Nadal mam nadzieję, że Artemis wypuścię w czerwcu, pomimo dwóch zamkniętych procesów

„Nie jesteśmy gotowi, aby odpuścić” z czerwcowego okna startowego, menedżer misji Artemis Mike Sarafin powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej we wtorek.

W poniedziałek NASA podjęła drugą próbę tego, co nazwała próbą, która symuluje każdy etap startu bez faktycznego wystrzelenia rakiety z wyrzutni. Próba jest krytycznym krokiem w pierwszej fazie programu Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Charlie Blackwell Thompson, kierownik startu Artemis dla programu NASA Exploration Ground Systems, powiedział, że test został wstrzymany w poniedziałek przed jego zakończeniem z powodu problemu z panelem na mobilnej wyrzutni, który steruje zaworem nadmiarowym stopnia głównego. Według NASA zawór uwalnia ciśnienie z pierwszego stopnia rakiety podczas przewożenia zbiornika paliwa.

Zespół próbował rozwiązać problem, wypróbowując zawory pierwotne i wtórne, ale nie byli w stanie tego naprawić.

Blackwell-Thompson powiedział, że ze względu na porę dnia urzędnicy postanowili wstrzymać działalność do czasu, gdy zespół będzie mógł spojrzeć na tablicę.

„To był test, a celem testu było pełne zrozumienie naszych systemów w konfiguracji w dniu premiery” – powiedziała. „Nasz zespół osiągnął wiele”.

Nie ma jeszcze słowa o następnej próbie mokrej próby Ale kantorzy powiedzieli, że oczekują tego „w krótkim czasie”.

Test miał pierwotnie zakończyć się w niedzielę, ale został zawieszony przed załadowaniem paliwa. Wynikało to z problemów z dwoma śmigłami używanymi do zwiększania ciśnienia w mobilnej wyrzutni – ruchomej wieży, na której rakieta byłaby umieszczona przed startem.

NASA poinformowała w poniedziałek, że jest w stanie rozwiązać awarię śmigieł, które są potrzebne do ściskania zamkniętych obszarów wewnątrz wyrzutni rakiet i zapobiegania niebezpiecznym gazom.

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię.

READ  „Lodowiec Doomsday” na Antarktydzie wisi „na paznokciach”

Podczas lotu bezzałogowy statek kosmiczny Orion przeleci nad rakietą SLS, aby dotrzeć do księżyca i przebyć tysiące mil za nim – dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny przeznaczony do przewozu ludzi. Oczekuje się, że misja ta potrwa kilka tygodni i zakończy się sprayem Orion na Oceanie Spokojnym.

Artemis I będzie ostatnim poligonem doświadczalnym Oriona, zanim statek kosmiczny zabierze astronautów na Księżyc, 1000 razy bardziej związany z Ziemią niż miejsce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po locie bez załogi Artemis I, Artemis II będzie lotem księżycowym, a Artemis III przywróci astronautów na powierzchnię Księżyca. Harmonogram uruchamiania kolejnych misji zależy od wyników misji Artemis I.

Katie Hunt i Ashley Strickland z CNN przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *