Nadal możemy zobaczyć te pięć śladów przodków gatunku we wszystkich ludzkich ciałach

Wielu z nas wraca do pracy lub szkoły po spędzeniu czasu z rodziną w okresie letnim. Czasami możemy się zastanawiać, jak odnosimy się do niektórych osób, z którymi wydaje się, że nie mamy nic wspólnego (zwłaszcza ze szczególnie irytującym krewnym).

Jednak w kategoriach ewolucyjnych wszyscy mamy wspólnego przodka, jeśli cofniemy się daleko w czasie. Oznacza to, że wiele cech w naszych ciałach rozciąga się tysiące, a nawet miliony lat wstecz do naszego wielkiego drzewa życia.

W biologii termin „HomologiaOdnosi się do podobieństwa budowy w oparciu o pochodzenie od wspólnego przodka. Pomyśl o podobieństwach między ludzką ręką, skrzydłem nietoperza i płetwą wieloryba. Wszystkie one mają wyspecjalizowane funkcje, ale podstawowy zarys kości pozostaje taki sam.


Волков Владислав Петрович / Wikimedia CommonsI CC BY-SA

Różni się to od „podobnych” struktur, takich jak skrzydła owadów i ptaków. Chociaż pełnią podobną funkcję, skrzydła ważek i papug powstały niezależnie i nie mają tego samego pochodzenia ewolucyjnego.

Oto pięć przykładów starożytnych cech, o których możesz być zaskoczony, wiedząc, że nadal istnieją u ludzi.

krok naprzód

Co czyni nas ludźmi? To pytanie od wieków wprawiało naukowców i naukowców w zakłopotanie. Dzisiaj wydaje się stosunkowo łatwo stwierdzić, kto jest człowiekiem, a kto nie, ale patrząc na zapis kopalny, wszystko szybko staje się mniej jasne.

Czy ludzkość zaczyna się od początków naszego gatunku, Homo sapiensI 300 000 lat temu? A może powinniśmy cofnąć się o ponad trzy miliony lat do przodków takich jak „Lucy”(Australopithecus afarensis) z Afryki Wschodniej? A może nawet z powrotem do naszego oddzielenia od innych małp człekokształtnych?

Bez względu na to, jaką linię narysujesz na piasku, aby zdefiniować narodziny ludzkości, jedno jest pewne. Nawyk chodzenia na dwóch nogach, znany jako „dwunożność”, był jednym z największych postępów naszych przodków.

READ  Myszołów jastrzębiak: owad podobny do ptaka z ogromnym aparatem gębowym do ssania

Dwie bose stopy stawiają krok na niebieskiej tablicy do pomiaru chodu w laboratorium

Trudno przecenić znaczenie dwunożności w ewolucji człowieka.
Microgen/Shutterstock

Prawie każda część naszej struktury została dotknięta przejściem z chodzenia na czworakach do pozycji stojącej. Korekty te obejmują wyrównanie i rozmiar kości stopy, kości biodrowych, kolan, nóg i kręgosłupa.

Co najważniejsze, wiemy ze skamielin czaszek, że następuje gwałtowny wzrost rozmiarów naszych mózgów Stało się to wkrótce po tym, jak zacząłem chodzić prosto. Wymaga to zmian w miednicy, aby umożliwić naszym dzieciom o większych mózgach przejście przez rozszerzony kanał rodny.

Nasza poszerzona miednica (czasami nazywana rozbłyskiem biodrowym) jest cechą symetryczną Podobnie jak kilka linii wczesnych skamieniałych ludzia także wszyscy ci, którzy żyją dzisiaj.

Potem te nasze wielkie umysły zapoczątkowały eksplozję sztuki, kultury i języka, które są ważnymi pojęciami, jeśli chodzi o myślenie o tym, co czyni nas ludźmi.

dziura w głowie

Oprócz twoich gałek ocznych siedzących na swoich orbitach, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że masz inne duże dziury (znane jako fenestrae) w twojej czaszce.

Po każdej stronie ludzkiej czaszki znajduje się jedno okienko, które łączy nas z naszą czaszką Wspólni przodkowie ponad 300 milionów lat temu.

Zwierzęta, które mają to pojedyncze okienko w czaszce, są znane jako Synapsy. Słowo to oznacza „stopiony łuk”, odniesienie do łuku kostnego poniżej otworu w czaszce za każdym okiem.

Obecnie wszystkie ssaki, w tym ludzie, są synapsami (ale nie gady i ptaki).

Inne słynne prehistoryczne synapsydy to często błędnie identyfikowane Dimetrodon. Starożytny gad podtrzymywany przez żagle jest często mylony z dinozaurem. Jednak ze swoimi rozłożystymi kończynami i pojedynczymi oknami czasowymi należą zamiast tego do linii czasami określanej jako „gady ssakopodobne”, chociaż wolimy dokładniejszy termin synapsydy.

Kolorowa ilustracja przedstawiająca zielone zwierzę podobne do gada z dużą półkolistą płetwą na całym grzbiecie

Wrażenie artysty na temat Dimetrodona, dawno wymarłego zwierzęcia, które nie było dinozaurem.
Davida Rowlanda/Shutterstock

10 małych palców i 10 małych palców

Piszę ten artykuł na moim komputerze, używając dziesięciu swoich cyfr (palców i kciuków; cyfry odnoszą się również do palców stóp, ale nie uderzają w klawiaturę).

Ten wzór pięciu palców na ludzkiej dłoni lub stopie, znany jako „pięciopalczasta kończyna”, występuje u większości płazów, gadów, ptaków i ssaków.

Ale ryby nie mają palców u rąk i nóg, więc kiedy te palce się rozwinęły?

a Ostatnie badania Ja i moi koledzy opisaliśmy pierwsze cyfry znalezione wewnątrz płetwy ryby. Użyliśmy potężnych technik obrazowania, aby zajrzeć do skamieniałości sprzed 380 milionów lat, zwanej… Elpistostege Z Quebecu w Kanadzie, aby odsłonić najstarsze paluszki rybne!

Nieco zaskakujące jest to, że pierwsza ryba, która wyewoluowała palce, nadal miała wokół siebie promienie płetw, więc te kości nie byłyby widoczne na zwierzęciu z zewnątrz.

Najwcześniejsze czworonogi (zwierzęta czteronożne z kręgosłupem, które ostatecznie przeniosły się z wody na ląd) „eksperymentowały” z cyframi, czasami spotykanymi z sześcioma, siedmioma lub ośmioma.

Jest prawdopodobne, że te wczesne czworonogi nadal żyły w wodzie. Dopiero gdy czworonogi stały się prawdziwie ziemskie, pojawiła się pięciocyfrowa wskazówka. Układ ten najprawdopodobniej powstał jako rozwiązanie praktyczne Za ciężar, który dźwigasz na ziemi.

starsza osoba

Czy Twoje myśli wędrują podczas mycia zębów? Cóż, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile lat ewolucyjnie mają twoje perłowobiałe?

W 2022 roku zespół paleontologów opisuje pojedyncze skamieniałe zęby ryb Ze skał syluru w prowincji Guizhou w Chinach. To niezwykłe odkrycie przesunęło minimalny wiek zębów o kolejne 14 milionów lat w stosunku do poprzednich odkryć. Oznacza to, że nasze zęby pochodzą sprzed 439 milionów lat.

Zbliżenie kamiennej spirali ze spiczastymi krawędziami nałożonymi na fioletowym tle

skamieniałość z A Helicoprion bissonoi Toothworm z Uralu, Rosja.
Citron/Wikimedia CommonsI CC BY-SA

Nazwany na cześć tej nowej ryby, jest wczesnym kręgowcem szczękowym Qianodus Duplicis Znany jest tylko z izolowanych, wyspecjalizowanych zębów zwanych „wyrostkami”. Ząb spiralny to dziwny rząd zębów, które zwijają się w spiralny wzór (najsłynniejszy u rekina buzzsaw, Helicoprion).

Jednak zęby chińskich ryb szczękowych mają wiele cech spotykanych u innych współczesnych kręgowców szczękowych, co podkreśla ich znaczenie dla zrozumienia ewolucji naszych karaluchów. pogryź to!

Kręgosłup rośnie

„Wyhodowanie kręgosłupa” oznacza stawanie się odważniejszym i bardziej pewnym siebie. Pierwsze zwierzęta, które tego dokonały, musiały stawić czoła niebezpiecznym starożytnym mórz 500 milionów lat temu.

Po pierwsze, te podobne do robaków zwierzęta wyewoluowały „strunnicę grzbietową” – pręt zbudowany z chrząstki, który biegnie wzdłuż tylnej części ciała. Umożliwiło to przyczepienie masy segmentowanej muskulatury i długiego ogona wystającego poza odbyt. Nazywa się wszystkie zwierzęta ze struną grzbietową akordyObejmują one wszystko, od tryskaczy morskich po mewy morskie, które są domem dla ponad 65 000 żywych gatunków.

Aby zorientować się w pierwszych akordach, dziś możemy przyjrzeć się zwierzętom Lancet (znany jako Amfioksos lub Brankyostoma). Lancelety wyglądają jak małe, prymitywne ryby bez płetw. Pływają, falując ciałem z boku na bok.

Półprzezroczysta ryba bez płetw na ciemnym tle

Branchiostoma lanceolatum, rodzaj róży.
Hans Hellewert/Wikimedia CommonsI CC BY-SA

Dalej są te z dobrze zorganizowanymi głowami (cranios) oraz te, w których u dorosłych struna grzbietowa jest zastąpiona kręgosłupem (kręgowce).

Kręgosłup składa się z pojedynczych segmentowanych kości (kręgów), które pasują do siebie w określony wzór blokujący. Mamy kilka zagadkowych skamieniałości, które reprezentują najwcześniejsze znane przykłady kręgowców, takie jak Metasprigina Znany z Kanady, lub Haikouichthys Z Chin w skałach mających ponad 500 milionów lat.

Niezależnie od tego, czy chodzi o duży mózg i szeroką miednicę wynikającą z chodzenia w pozycji pionowej, czaszkę z pojedynczym nozdrzem i łukiem kostnym, palce u rąk i nóg, zęby czy rdzeń kręgowy, my, ludzie, mamy wiele wspólnych starożytnych cech w naszych ciałach.

i wtedy, Słowami poetki i aktywistki Mayi AngelouMoże warto pamiętać, że jesteśmy bardziej podobni niż niepodobni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *