Minister spraw zagranicznych Tajwanu mówi, że Chiny realizują część planu gry dotyczącego agresji

TAIPEI, 9 sierpnia (Reuters) – Minister spraw zagranicznych Tajwanu powiedział we wtorek, że chińskie ćwiczenia wojskowe w proteście przeciwko wizycie przewodniczącej USA Nancy Pelosi były planem gry w ramach przygotowań do inwazji na samodzielną wyspę.

Joseph Wu, przemawiając na konferencji prasowej w Taipei, nie przedstawił harmonogramu możliwej inwazji na Tajwan, który Chiny twierdzą, że jest jego własnym.

Powiedział, że Tajwan nie da się zastraszyć trwającymi ćwiczeniami, ponieważ Chiny często naruszają nieoficjalną linię demarkacyjną w Cieśninie Tajwańskiej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Chiny zastosowały ćwiczenia w swoim podręczniku działań wojskowych, aby przygotować się do inwazji na Tajwan” – powiedział Wu.

„Prowadzi zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia wojskowe i wystrzeliwanie rakiet, ataki cybernetyczne, dezinformację i przymus gospodarczy, próbując osłabić morale publiczne na Tajwanie.

„Po zakończeniu ćwiczeń Chiny mogą spróbować uregulować swoją działalność w celu oczyszczenia długoterminowego status quo w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedział Wu.

Takie posunięcia zagrażały bezpieczeństwu regionalnemu i dały „wyraźniejszy obraz geostrategicznych ambicji Chin poza Tajwanem”, wzywając do większego wsparcia międzynarodowego, aby uniemożliwić Chinom skuteczną kontrolę cieśniny.

Przedstawiciel Pentagonu powiedział w poniedziałek, że Waszyngton trzyma się swojej oceny, że Chiny nie będą próbowały najechać Tajwan przez najbliższe dwa lata. Czytaj więcej

Wu przemawiał, gdy napięcia wojskowe osłabły po planowanym zakończeniu w niedzielę czterech dni masywnych chińskich ćwiczeń wokół wyspy.

Chińskie dowództwo teatru wschodniego ogłosiło w poniedziałek, że przeprowadzi nowe wspólne ćwiczenia skupiające się na operacjach zwalczania okrętów podwodnych i ataków morskich – potwierdzając obawy niektórych analityków obrony i dyplomatów, że Pekin będzie nadal zacieśniać kontrolę nad tajwańską obronnością.

Osoba zaznajomiona z planowaniem obronnym na obszarze wokół Tajwanu opisała Reuterowi we wtorek trwający „pat” wokół linii demarkacyjnej obejmujący 10 okrętów wojennych z Chin i Tajwanu.

READ  Europa wstrzymuje oddech, gdy Włochy przygotowują się do głosowania na skrajnie prawicowego lidera | Gruzja Meloney

„Chiny nadal próbują wejść na Linię Kontroli” – powiedziała osoba. Tamtejsze siły tajwańskie starają się utrzymać otwarte międzynarodowe drogi wodne.

Odkąd Pelosi opuścił region w zeszły piątek, Chiny zrezygnowały również z niektórych komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi, w tym rozmów wojskowych na poziomie teatru i dyskusji na temat zmian klimatycznych.

Tajwan rozpoczął we wtorek własne, od dawna planowane ćwiczenia, strzelając z armat haubic do morza w południowej dzielnicy Pingtung.

Prezydent USA Joe Biden w swoich pierwszych publicznych komentarzach na ten temat od czasu wizyty Pelosiego powiedział w poniedziałek, że jest zaniepokojony działaniami Chin w regionie, ale nie Tajwanem. Czytaj więcej

„Obawiam się, że poruszają się tak daleko, jak są”, powiedział Biden dziennikarzom w Delaware, odnosząc się do Chin. – Ale nie sądzę, żeby zrobili coś więcej niż oni.

Asystent sekretarza obrony ds. polityki Colin Call powiedział również, że armia amerykańska będzie nadal prowadzić rejsy przez Cieśninę Tajwańską w nadchodzących tygodniach.

Chiny nigdy nie wykluczały okupacji Tajwanu siłą, powiedział w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, dodając, że Chiny prowadzą normalne ćwiczenia wojskowe „na naszych wodach” w sposób otwarty, przejrzysty i profesjonalny, dodając, że Tajwan jest częścią Chin.

Tajwan odrzuca roszczenia Chin do suwerenności, mówiąc, że tylko Tajwańczycy mogą decydować o przyszłości wyspy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Reportaż Sarah Wu i Yimo Lee w Taipei; Napisane przez Grega Dorodta, zdjęcia Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *