Rosja umieszcza irańskiego satelitę na orbicie

  • Ta treść została wyprodukowana w Rosji, gdzie prawo ogranicza zasięg rosyjskich operacji wojskowych na Ukrainie.

Moskwa (Reuters) – We wtorek Rosja wystrzeliła na orbitę irańskiego satelitę z południowego Kazachstanu, zaledwie trzy tygodnie po tym, jak prezydent Władimir Putin i najwyższy przywódca ajatollah Ali Chamenei poprzysięgli współpracować przeciwko Zachodowi.

Rosyjska Agencja Kosmiczna poinformowała, że ​​satelita teledetekcyjny Khayyam, nazwany na cześć perskiego poety i filozofa Omara Khayyama z XI wieku, został wystrzelony przez rosyjską rakietę Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie i z powodzeniem wszedł na orbitę.

Oficjalna irańska agencja informacyjna poinformowała, że ​​Irańska Agencja Kosmiczna otrzymała pierwsze dane telemetryczne wysłane z satelity. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Teheran odrzucił zarzuty, że satelita może zostać wykorzystany przez Moskwę do zwiększenia jej zdolności wywiadowczych na Ukrainie, mówiąc, że Iran będzie miał nad nim pełną kontrolę i będzie nim operował „od pierwszego dnia”.

The Washington Post poinformował w zeszłym tygodniu, że urzędnicy amerykańscy są zaniepokojeni rozwijającą się współpracą kosmiczną między Rosją a Iranem, obawiając się, że satelita nie tylko pomoże Rosji na Ukrainie, ale także zapewni Iranowi „bezprecedensowe możliwości” monitorowania potencjalnych celów wojskowych w Izraelu i szersze centrum. wschód.

Iran twierdzi, że satelita jest przeznaczony do badań naukowych, w tym monitorowania radiologicznego i środowiskowego, do celów rolniczych.

Rosja stara się pogłębić swoje więzi z Iranem od 24 lutego, kiedy Kreml nakazał dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę, co skłoniło Stany Zjednoczone i ich sojuszników do nałożenia najostrzejszych sankcji we współczesnej historii.

W lipcu Putin odwiedził Iran podczas swojej pierwszej międzynarodowej podróży poza obszar byłego Związku Radzieckiego od początku rosyjskiej kampanii wojskowej na Ukrainie.

Tam Chamenei powiedział Putinowi, że Teheran i Moskwa powinny być czujne wobec „zachodniego oszustwa”. Czytaj więcej

READ  Aresztowanie Gülsena: turecka gwiazda muzyki pop umieszczona w areszcie domowym za żart na temat szkół religijnych

Kosmos był jednym z obszarów, w którym Stany Zjednoczone i Rosja tradycyjnie utrzymywały silną współpracę i stosunki pomimo geopolitycznych napięć między Moskwą a Waszyngtonem.

Roscosmos i NASA niedawno podpisały umowę o locie wzajemnie swoich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), ale Moskwa zrobiła zamieszanie wokół wycofania się z ISS w pewnym momencie w przyszłości. Czytaj więcej

Putin niedawno zdymisjonował otwartego Dmitrija Rogozina ze stanowiska szefa Roskosmosu, zastępując go byłym doradcą ds. Obrony w ramach zmiany agencji. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez Reuters. Edytowanie przez Guy Faulconbridge

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *