenną popełnioną przez Rosjan”.

Ukraiński wywiad powiedział, że strajki przeprowadziła rosyjska grupa najemników Wagner i nie były skoordynowane z rosyjskim Ministerstwem Obrony. CNN nie może samodzielnie zweryfikować oskarżeń ukraińskiego wywiadu wojskowego.

Rosja obarczyła winą Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *