Moskwa mówi, że wybuch ciężarówki zniszczył część mostu między Rosją a Krymem

LONDYN (Reuters) – Wybuch na strategicznym moście drogowym i kolejowym łączącym Rosję z Krymem w sobotę zniszczył odcinki drogi, kierując ruch w jednym kierunku, wywołując zabawne wiadomości od ukraińskich urzędników, ale nie przyjmując bezpośrednio odpowiedzialności. .

Rosja zajęła Krym od Ukrainy w 2014 roku, a prezydent Władimir Putin z wielkimi fanfarami cztery lata później zainaugurował 19-kilometrowy most łączący go z rosyjską siecią transportową.

Obecnie stanowi ważny szlak dostaw dla sił rosyjskich, które kontrolowały większość regionu Chersoniu na południu Ukrainy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny poinformował w mediach społecznościowych, że eksplozja miała miejsce o 6:07 (0307 GMT) w ciężarówce transportowej i podpaliła siedem samochodów przewożących paliwo w pociągu jadącym na półwysep.

Dodała, że ​​częściowo zawaliły się dwie sekcje mostu lądowego, ale nie uszkodził się łuk, który przecina Cieśninę Kerczeńską, czyli drogę wodną, ​​po której pływają statki między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim.

Siergiej Aksionow, rosyjski gubernator Krymu, powiedział w mediach społecznościowych, że most lądowy jest nadal nienaruszony w jednym kierunku, chociaż ruch został wstrzymany na czas oceny szkód.

Zdjęcia przedstawiały gęsty dym unoszący się z części mostu.

Agencja informacyjna Interfax poinformowała, że ​​Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowało później, że pożar został ugaszony.

Ukraiński doradca prezydenta zamieścił na Twitterze wiadomość, że incydent to dopiero „początek”, ale nie powiedział, że za wybuch odpowiadają siły ukraińskie.

„Wszystko nielegalne powinno zostać zniszczone, wszystko, co zostało skradzione, zwrócić na Ukrainę, wszystko zajęte przez Rosję powinno zostać wypędzone” – napisał Michajło Podolak.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow został cytowany przez agencję TASS, mówiąc, że Putin polecił rządowi powołanie komisji rządowej do zbadania incydentu.

„Ukraińscy dywersanci zdołali krwawymi rękami dotrzeć do mostu krymskiego” – cytował słowa szefa Rady Państwa Republiki Krymu Władimira Konstantinowa Interfax.

READ  Urzędnicy: Zakotwiczony statek wypłynął z wody w egipskim Kanale Sueskim

„Mają teraz coś, z czego mogą być dumni” – powiedział. „W ciągu 23 lat działalności gospodarczej nie udało im się zbudować niczego wartościowego na Krymie, ale (teraz) udało im się uszkodzić rosyjski szlak mostowy”.

Konstantinow powiedział, że uszkodzenia nie są „poważne” i zostaną szybko naprawione.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Oleksiy Danilov, zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z płonącego mostu wraz z nagraniem Marilyn Monroe śpiewającej „Happy Birthday, Mr. President”.

Putin skończył w piątek 70 lat.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Reuters Edycja autorstwa Kevina Levy i Frances Kerry)

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *