Najważniejsze pytania, jakie inwestorzy JPMorgan zadają Jamiemu Dimonowi

Inwestorzy zbiorą się w poniedziałek w kampusie JPMorgan na Manhattanie, aby wysłuchać wystąpienia dyrektora generalnego Jamiego Dimona i jego zespołu kierowniczego oraz odpowiedzi na kilka kluczowych pytań.

Kto może zastąpić Dimona, najdłużej urzędującego szefa dużego amerykańskiego banku? Czy JP Morgan może w dalszym ciągu osiągać rekordowe zyski? W jaki sposób planuje wykorzystać całą nadwyżkę kapitału? Jak dokładnie planujesz zintegrować sztuczną inteligencję ze swoimi operacjami?

Pod niemal każdym względem JP Morgan stanowi obecnie klasę samą w sobie w porównaniu z resztą branży.

Jest to największy bank w kraju pod względem aktywów, który w pierwszym kwartale ponownie osiągnął lepsze wyniki od wszystkich swoich rywali, a w zeszłym tygodniu jego akcje osiągnęły nowy rekord wszechczasów.

Obawy niektórych osób uczestniczących w poniedziałkowym corocznym Dniu Inwestora JPMorgan nie dotyczą teraźniejszości.

Mają wiele do zrobienia w przyszłości.

Największą niewiadomą JPMorgan są obecnie plany 68-letniego dyrektora generalnego, najdłużej urzędującego szefa głównego banku i jednej z najbardziej znanych postaci w świecie finansów.

Dimon wielokrotnie odrzucał przewidywania dotyczące przejścia na emeryturę, ale w zeszłym roku podczas spotkania z inwestorami przyznał, że wie, że nie może wiecznie wykonywać tej pracy.

„Sukcesja jest problemem bez względu na wszystko” – powiedział Mike Mayo, analityk bankowy w Wells Fargo.

W zeszłym roku Mayo naciskał na Dimona podczas spotkania z inwestorami, ile lat ma zamiar pozostać dyrektorem generalnym.

„Trzy i pół” – powiedział Damon, zanim się roześmiał. Dodał: „Mamy ten sam plan, co wcześniej”, nie wyjaśniając, czy podana przez niego liczba jest prawdziwa.

Motywację do pozostania w spółce co najmniej do 2026 r. zapewnia mu specjalna premia za utrzymanie w wysokości 1,5 miliona opcji, którą zarząd przyznał mu trzy lata temu, wymagając od niego pozostania na stanowisku wystarczająco długo, aby mógł skorzystać z opcji.

READ  Japońska Toyota ujawnia nieprawidłowe testy zderzeniowe w oddziale Daihatsu
Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase, bierze udział w ostatniej ceremonii położenia belek pod nową globalną siedzibę JPMorgan Chase przy 270 Park Avenue w Nowym Jorku, USA, 20 listopada 2023 r. REUTERS/Brendan McDiarmid

Jamie Dimon, prezes i dyrektor generalny JPMorgan Chase, bierze udział w listopadowej ceremonii położenia końcowych belek pod nową globalną siedzibę JPMorgan Chase w Nowym Jorku. (Reuters/Brendan McDiarmid) (Reuters/Reuters)

Plan retencji zawiera jedno interesujące postanowienie, które pozwala Dimonowi wcześniej wyjść. Jak wynika z dokumentów urzędowych, może skorzystać z opcji, jeśli odejdzie na stanowisko rządowe – niezależnie od tego, czy zostanie wybrany, czy nie.

W poniedziałek inwestorzy usłyszą wypowiedzi kilku dyrektorów uznawanych za faworytów na stanowisko Dimona.

Jedną z faworytek jest Jennifer Piepszak, która w tym roku została współdyrektorem generalnym nowego oddziału, w skład którego wchodzi bank komercyjny i inwestycyjny JPMorgan, wraz z Troyem Rohrbaughem, byłym współszefem ds. rynków i usług w zakresie papierów wartościowych.

Drugim jest Marian Lake, który nadzoruje rozległą jednostkę konsumencką JPMorgan.

Prezes i dyrektor operacyjny JPMorgan Daniel Pinto jest powszechnie uważany za osobę, która wkroczyłaby, gdyby Dimon musiał nagle odejść i trzeba było natychmiast wyznaczyć nowego lidera.

Analitycy zgadzają się, że JPMorgan ma ogromną bazę talentów na stanowiskach kierowniczych, ale przejście na nową spółkę będzie wyzwaniem bez względu na to, kto przejmie stanowisko.

„Kiedy nadejdzie ogłoszenie, cena akcji spadnie, ponieważ z tego powodu wiele osób je posiada” – powiedział Yahoo Finance Gerard Cassidy, analityk bankowy w RBC.

JP Morgan szczyci się tym, że jest przygotowany na wszelkie nieoczekiwane wstrząsy.

Miarą tej gotowości jest kapitał, bufor chroniący pożyczkodawcę przed przyszłymi stratami. Pożyczkodawca posiada obecnie w ujęciu względnym więcej tego kapitału niż kiedykolwiek w swojej historii.

„Nasz puchar kapitału zniknął” – powiedział Dimon analitykom podczas kwietniowego ogłoszenia wyników.

Dla organizatorów to dobra wiadomość. Jednak posiadanie zbyt dużej ilości może być złe dla inwestorów.

READ  Złoto wycofuje się z powodu mocnych danych z USA, ale utrzymuje się na poziomie blisko 2000 USD

Dzieje się tak dlatego, że może to oznaczać ryzyko, że spółka nie będzie działać tak efektywnie, jak powinna, co doprowadzi do pogorszenia niektórych wskaźników, na których najbardziej zależy inwestorom. Jednym z takich mierników jest zwrot z materialnego kapitału własnego, czyli ROTCE.

ROTCE JPMorgan w pierwszym kwartale znacznie przewyższył wyniki konkurencji i własny cel. Niepokój budzi jednak to, co stanie się z tym środkiem w przyszłości, kiedy organy regulacyjne zwrócą się do JPMorgan i innych dużych banków o podniesienie poziomu kapitału do wyższego poziomu.

„Jak długo JP Morgan chce trzymać nadwyżkę kapitału?” – zapytała Betsy Grassick, analityk w Morgan Stanley.

NOWY JORK, NY - 12 LISTOPADA: Nowa siedziba JPMorgan Chase powstaje przy 270 Park Avenue na środkowym Manhattanie wraz z zachodem słońca 12 listopada 2023 r. w Nowym Jorku.  (Zdjęcie: Gary Hirschhorn/Getty Images)NOWY JORK, NY - 12 LISTOPADA: Nowa siedziba JPMorgan Chase powstaje przy 270 Park Avenue na środkowym Manhattanie wraz z zachodem słońca 12 listopada 2023 r. w Nowym Jorku.  (Zdjęcie: Gary Hirschhorn/Getty Images)

Nowa siedziba JPMorgan Chase zlokalizowana jest pod adresem 270 Park Avenue na środkowym Manhattanie. Coroczny dzień inwestora banku odbędzie się po drugiej stronie ulicy od nowego budynku, w innej nieruchomości kontrolowanej przez bank. (Gary Hirschorn/Getty Images) (Gary Hirschhorn za pośrednictwem Getty Images)

Istnieją sposoby, w jakie JPMorgan może wykorzystać swój dodatkowy kapitał. Może dokonać nowych inwestycji, np. kupić inny bank. Mógłby także zwiększyć dywidendę lub wykup akcji własnych, zwracając więcej pieniędzy swoim akcjonariuszom.

Jednak JPMorgan, najbardziej dominującemu bankowi w Stanach Zjednoczonych, będzie politycznie trudny do uniknięcia przed kolejnymi przejęciami, takimi jak przejęcie upadłej Pierwszej Republiki od organów regulacyjnych w 2023 roku.

Dalsze dywidendy i skup akcji również nie są pewne. Dimon ostudził pomysł zwiększenia wykupu akcji JPMorgan w kwietniu, mówiąc „osobiście” nie chce kupować akcji JPMorgan po cenie z 12 kwietnia (195,43 dolarów). Obecnie wynosi ponad 200 dolarów.

„Nadwyżka kapitału nie jest kapitałem zmarnowanym, ale zmagazynowanymi zyskami” – powiedział w kwietniu Dimon. „W odpowiednim czasie przekażemy to naszym akcjonariuszom w bardzo dobry sposób”.

Kwestia zbyt dużego kapitału to „miły problem, ale jest to wyzwanie” – powiedział Cassidy z RBC.

READ  Awaria usługi Microsoft Teams uniemożliwia dostęp i ogranicza funkcje niektórym użytkownikom

Damona W zeszłym miesiącu nie powstrzymywał się od wystosowania corocznego listu do akcjonariuszy Kiedy mówimy o potencjale sztucznej inteligencji.

Porównał to do „prasy drukarskiej, maszyny parowej, elektryczności, informatyki i Internetu” i przewidział, że konsekwencje „prawdopodobnie będą tak samo transformacyjne, jak niektóre z najważniejszych wynalazków technologicznych ostatnich setek lat”.

Jak zatem zmieni się JPMorgan?

Dimon podał kilka szczegółów na ten temat, powołując się na ponad 2000 specjalistów zajmujących się sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i analitykami danych pracujących obecnie w banku oraz nowe stanowisko zwane dyrektorem ds. danych i analiz, które zasiada w komitecie operacyjnym.

Ale niektóre prace pozostają tajemnicą. JPMorgan ma obecnie ponad „400 przypadków użycia w produkcji w obszarach takich jak marketing, oszustwa i ryzyko” i widzi, że sztuczna inteligencja pomaga bankowi „przeprojektować cały przepływ pracy w biznesie” i „rozszerza prawie każdą funkcję” – powiedział.

Inwestorzy usłyszą więcej szczegółów, zarówno dotyczących inwestycji JPMorgan, jak i potencjalnych oszczędności w czasie.

W zeszłym roku JPMorgan przeznaczył 15,3 miliarda dolarów na technologię, co stanowi najwyższą kwotę w historii i największe roczne wydatki wśród amerykańskich banków. Analitycy oczekują, że budżet będzie większy w 2024 roku.

„Myślę, że JPMorgan może stać się Nvdią bankowości” – powiedział Mayo w marcu, odnosząc się do producenta chipów, który bardzo skorzystał na eksplozji sztucznej inteligencji.

„Mają zasoby, wydatki, dane, procesy i ludzi na miejscu… Zaczynają z pozycji siły bardziej niż jakikolwiek inny bank”.

David Hollerith jest starszym reporterem w Yahoo Finance zajmującym się bankowością, kryptowalutą i innymi obszarami finansów.

Kliknij tutaj, aby uzyskać szczegółową analizę najnowszych wiadomości giełdowych i wydarzeń mających wpływ na ceny akcji.

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *