Muzeum Roalda Dahla nazywa rasizm autora „niezaprzeczalnym i niezatartym”

Muzeum poświęcone Roaldowi Dahlowi, brytyjskiemu autorowi bestsellerów, potępiło jego antysemickie poglądy i stwierdziło, że jego rasizm jest „niezaprzeczalny i niezatarty”.

W Oświadczenie zamieszczone na jego stronie internetowej W tym tygodniu Roald Dahl Museum and Story Centre pod Londynem oświadczyło, że „potępia wszelki rasizm skierowany przeciwko jakiejkolwiek grupie lub jednostce” i że w pełni popiera oświadczenie złożone przez rodzinę i majątek autora w 2020 r., przepraszające za antysemityzm.

Dahl, który napisał kilka ukochanych książek dla dzieci, w tym „Charlie i fabryka czekolady”, „Matylda” i „Fantastyczny pan Lis”, był samozwańczym antysemitą, który przy wielu okazjach wygłaszał lekceważące uwagi na temat Żydów. Zmarł w 1990 roku w wieku 74 lat.

Muzeum, w swoim dawnym domu w Great Missenden w Anglii, jest niezależną organizacją charytatywną założoną przez wdowę po Dahlu, Felicity Dahl, w 2001 roku.

Organizacja powiedziała, że ​​pracuje nad tym, aby stać się bardziej przyjazna, prowadząc kompleksowe i niedrogie kampanie rekrutacyjne na stanowiska personelu i powierników. „Ciężko pracujemy, aby zrobić to lepiej i wiemy, że mamy więcej do zrobienia” – powiedział muzeum.

Muzeum poinformowało, że od 2021 roku współpracuje z kilkoma organizacjami żydowskimi oraz personelem i powiernikami, którzy przeszli szkolenie z Funduszu Polityki Antysemityzmu.

„Chcemy nadal słuchać i mówić, aby zbadać, w jaki sposób nasza organizacja może wnieść dalszy wkład w zwalczanie nienawiści i uprzedzeń oraz wspierać pracę ekspertów już pracujących w tej dziedzinie, w tym ekspertów ze społeczności żydowskiej” – powiedział muzeum.

Dziedzictwo Dahla jako autora książek dla dzieci staje się coraz bardziej złożone.

Jego prace zostały opisane jako antyspołeczne, brutalne i antyfeministyczne. W lutym ogłoszono, że nowe wydania jego dzieł zostały przepisane, aby były mniej obraźliwe i bardziej inkluzywne. Doniesiono, że z niektórych jego książek usunięto setki słów, w tym opisy wyglądu postaci, płci i seksualności. Niektórzy nazwali te zmiany absurdalnymi, podczas gdy inni mówili, że są nimi zirytowani.

READ  Dolph Lundgren głośno wypowiada się za Amber Heard na planie „Aquaman 2”

Rzecznik brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka, powołując się na pracę Dahla, powiedział BBC Wówczas „jeśli chodzi o nasze bogate i różnorodne dziedzictwo literackie, to premier zgadza się z BFG, że nie powinniśmy obżerać się słowami”.

Pomimo krytyki, dzieła Dahla pozostają podstawą dla młodych czytelników i są regularnie przedstawiane na srebrnym ekranie. Premiera trzeciej adaptacji filmowej „Charlie i fabryka czekolady” z Timothée Chalametem, Olivią Colman i Hugh Grantem w rolach głównych planowana jest na ten rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *