Muzeum Brytyjskie złożyło pozew przeciwko byłemu kustoszowi za kradzież prawie 2000 obiektów

LONDYN (AP) – Muzeum Brytyjskie złożyło we wtorek pozew przeciwko byłemu kustoszowi, który rzekomo właśnie to zrobił Skradziono setki artefaktów Z jego zbiorów i I zaoferował go do sprzedaży w internecie.

Muzeum pozywa Petera Higgsa, który został zwolniony w lipcu 2023 r. po odkryciu zaginięcia ponad 1800 obiektów. Prawnicy muzeum twierdzą, że Higgs „wykorzystał swoje zaufanie”, aby w ciągu dekady ukraść z magazynów starożytne kamienie szlachetne, złotą biżuterię i inne przedmioty.

Sędzia Sądu Najwyższego Heather Williams nakazała Higgsowi wystawienie lub zwrócenie wszelkich posiadanych przedmiotów w ciągu czterech tygodni. Nakazał także ujawnienie jego danych w serwisie eBay i PayPal.

Muzeum twierdzi, że odzyskało do tej pory 356 brakujących elementów i ma nadzieję odzyskać więcej.

„Przedmioty skradzione z muzeum mają znaczenie kulturowe i historyczne” – stwierdził prawnik muzealny Daniel Burgess w pisemnych uwagach prawnych.

Burgess powiedział, że oskarżony próbował „zatrzeć ślady”, używając fałszywych nazwisk, tworząc sfałszowane dokumenty, manipulując dokumentacją muzealną i sprzedając artefakty poniżej ich wartości.

Higgs, który przez ponad dwie dekady pracował w oddziałach muzeum w Grecji i Rzymie, zaprzecza zarzutom i zamierza zakwestionować roszczenia prawne muzeum.

Prawnicy poinformowali, że nie pojawił się on na wtorkowej sesji ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

W tej sprawie toczy się odrębne śledztwo policyjne, a Higgsowi nie postawiono zarzutów popełnienia przestępstwa.

Dyrektor muzeum Hartwig Fischer złożył rezygnację ze stanowiska po ujawnieniu zaginionych przedmiotów w sierpniu, przepraszając, że nie potraktował wystarczająco poważnie ostrzeżenia historyka sztuki, że artefakty z jego kolekcji są sprzedawane w serwisie eBay.

Przewodniczący zarządu George Osborne przyznał, że incydent nadszarpnął reputację 265-letniej instytucji.

Muzeum, którego początki sięgają XVIII wieku i znajduje się w dzielnicy Bloomsbury w centrum Londynu, jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii, odwiedzaną przez sześć milionów osób rocznie. Przychodzą zobaczyć zbiory, od egipskich mumii i starożytnych greckich posągów po skarby Wikingów, XII-wieczne zwoje poezji chińskiej i maski wykonane przez rdzenną ludność Kanady.

READ  Najnowsze informacje o wojnie rosyjsko-ukraińskiej - The Washington Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *