Samolot pasażerski rozbija się o Jezioro Wiktorii w Tanzanii, 19 zabitych

  • Samolot próbował wylądować na pobliskim lotnisku – Linia lotnicza
  • Ratownicy na łodziach rzucili się na ratunek uwięzionym pasażerom
  • Wypadek nastąpił w środku burzy i ulewnego deszczu – spiker

Dar es Salaam (Reuters) – Co najmniej 19 osób zginęło, gdy samolot pasażerski rozbił się w niedzielę nad Jeziorem Wiktorii w Tanzanii podczas próby lądowania na pobliskim lotnisku, powiedział premier i linia lotnicza.

Tanzanian State Broadcasting Corporation (TBC) poinformowała, że ​​lot PW494, obsługiwany przez Precision Air, uderzył w wodę podczas burz i ulewnych deszczy.

Lokalne władze poinformowały, że ratownicy na łodziach rzucili się do prawie całkowicie zatopionego wraku, aby wyciągnąć uwięzionych pasażerów.

„Wszyscy Tanzańczycy przyłączają się do was w żałobie po tych 19 ludziach… którzy stracili życie” – powiedział premier Kassim Majaliwa dziennikarzom w Bukobie, niedaleko miejsca zdarzenia.

Dodał, że śledczy przyglądają się temu, co się stało.

Precision Air, największa prywatna linia lotnicza w Tanzanii, podała w oświadczeniu, że samolot opuścił komercyjną stolicę Dar es Salaam i „wylądował” o 8:53 (0553 GMT), zbliżając się do lotniska Bukoba.

Firma dodała, że ​​samolot przewoził 39 pasażerów, w tym niemowlę, a także czteroosobową załogę. Początkowo mówiono, że uratowano 26 z 43 osób na pokładzie, ale później podano, że służby ratunkowe zgłosiły na miejscu 24 osoby, które przeżyły.

Świadek powiedział TBC, że widział, jak samolot unosił się chwiejnie, gdy zbliżał się do lotniska przy słabej widoczności, mówiąc, że skręcił na lotnisko, ale chybił i skierował się w stronę jeziora.

Filmy i zdjęcia w mediach społecznościowych pokazały, że samolot był prawie całkowicie zanurzony, a nad linią wodną Jeziora Wiktorii, największego jeziora Afryki, widoczny był tylko jego zielony i brązowy ogon.

Nagrania z nadawcy i obserwatorów pokazały dziesiątki mieszkańców stojących wzdłuż linii brzegowej i innych brodzących w płytkich wodach, próbujących przyciągnąć samolot do brzegu za pomocą lin.

READ  Ustawa GOP mówi, że tylko amerykańska flaga może powiewać nad ambasadami USA: Nigdy więcej dumnych flag BLM

Obaj piloci przeżyli wypadek i byli w kontakcie z ratownikami z kokpitu, zanim zgłosili, że ich zapas tlenu się zmniejszył, powiedział agencji Reuters Albert Chalamila, starszy dyrektor regionu Kagera w Tanzanii. Powiedział, że zginęli, gdy dotarli do nich ratownicy, ale stewardesy przeżyły.

Precision Air zidentyfikowało samolot jako ATR42-500. Francusko-włoska firma ATR nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz.

Po raz pierwszy wprowadzony prawie 40 lat temu, ATR42 jest najmłodszą z dwóch serii turbośmigłowych krótkiego zasięgu produkowanych przez ATR, spółkę joint venture z Airbusem. (POWIETRZE.PA) i leonardo (LDOF.MI). Ostatni śmiertelny wypadek miał miejsce w 2017 r., według bazy danych bezpieczeństwa aviation-safety.net.

„Precision Air składa najgłębsze kondolencje rodzinom i przyjaciołom pasażerów i załogi biorących udział w tym tragicznym wypadku” – powiedział przewoźnik. „Firma będzie ciężko pracować, aby zapewnić im informacje i pomoc, jakiej będą potrzebować w tym trudnym czasie”.

Prezydent Tanzanii Samia Solo Hassan wezwała do spokoju.

„Z smutkiem przyjęłam wiadomość o katastrofie samolotu Precision Air” – napisała na Twitterze. „Bądźmy spokojni w tym momencie, że ratownicy kontynuują misję ratunkową, podczas gdy modlimy się do Boga o pomoc”.

Dodatkowe reportaże Duncana Meririego w Nairobi i Tima Hevera w Paryżu.

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *