Microsoft i Sony podpisują umowę dotyczącą utrzymania Call of Duty firmy Activision na PlayStation

  • Sony podpisało wiążącą umowę z Microsoftem, aby utrzymać najlepiej sprzedającą się serię Call of Duty dostępną na PlayStation.
  • Transakcja łagodzi obawy, że Microsoft wykorzysta swoją siłę na rynku gier, aby umocnić swoją dominację po sfinalizowaniu przejęcia Activision Blizzard.
  • Kierownictwo Sony już w zeszłym miesiącu wyraziło obawy, że umowa może mieć negatywny wpływ na konkurencję.

Entuzjaści gier i profesjonaliści z branży przechadzają się wśród wyświetlaczy Microsoft Xbox i Sony PlayStation na targach E3 16 czerwca 2015 r. W Los Angeles w Kalifornii.

Christiana Petersena | Obrazy Getty’ego

Microsoft powiedział w niedzielę, że Sony podpisało wiążącą umowę z Microsoftem, aby zachować Call of Duty na swoich konsolach do gier PlayStation po zamknięciu przejęcia Activision Blizzard.

„Z przyjemnością informujemy, że Microsoft i PlayStation podpisały wiążącą umowę dotyczącą utrzymania Call of Duty na PlayStation po przejęciu Activision Blizzard” — powiedział dyrektor generalny Microsoft Gaming, Phil Spencer. Powiedział na Twitterze w niedzielę.

Activision jest producentem bestsellerowej kolekcji Call of Duty. Organy regulacyjne na całym świecie wyraziły wielkie zaniepokojenie dominacją Microsoftu na rynku gier, jeśli przejęcie Activision zostanie zatwierdzone.

Microsoft jest producentem Xboksa, który bezpośrednio konkuruje z Sony PlayStation, co wzbudziło obawy, że Microsoft będzie w stanie tworzyć gry „na wyłączność” na swoje konsole i wyprzeć Sony z konkurencji.

Umowa ma na celu złagodzenie tych obaw, chociaż Microsoft i Sony nie ujawniają, jak długo potrwa umowa. Rzecznik Microsoftu wskazał, że umowa jest długoterminowa. Firma podpisała podobne oferty w przeszłości.

Dyrektor generalny działu Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, jeszcze w zeszłym miesiącu podzielił się obawami antykonkurencyjnymi. Ryan, którego portfolio obejmuje PlayStation, powiedział, że jego zdaniem proponowane przejęcie Activision Blizzard nie było wystarczająco dobre, aby konkurować w nagranym na wideo czerwcowym zeznaniu.

READ  Stany Zjednoczone mają przed sobą długą drogę, zanim globalna ładowarka stanie się legalna

wiceprezes Microsoftu, Brad Smith Powiedział na Twitterze w niedzielę, że nawet po sfinalizowaniu potencjalnej umowy Microsoft „pozostanie skupiony na zapewnieniu, że Call of Duty pozostanie dostępne na większej liczbie platform i dla konsumentów niż kiedykolwiek wcześniej”.

Przejęcie nie jest pewne, że zostanie sfinalizowane, chociaż perspektywy Microsoftu i Activision są zauważalnie lepsze po tym, jak federalny sędzia apelacyjny zablokował Federalną Komisję Handlu tymczasowe blokowanie transakcji. Federalna Komisja Handlu pozwała w lipcu sąd federalny w San Francisco o zatrzymanie transakcji, ale nie udało jej się przekonać sędziego, że umowa stanowi wystarczające zagrożenie dla konkurencji.

Unijne organy regulacyjne podpisały umowę w maju. Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków, który nakazał dezinwestycje i zablokował poprzednie transakcje technologiczne, powiedział w środę, że jest gotowy negocjować z Microsoftem warunki umowy.

Obie firmy zamierzają zakończyć transakcje do wtorku, 18 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *