Ministerstwo Zdrowia Gazy poinformowało, że w izraelskim nalocie, w ramach którego uratowano zakładników, zginęło 274 Palestyńczyków.

Deir al-Balah (Strefa Gazy) – W izraelskim nalocie, który ocalił Palestyńczyków, zginęło co najmniej 274 Palestyńczyków, w tym dziesiątki dzieci, a setki innych zostało rannych. Czterech zakładników Kontrolowany przez Hamas Gaza – podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Armia izraelska oświadczyła, że ​​jej siły znalazły się pod ciężkim ostrzałem i odpowiedziały ogniem podczas skomplikowanej dziennej operacji w środkowej Gazie.

Zabicie tak wielu Palestyńczyków podczas nalotu, który Izraelczycy świętowali jako oszałamiający sukces, pokazało wysokie koszty takich operacji, w połączeniu z i tak już wysokimi ofiarami cywilnymi. Wojna trwa już 8 miesięcy Wywołany atakiem Hamasu z 7 października.

Świadek Muhammad al-Habash powiedział Associated Press, że izraelskie bombardowania były jak „piekło”. „Widzieliśmy wiele myśliwców przelatujących nad tą okolicą. Widzieliśmy ludzi uciekających na ulicach. Kobiety i dzieci krzyczały i płakały”.

Operacja w Nuseirat, obozie dla uchodźców, którego początki sięgają wojny arabsko-izraelskiej w 1948 r., była największą akcją ratunkową od 7 października, kiedy Hamas i inni bojownicy szturmowali granicę, zabijając około 1200 osób, w większości cywilów, i zabierając około 1200 osób. ludzie daleko. 250 zakładników.

Według Ministerstwa Zdrowia, które w swoich statystykach nie wprowadza rozróżnienia między cywilami a kombatantami, w masowym izraelskim ataku zginęło ponad 36 700 Palestyńczyków. Powiedziała, że ​​w ostatnim nalocie zginęło 64 dzieci i 57 kobiet, a wśród około 700 rannych było 153 dzieci i 161 kobiet.

Sobotnie wydarzenia wpłynęły także na kruche próby niesienia pomocy. Szef Światowego Programu Żywnościowego powiedział, że zawiesili dystrybucję ok Molo marynarki wojennej zbudowane przez Stany Zjednoczone u wybrzeży Gazy Ponieważ „dwa z naszych magazynów, kompleks magazynowy, zostały wczoraj poddane atakom rakietowym”. Zapytana, jak do tego doszło i czy Światowy Program Żywnościowy udostępnił izraelskiemu wojsku swoje strony, Cindy McCain odpowiedziała, że ​​tak, „i nie wiem. To dobre pytanie”. Nie było jasne, czy miała na myśli akcję ratunkową.

READ  Ogromny pożar w Halifax w Kanadzie spowodował nakaz ewakuacji tysięcy domów

Sceny grozy w szpitalu w Gazie

W Gazie medycy opisali chaotyczne sceny po nalocie. Przepełnione szpitale już miały trudności z leczeniem rannych po dniach ciężkich izraelskich ataków.

„Mieliśmy całą gamę ran wojennych, ran pourazowych, od amputacji po wypatroszenia, urazy, urazowe uszkodzenia mózgu, złamania i oczywiście poważne oparzenia” – powiedziała Karen Hoster z Lekarzy bez Granic, która pracuje w Al-Aksa. Szpital Al-Shuhadaa. „Dzieci z szoku poszarzały lub zupełnie zbladły, poparzone, wołały rodziców. Wielu z nich nie krzyczy, bo są w szoku”.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​zaatakowała „zagrożenia dla naszych sił w regionie” i że podczas operacji zginął oficer sił specjalnych. Dodała, że ​​ratownicy znaleźli się pod ciężkim ostrzałem, m.in. ze strony bojowników, którzy wystrzelili granaty o napędzie rakietowym, a wojsko odpowiedziało dużą siłą, w tym z samolotów.

Minister spraw zagranicznych Izraela Yisrael Katz w poście na stronie internetowej X skrytykował krytyków operacji, stwierdzając: „Tylko wrogowie Izraela skarżyli się na straty w ludziach wśród terrorystów Hamasu i ich wspólników”.

W Izraelu lokalne media skupiały się głównie na izraelskich stratach, zakładnikach i wysiłkach wojskowych, stosunkowo niewiele relacjonując sytuację Palestyńczyków w Gazie.

„Mój brat zmarł ze smutku”

Izraelczycy w dalszym ciągu świętowali powrót Quality Argamani (26 lat); Almog Meir Gan, 22 lata; Andrei Kozlov, 27 lat; Szlomi Ziw (41); Podczas ponownego spotkania z bliskimi.

Matka Argamani, Leora, która cierpi na późnego raka mózgu, zamieściła wideo, w którym błaga, aby ją zobaczyć. Ojciec Argamaniego powiedział Army Radio, że spotkanie było „bardzo trudne”, ponieważ Leora „nie była w stanie wyrazić swoich uczuć i nie mogła powiedzieć, na co tak naprawdę czekała”.

Dina, ciotka Meira Jana, powiedziała, że ​​jego ojciec zmarł w piątek, na kilka godzin przed operacją. Powiedziała izraelskiemu radiu publicznemu Kan: „Mój brat zmarł z żalu”.

READ  Biden i Yoon obiecują odstraszyć Koreę Północną i zapewnić pomoc w walce z wirusem Corona

Doktor Itai Pesach ze szpitala Sheba powiedział, że żadna z nich nie odniosła poważnych obrażeń fizycznych. Stracili jednak przyjaciół i rodzinę, a personel „pomagał im odbudować infrastrukturę ich życia” – powiedział reporterom.

W Gazie nadal przebywa około 120 zakładników, a 43 z nich uznano za zmarłych, po tym jak około połowa z nich została zwolniona w ramach tygodniowego zawieszenia broni w listopadzie. Według rządu izraelskie siły odnalazły ciała co najmniej 16 osób. Obejmuje ocalałych Około 15 kobiet, dwoje dzieci poniżej piątego roku życia i dwóch mężczyzn po osiemdziesiątce.

Uważa się, że dziesiątki zakładników przetrzymywanych jest na gęsto zaludnionych obszarach lub w labiryncie tuneli Hamasu, co czyni akcje ratownicze skomplikowanymi i ryzykownymi. Nalot w lutym doprowadził do uwolnienia dwóch zakładników Zginęło 74 Palestyńczyków.

Armia izraelska przyznała, że ​​nie jest w stanie przeprowadzić działań ratujących wszystkich.

Co nas czeka

Podziały pogłębiły się W Izraelu o najlepszym sposobie repatriacji zakładników. Wielu namawia premiera Benjamina Netanjahu do przyjęcia porozumienia o zawieszeniu broni ogłoszonego w zeszłym miesiącu przez prezydenta USA Joe Bidena, ale skrajnie prawicowi sojusznicy grożą upadkiem jego rządu, jeśli to zrobi. Kilka godzin po akcji ratunkowej tysiące Izraelczyków zebrało się ponownie, aby zaprotestować przeciwko rządowi i wezwać do porozumienia.

Niedziela, Benny’ego Gantzapopularny centrowy członek trzyosobowego izraelskiego gabinetu wojennego, Odszedł z rządu Po wezwaniu do przyjęcia nowego planu wojny. Dymisja czyni Netanjahu bardziej zależnym od swoich skrajnie prawicowych sojuszników.

My Sekretarz stanu Antony Blinken W tym tygodniu powróci na Bliski Wschód, aby szukać przełomu w wysiłkach na rzecz zawieszenia broni. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan powiedział CNN, że mediatorzy Egiptu i Kataru nie otrzymali oficjalnych wiadomości od Hamasu w sprawie proponowanego porozumienia. W oddzielnym wywiadzie dla CBS Sullivan nie powiedział, czy Biden spotka się z Netanjahu, gdy w przyszłym miesiącu przyjedzie do Waszyngtonu, aby przemawiać do Kongresu.

READ  Wojna Izraela z Hamasem, naloty na Gazę, wizyta Blinkena

Rośnie międzynarodowa presja na Izrael, aby to ograniczył Przelewanie cywilnej krwi W swojej wojnie z Gazą. Palestyńczycy również muszą się z tym zmierzyć Powszechny głód Ponieważ walki i izraelskie ograniczenia w dużej mierze odcięły drogę Przepływ pomocy.

„Zabili wszystko w nas” – powiedział mieszkaniec Nuseirat, który był świadkiem sobotniego ataku. Kobieta, zidentyfikowana jedynie jako Munira na nagraniu wideo opublikowanym w niedzielę przez ONZ, wezwała do zawieszenia broni.

___

Magdy relacjonowała z Kairu.

___

Śledź relację AP z wojny w Gazie na https://apnews.com/hub/israel-hamas-war

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *